Sabotaj mı ihmal mi? Limandaki silo patlaması mercek altında

Derince Limanı'nda şiddetli patlamanın yaşandığı TMO'ya ait buğday silolarında yaklaşık 3 gün önce de bir yangın çıktığı iddia edildi. Liman, Tahıl Koridoru kapsamında gelen buğdayların da yüklendiği bir merkezdi. Silolarda bugün incelemeler başlatıldı. Her ihtimalin değerlendirildiği bildirildi.

featured

Kocaeli’nin Derince Limanı’ndaki Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) ait buğday silolarında yaşanan patlamanın nedenini kesinleştirmek için incelemelerin başladığı belirtildi. Tahıl tozu sıkışmasına bağlı gerçekleştiği tahmin edilen patlamada 60 silodan 13’ü hasar görmüş, yüzbinlerce ton buğday patlayan silolardan dışarı taşmıştı. 12 çalışan da patlamada yaralandı.

Derince Limanı, buğday sevkiyatı açısından kritik bir nokta. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş son yıllarda limanın önemini artırdı. Tahıl Koridoru anlaşması kapsamında Rusya’dan getirilen buğday da buraya indiriliyordu.

Öte yandan HaberTürk muhabirinin aktardığına göre söz konusu patlama Rusya’dan gelen buğdayın limana aktarılması sırasında yaşandı. Bir başka ilginç bilgi de limandaki TMO silolarında yaklaşık 3 gün önce bir yangın çıkmış ve itfaiye ekipleri tarafından uzun süre soğutma çalışmaları yürütülmüştü.

Dün yaşanan ve 12 çalışanın yaralandığı şiddetli patlamanın, söndürüldüğü düşünülen o yangından mı kaynaklandığı merak konusu oldu.

Yine aktarılan bir başka bilgiye göre patlayan silolarda bugün başlayan incelemelerde her ihtimal değerlendiriliyor. Sabotaj ihtimali de göz ardı edilmiyor.

Sabotaj mı ihmal mi? Limandaki silo patlaması mercek altında

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!