Soylu ile Emniyet Müdürü arasında ‘sızıntı’ gerilimi iddiası… Emniyet’ten açıklama geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında Sarallar grubuna yönelik operasyon nedeniyle gerilim yaşandığı öne sürüldü. Soylu'nun operasyonla ilgili neden önceden bilgi vermediğini sorduğu Aktaş'ın "Size her söylediğimizde sızıntı oldu” dediği öne sürüldü. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, gazeteci Tolga Şardan'ın bu iddiasıyla ilgili açıklama yaptı ve tarafları yanıt vermeye çağırdı. Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı ve haber için "İftira kampanyasının parçası" dedi.

featured

İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın suç örgütü Sarallar grubuna yönelik operasyondan önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu bilgilendirmediği öne sürüldü. Gazeteci Tolga Şardan’ın köşesine taşıdığı iddiaya göre Aktaş, nedenini soran Soylu’ya “Size her söylediğimizde sızıntı oldu” diye yanıt verdi. Bu yanıta sinirlenen Soylu’nun “Sen ne demek istiyorsun” diye çıkıştığı öne sürüldü.

İSTANBUL EMNİYETİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise haberi yalanladı ve “İftira kampanyasının parçası” olarak niteledi. Yapılan yazılı açıklamada, “Teşkilatımız, hiyerarşik düzenden asla taviz vermeyen bir yapıya sahiptir” denildi.

Açıklamada, “Bazı basın yayın kuruluşlarında iddia ve ileri sürülen İl Emniyet Müdürlüğümüz çalışmalarında koordinasyona ilişkin hususlar kesinlikle yalan ve iftiradan ibarettir. Teşkilatımızı yıpratmaya, karalamaya ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlarımızı gölgelemeye yönelik asılsız iddialarda bulunanlar hakkında hukuki işlem başlatılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

İDDİA NEYDİ?

T24 yazarı Tolga Şardan, ‘Sarallar’ olarak bilinen organize suç örgütüne yönelik geçen aylarda düzenlenen operasyonun perde arkasını köşesine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun söz konusu adımla ilgili sessiz kaldığına dikkati çeken Şardan, şunları kaydetti:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İstanbul Emniyeti ile birlikte yürüttüğü operasyonun hazırlık safhasından Ankara’daki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nin de (KOM) bilgisi vardı. Ancak hazırlık aşamasından bilgisi verilmesine karşın, gözaltı işlemlerinin ne zaman olacağı konusunda İstanbul’dan ne savcılık ne de emniyet kanadından Ankara’ya bilgi verilmedi.”

Herhangi bir operasyonla ilgili başlatılacak gözaltı işlemleri süreci hakkında her zaman bilgilendirme yapılan Soylu’ya bu kez ön bilgilendirme yapılmadığı iddiasını paylaşan Şardan, şöyle devam etti:

“Operasyonun ilk ayağında yakalamalar gerçekleşirken suç örgütünün lideri İlyas (Alaaddin) Saral sırra kadem bastı.

Bu gelişmenin ardından kamuoyuna yansımayan bazı gelişmeler yaşandı. Operasyonu takip eden günlerde bir programa katılmak amacıyla Ankara’dan beraberindeki ekibiyle İstanbul’a giden İçişleri Bakanı, İstanbul Emniyeti yönetimiyle bir araya geldi.

‘SİZE HER SÖYLEDİĞİMİZDE SIZINTI OLDU’

İddiaya göre; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve ihtiyaçlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a yönelik olarak Sarallar Grubu operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu.

Soylu’nun eleştirisi üzerine Aktaş, ‘Size her söylediğimizde sızıntı oldu’ yanıtını verdi.

Görüşmenin gerçekleştiği oda bir anda buz kesti. Soylu, Aktaş’ın sözlerine ‘Sen ne demek istiyorsun?’ diye çıkıştı. Ama Aktaş, daha fazla konuşmak yerine susmayı tercih etti. Yaşanan gerginlikle birlikte Soylu görüşmeyi sonlandırıp dışarı çıkarken Aktaş’la ilgili sert sözleri sarf etti.

Bu arada Aktaş’ın, Soylu’nun Emniyet’teki ekibinde yer alan polis müdürlerinin büyük bölümünden kıdemli olduğunu da ekleyim.

SOYLU’NUN ÖNERDİĞİ ÜÇ İSMİ DE KABUL GÖRMEDİ

İstanbul’da yaşanan olayın Ankara’da yansıması oldu elbette. Soylu birkaç gün sonra il emniyet müdürleri kararnamesi hazırlayıp Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi.

İddiaya göre, kararnamede İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın görevden alınması ön görüldü. Yerine ise, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın ismi yazılıydı.

Yılmaz’ın adı daha önce dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın görevden alınması sırasında da gündeme geldi. Ancak Cumhurbaşkanlığı, Yılmaz’ın isminin de bulunduğu Soylu’nun önerdiği her üç ismi de kabul etmedi.

Cumhurbaşkanlığı Yılmaz’ın ismini ikinci kez veto etti. Aktaş’ın yerinde kalmasını uygun buldu. Şimdilerde Soylu ile Aktaş arasında soğuk rüzgârlar esiyor. (…)”

CHP’DEN AÇIKLAMA

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Şardan’ın haberi üzerine açıklamada bulundu. Özkoç, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

“Emniyet Müdürü İçişleri Bakanına güvenmeyerek bilgi saklıyor. Operasyonların İçişleri Bakanlığına bildirildiğinde sızıntı olduğu iddia ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet adabına yakışmayacak bu iddialar mutlaka araştırılmalı, adı geçen taraflar açıklama yapmalıdır.”

Soylu ile Emniyet Müdürü arasında ‘sızıntı’ gerilimi iddiası… Emniyet’ten açıklama geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 4 hafta önce

    bütün devlet kurumları laçka-sütlaç gibi olmuş. EGM’nin yaptığı açıklama, mahalle kavgası dilinde…

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!