Salda Gölü ‘sörfçülerin cazibe merkezi’ olabilirmiş!

featured

Avrasya Sosyal ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi’nde ayak basmanın bile tahribat yaratacağı Salda Gölü’nün rüzgâr sörfü için cazibe merkezi olabileceği savunuldu.

Salda Gölü’ne ilişkin hazırlanan ve Avrasya Sosyal ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan araştırma yazısındaki öneri “Böylesi ancak Türkiye’de olur” dedirtti. Turizm Rehberi Dr. Savaş Yıldız tarafından kaleme alınan Macera Turizmi: Salda Gölü’nün Rüzgâr Sörfü Potansiyelinin Analizi başlıklı yazıda, ayak basmanın bile tahribat yaratacağı belirtilen tabiat harikasının rüzgâr sörfü tutkunları için cazibe merkezi olabileceği savunuldu.

‘POTANSİYEL VARMIŞ’

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre macera turizminin içeriğine ait bilgilerin de verildiği Dr.Yıldız imzalı araştırma yazısında, rüzgâr sörfünün her yaştan kişinin kolaylıkla yapabileceği macera aktivitesi olduğu, Salda Gölü’nün rüzgâr sörfü açısından değerlendirildiği belirtilirken, “Salda Gölü’nün bulunduğu Burdur İlinin Yeşilova İlçesinin son on iki ayın rüzgâr şartları, Bofor Skalası göz önüne alınarak değerlendirildiğinde; Salda Gölü’nün su temelli yumuşak macera aktivitelerinden birisi olan rüzgâr sörfü ile ilgili olarak hem yeni başlayan rüzgâr sörfçüleri için hem de oldukça deneyimli rüzgâr sörfçüleri için önemli potansiyele sahip olduğu söylenebilir” görüşlerine yer verildi.

‘RÜZGARI MÜSAİTMİŞ’

Salda Gölü’nün rüzgâr sörfüne yeni başlayanlar, yeni başlayıp da uygun ebatlarda ekipman kullanarak kendini geliştirmek, suda kalkış, jibe dönüşü alıştırmaları ve serbest stil rüzgâr sörfü yapmak isteyenler için uygun rüzgâr koşulları sunduğuna yer verilen araştırmada, şu öneriler sıralanıyor:

“Temmuz, Ekim, Mart, en yüksek ve en düşük rüzgâr hızına bağlı olarak rüzgâr tanımı Tatlı Rüzgâr ve Fırtınamsı Rüzgâr arasında değişmektedir. ‘Fırtınamsı Rüzgâr’ koşulları tecrübeli sörfçüler için uygun koşullar sunmakla birlikte yelken donanımının 4.5 m2 ’den az olmasını gerektirmektedir. Aralık, Şubat: En düşük ve en yüksek rüzgâr hızına bağlı olarak rüzgâr tanımı Tatlı Rüzgâr ile Fırtına arasında değişmektedir. Fırtına rüzgâr tanımın koşulları çok tecrübeli olan rüzgâr sörfçülerinin uygun ebatlarda yelken ve tahta seçimini gerektirmekle birlikte kontrollü bir biçimde rüzgâr sörfü yapabilmelerine imkân vermektedir. Özetle Salda Gölü’nde rüzgâr sörfüne yeni başlayanlardan, rüzgâr sörfü konusunda oldukça deneyimli olanlara kadar her seviyeden rüzgâr sörfçüsüne hitap eden rüzgâr koşullarının var olduğu söylenebilir. Sahip olduğu potansiyel ile rüzgâr sörfü tutkunları için de cazibe merkezlerinden birisi olabilecek Salda Gölü’nün rüzgâr koşullarının yılın hemen hemen her ayında rüzgâr sörfü yapmaya elverişli olması, rüzgâr sörfünün Yeşilova’da tüm yıl geçekleştirilebilecek aktiviteler arasında yer almasında etkili olacaktır.”

Salda Gölü ‘sörfçülerin cazibe merkezi’ olabilirmiş!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 9 ay önce

    Bi rahat bırakmıyorlar şu gölü. Güzellik ve doğa düşmanları, her şeyi kirletip kendilerine benzetmek istiyor. Temiz ve güzel hiç bir şeye tahammülleri yok.!!

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!