Sanat dünyasının acı günü: İlhan İrem hayatını kaybetti!

Sanatçı İlhan İrem, hayatını kaybetti. Son yıllarını böbrek hastalığıyla mücadele ederek geçiren İrem, 67 yaşındaydı.

featured

Türk müziğinin duayen ismi, vatansever sanatçı İlhan İrem, devam eden sağlık sorunları nedeniyle 67 yaşında yaşama veda etti. İrem, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

2016 yılında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan İrem, iki gün diyaliz makinasına bağlanmıştı.

UNUTULMAZ ESERLERLE HAFIZALARIMIZA KAZINAN İLHAN İREM KİMDİR?

İlhan İrem 1955 yılında Bursa’da dünyaya Bursa’da gözlerini açtı.

Ortaokulda solfej ve şan dersleri almaya başladı ancak müzik hayatına girmesi, 1969 yılında, yaşı 14 iken, üst dönemler tarafından okul orkestrasına solist olarak seçilmesi ile oldu.

1970 yılında mensubu olduğu Meltemler Orkestrası, Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması’nda Marmara bölgesi birinciliğine layık görüldü. Bu dönemde İstanbul’daki pek çok profesyonel müzik grubundan teklif aldı ancak 1972 yılına kadar Bursa’da kalmayı tercih etti.

İlhan İrem, 3 kez Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerine katıldı. “Bir Yıldız” adlı bestesi 1979 Eurovision Türkiye finaline kaldı ancak yarışamadan askere alındı. Finallerde yarışabilmesi için TSK’dan İlhan İrem’e özel izin verildiği halde, sanatçının bağlı bulunduğu plak şirketi bu süreçte “Bir Yıldız” adlı şarkının yer aldığı “Sevgiliye” albümünü yayınladığından, kurallar gereği diskalifiye oldu.


İlhan İrem, 1988’de “Yurtta Barış Dünyada Barış” ve 1990’da “Komedi” adlı besteleriyle iki kez daha Eurovision yarışmasına katıldı.

Ayrıca İlhan İrem, Türkiye’yi 1986 yılında Norveç’te temsil eden “Klips ve Onlar” grubunun seslendirdiği Melih Kibar’ın bestesi “Halley” isimli şarkının söz yazarıdır.

1985 yılında İlhan İrem’in “Işık ve sevgiyle” felsefesini hayatlarına geçiren dinleyicileri tarafından “İrem Bağı” adlı birliktelik kuruldu.

Dünya görüşünü laik, demokratik, Kemalist ve anti-emperyalist olarak tanımladı. Tarikat ve cemaat tehlikesine her zaman dikkat çekti. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen hakkında 1999 yılında yazdığı yazı nedeniyle para cezasına çarptırıldı.

Efsane sanatçı İlhan İrem, sanat yaşamı boyunca 6 kez Altın Plak olmak üzere pek çok ödül aldı. Çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından pek çok kez “yılın erkek sanatçısı” ve “yılın sanatçısı” ödüllerine layık görüldü. Birçok şarkısı ve albümü çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından “yılın şarkısı/yılın albümü” seçildi.

BÖBREK RAHATSIZLIĞI YAŞIYORDU

67 yaşında olan İlhan İrem, 1 Ekim 1991 tarihinde ODTÜ Psikoloji mezunu olan Hansu İrem’le dünyaevine girdi.

İrem, böbrek rahatsızlığı sebebiyle diyaliz tedavisi görüyordu. Sanatçının son zamanlarda durumunun ağırlaştığı öğrenilmişti. 67 yaşındaki İrem’in sağlık durumunun iyiye gitmediği konuşuluyodu.

thumbnail
İlgili haber

İlhan İrem, FETÖ tehlikesini 1999’da yazmıştı

Sanat dünyasının acı günü: İlhan İrem hayatını kaybetti!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  Olağan üstü şarkılar yaptı ve yorumladı. Ne Diyorsun Yemyeşil Bir Deniz Bir Şeyin Bitişi daha onlarca mucizevi eser. Ne mutlu bize böyle muhteşem bir sanatçıyı kendi dilimizde dinliyor ve anlayabiliyoruz.

 2. 2 ay önce

  Ilhan Agabey yerin ucmak olsun.

 3. 2 ay önce

  Nurlar içinde yatsın. İyi bir cumhuriyetçiydi.

 4. KUBILAY OZTURK
  2 ay önce

  ışıklarda uyusun.

 5. 2 ay önce

  Tin’i şad mekanı uçmağ olsun. Çok değerli bir müzisyen di. Sevenlerine başsağlığı dilerim.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!