Saldırganlar serbest kalınca doktor diplomasını yırttı

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde görevi başında saldırıya uğrayan acil doktoru, saldırganlar serbest kalınca diplomasını yırttı.

featured

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde görevi başında saldırıya uğrayan acil doktoru, saldırganlar serbest kalınca diplomasını yırttı.
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde saldırıya uğrayan acil doktoru Şeyhmus Baraş, saldırganlar mahkeme tarafından serbest bırakılınca diplomasını yırttı. Adliye önünde diplomasını yırtan doktor, mesleği bıraktığını söyleyerek evine giderken doktorun arkadaşları ise yırtık diplomanın parçalarını topladı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Özel bir tıp merkezinin acil servisinde çalışan doktor Şeyhmus Baraş, hasta ile ilgili işlem yaptığı sırada iddiaya göre sistemde sorun yaşandı. Doktorun hastaya hata yaşandığını söylemesi üzerine, konuya müdahil olan başka bir şahıs, doktora saldırdı. Saldırganın yakınları da doktoru darp etmeye başladı. Yumruk ve tekmelerden kaçan doktor, yönetim odasına sığınarak kurtulmaya çalıştı. Hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının engellemeye çalıştığı darp anları ise saniye saniye kameraya yansıdı.
Görüntülerde bilgi işlem masasına giden doktorun sistemde yaşanan sorunun neden kaynakladığını sorduktan sonra acil servis bölümüne gittiği ve saldırıya uğradıktan sonra yönetim odasına doğru gitmeye çalıştığı görüldü. Görüntülerin devamında ise yumrukların hedefi olan doktoru korumaya çalışan hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının yoğun çabasının olduğu gözlendi.

FAHRETTİN KOCA: ŞÜPHELİLERİN TUTUKLANMASI TALEP EDİLMİŞTİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nde bulunan özel bir tıp merkezinde yaşanan şiddet olayı hakkında Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada doktora şiddet uygulayan şüpheliler hakkında verilen karara itiraz edilerek Cumhuriyet Başsavcılığınca, şüphelilerin tutuklanmasının talep edildiğini belirterek, “Urfa’dan yeni haber… Viranşehir’de özel bir tıp merkezinde yaşanan şiddet suçunun şüphelileri hakkında verilen adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılama kararına karşı Cumhuriyet Başsavcılığınca, Asliye Ceza Mahkemesine itiraz edilerek şüphelilerin tutuklanması talep edilmiştir” dedi.

‘MESLEK AŞKIMI ELİMDEN ALDI’

Halk Tv’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Dr. Baraş şöyle konuştu:

“Bir anda birkaç kişinin saldırısına uğradım. Tek başımayım ve kendimi korumaya çalışıyorum. Yaşadığım şey darp değildi. Linç edildim adeta. Bu durum 3-4 dakika sürdü. Birkaç kez yere de düştüm. Düşünün olay ile hiçbir ilgim yoktu. Beni en çok yaralayan ve meslek aşkımı elimde alan şey, bir kamu görevlisi olan hâkimin, bu kişileri aynı gün içinde serbest bırakması oldu.”

‘HEKİMLERİN BİR ARADA OLMASI GEREKİYOR’

2017’de mezun olduğunu daha önce Mardin Kızıltepe, İstanbul Beylikdüzü ve Konya’da görev yaptığını anlatan ve 6 aydır Viranşehir’deki merkezde çalışan Dr. Baraş, “Sağlıkta şiddet artık sistematik bir hal almış. Bu 15-20 yıldır parça parça yaşanan bir şey. Sağlık sendikaları da bana ulaşmaya çalışıyor. Bundan sonra hekimlerin bir arada olması gerekir. Güvenli çalışma ortamı olmadan çalışmak da mümkün değil” ifadelerini kullandı.

‘UMUTSUZ DEĞİLİM’

Daha önce benzer bir şiddeti Mardin Kızıltepe’de kamu hastanesinde yaşadığı şiddetin de vahim olduğunu anlatan Dr. Baraş, son yaşadığı olayın kendisinde yarattığı etkiye ilişkin ise “Öfkeliyim ama umutsuz değilim” diye konuştu.

“Bakanımız nöbetçi cumhuriyet başsavcısı değil” diyen Dr. Baraş “Olması gereken sistemin işlemesi, yasaların uygulanması… Yoksa, bu neviden her bir olay olduğunda bakanın bir tweet atması sorunu çözmüyor” ifadelerini kullandı. Ailesinde, kendisi dışında 3 kişinin daha sağlık sektöründe olduğunu kaydeden Dr. Baraş “Bu olaydan sonra hepsi mesleğe karşı karamsarlık içinde” sözlerini kullandı.

Saldırganlar serbest kalınca doktor diplomasını yırttı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 ay önce

  Falakaya yatırılsınlar.

  gerçekten.

  Cevapla
 2. 2 ay önce

  yeni türkiye

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!