Salgın günlerinde Ramazan’da oruç tutmak caiz mi?

featured

Orucun bağışıklığı zayıflatabileceği, bu nedenle ramazanda tutulmama önerisi ilahiyatçılar arasında tartışma yarattı. Öneriyi, Müslümanların kafasını karıştırmaya yönelik değerlendirenler olduğu gibi ‘Doktorlar karar verir’ diyen de var.

Koronavirüs salgını dünyanın birçok yerinde dini ibadetleri ve dini mekanları ziyaretleri de aksatıyor.

Kabe hiç olmadığı kadar uzun süredir kapalı tutulurken, Katolik Hristiyanların merkezi Vatikan bile ziyaretçi kabul etmiyor.

Camiler ise bir süredir ibadete kapalı.

Şimdi ise 24 Nisan’da ramazan ayı başlıyor ve bu ayda da camiler kapalı olacak gibi.

Bu yıl camide teravih namazı olmayacağı gibi toplu iftarları da göremeyeceğiz.

Ancak bazı çevreler oruç tutmanın bağışıklık sistemini zayıflatacağını iddia ederek bu yıl ramazanda oruç tutulmasının ertelenmesini öneriyor.

Bu kişilerden biri olan ilahiyatçı yazar Mustafa Cemil Kılıç, “Ramazan orucu ertelenmeli” başlığıyla kaleme aldığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şöyle dedi.

İLAHİYATÇILAR NE DİYOR?

Kılıç’ın açıklamalarıyla başlayan tartışmaları başka ilahiyatçılara da yönelttik, farklı cevaplar aldık.

Independent Türkçe’nin hazırladığı habere göre  İlahiyatçı Prof. Dr. Saim, “Bu konuda son söz doktorlarındır. Dinimiz doktorlara bu konuda öncelik veriyor. Kişinin sağlığını kontrol eden doktorlar oruç tutmanın sağlık bakımından uygun olmadığına karar verirse o kişinin oruç tutmasına gerek yok.”

Saim, “Toplumunun genelinin Ramazan’da oruç tutmasının ertelenmesine gerek görüyor musunuz?” sorusuna ise “Bu konuda görüş uzmanlara bırakılmış ne benim, ne bakkalın ne tarihçi profesörün görüşüne değil. Konun uzmanı olan kişiler de doktorlardır” diye cevap verdi.

İlahiyatçı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ise “Oruç insanı daha sağlıklı yapar” düşüncesinde. İlahiyatçı Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu da “Sağlık uzmanlarının söyleyeceği bağlayıcıdır, Diyanet’in dediği değil” düşüncesinde.

Diyanet Sen Başkanı Mehmet Bayraktutan ise “Müslümanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar”düşüncesinde.

Bayraktutan, “Ramazan’da oruç tutulmasın, bağışıklık sistemi çöker gibi görüşleri sağlıklı bulmuyorum. Her dönem bazı insanların Müslümanların önemsedikleri konulara gölge düşürmek için yaptıkları şeyler. Her Ramazan’dan önce benzer görüşler ortaya atarak Müslümanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Oruç tutmanın insana zindelik kattığı, sağlığa iyi geldiği uzmanlarca da ispatlanmış bir gerçek. Ama doktorların oruç tutmasında sorun gördüğü sağlık sorunu yaşayan insanlar tutmayabilir.”

Salgın günlerinde Ramazan’da oruç tutmak caiz mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!