SADAT eğitmeni emekli binbaşı: Atatürkçüyüm, para kazanmak için…

featured

SADAT’ın kamplarında eğitim veren eski SAT komandosu Önder Akgün ‘Sonuna kadar Atatürkçü olan, Cumhuriyet taraftarı insanlarız. Ben emekli binbaşı rütbesinde çalıştığım için çok da fazla bir para kazanmıyorum. İki çocuğum var ve gelen teklifleri değerlendiriyorum’ dedi.

SADAT’ın kamplarında eğitim veren Önder Akgün Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin’e konuştu. 

Eski SAT komandosu Akgün, “Sonuna kadar Atatürkçü olan, Cumhuriyet taraftarı insanlarız. Ben emekli binbaşı rütbesinde çalıştığım için çok da fazla bir para kazanmıyorum. İki çocuğum var ve gelen teklifleri değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

Erkin’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

-SADAT mı sizi buldu siz mi SADAT’ı buldunuz?

Güvenlik firmasında poligon atış öğretmenliği yapıyordum. İstanbul’a geldiğimde o firmada çalışıyordum. Fakat o firmayla yolları ayırınca bana SADAT’tan “Özel Kuvvetler eğitim kitabı” yazmam yönünde teklif geldi. Ben de haftada iki gün danışmanlık verdim.

SONUÇTA PARAYA İHTİYACIM VAR

Kitap yazılacaktı…

Saklı gizli kitap değil. İki gün danışmanlık hizmeti vererek bünyelerinde çalıştım. Bizim kafamızda değilsiniz ama düzgün iş yapıyorsunuz dediler. Orada zorlama yaşamadım. Onların kendi görüşleri beni ilgilendirmiyor. Ben profesyonel bakım olaya ve paraya ihtiyacım var. Önce çeviklik parkuru eğitim verdim sonra da 2019 sonunda kitabı yazdım, eğitimlerini aldılar ve ayrıldım.

GERİLLA HARBİ KİTABI DEĞİL

Özel Kuvvetler eğitim kitapçığını hazırlayan ya da destek veren sizdiniz.

Evet, destek veren diyebilirsiniz. Amerika’yı keşfetmiyoruz, tecrübelerimizi aktarıyoruz. Ama ben tutup da gerilla harbi kitabı yazmıyorum. Bunları ayıralım. Ben SAT’tayken de kitap yazdım.

BODYGUARD OLAMAM Kİ

Atatürkçüyüm diyorsunuz, aileden gelen çizginiz olduğunuzu söylüyorsunuz. SADAT’ın düşünce yapısı ortada. Neden eğitim verdiniz? Burada çelişki yok mu? Mehdi gelecek diyen bir kurucuları var vs…

SÖZCÜ Gazetesi okuduğum için yazınızı gördüm.

Peki burada çelişki yok mu? Tartışmaların odağındaki bir kurum. Sizi bu durum etkilemedi mi?

Güzel bir soru bu. Hayaller var bir de gerçekler var. Etkiledi tabi, etkilemez mi? Ama… Bir oğlum var işi yok daha, kızım annesinde kalıyor. Geleceklerini düzenlemek zorundayım. İstanbul’daki iş ortamını biliyorsunuz. Seçme şansınız yok. 54 yaşında elinizde CV ile dolaşamazsınız. Bodyguard olamam ki! Bilgim ve birikimi var! Dolayısıyla siz kendi çizginizi koruduğunuz sürece işinizi yaparsınız. Para kazanmak için yaptığım bir iş.

BLACKWATER YA DA WAGNER FARKLI

Peki eski bir SAT subayısınız. Sizce böyle şirketlerin olması gerekiyor mu? 

Şöyle düşünün: Rusya’da sadece Wagner yok. 10’a yakın şirket var. Amerika’da çok sayıda var. Tabii ki emekli olmuş askerlerin ya da bu konuda emek verenlerin, tecrübeli insanların bilgilerine ihtiyaç olduğu… Ama bu güçler Türkiye’deki gibi nşaat yerlerini alıyorlar, legal ordulara, o ülkedeki silahlı kuvvetlere eğitim veriyorlar. Şunu karıştırmamak gerekiyor. Amerika’nın Balckwater’ı ya da Rusya’nın Wagner’i kullanma şekliyle buradaki durum farklı. Ben en azından içinde bulunduğum zamanlarda emin olarak eğitim verdim. Gördüğüm, bildiğim, yaşadığım olaydan yola çıkarak anlatıyorum. Evet farklı düşüncede olabiliriz ama sonuçta seçme şansınız yok. Ekonomik anlamda çalıştım. Birkaç ay danışmanlık yaptıktan sonra ayrıldım.”

Önder Akgün, gazeteciler Ersin Eroğlu ve Caner Taşpınar’ın kaleme aldığı “Gölge Ordu, SADAT’ın Sır Perdesi Aralanıyor” kitabında yayımlanan fotoğraflarda ellerinde silah dahi olmadığını söyledi. Akgün’ün ifadesine göre fotoğraflar, “çeviklik parkuru”nda çekildi.

SADAT’TAN AÇIKLAMA

Öte yandan SADAT Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, Twitter hesabından söz konusu eğitim kampları üzerine açıklamalarda bulundu.

Tanrıverdi, şunları yazdı:

 “Eğitim Kampı Değil! SADAT Savunma, silahlı kuvvetlerin eğitim ihtiyaçlarından biri olan ‘Cesaret ve Güç Geliştirme Parkur’larını talep eden ülkelerin silahlı kuvvetlerine inşaa etmekte ve akabinde bakım, tutum – idame ve kullanım eğitimleri vermektedir.”

SADAT eğitmeni emekli binbaşı: Atatürkçüyüm, para kazanmak için…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 5 ay önce

  Para için zalimlere hizmet ediyorsan, Atatürkçü değilsin.!
  Atatürkçü demek antiemperyalist demektir. Şartlar ne olursa olsun, zalimlere hizmet etmez.

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Saçmalamışsınız. Tabi ki ülkelerin kendi orduları olduğu kadar, şirketlerin de orduları var.. Başındaki kişinin görüşü sizi ve bizi enterese etmez; hele ki bu ordular, ülkelerin resmi ordusunun yabancı topraklarda bulunması riskine karşı bir manevra kabiliyeti olarak milli devletlerce kullanılıyorsa..Neden sizin cenah milli menfatlerimizi değil de sürekli olarak ideolojiyi öne çıkarıyor??Bu durumda siz gerçekten vatansever ve milli olabilir misiniz???İdeolojileriniz zihinlerinizde öyle tanrılaşmış ki milli menfaatlerimizin dahi ötesine geçmiş.

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  O zaman bu kafayla pkk ya bile eğitim verir

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!