Saray’dan ‘3 yıl ölmeyin’ mesajı… Enflasyonda tek hane için tarih: 2026!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, orta vadeli programda (OVP) enflasyona ilişkin hedefler olup olmayacağına yönelik soruya "Onu Merkez Bankası'yla ortak belirleriz. Hükümet ile Merkez Bankası, OVP'de enflasyona ilişkin hedefleri birlikte belirlerler. Son bir güncelleme oldu zaten. Dolayısıyla bundan sonra büyük bir güncelleme beklememek gerekir. OVP'yi 2026 perspektifinde yapacağız, dolayısıyla 2025'e kadar belki küçük güncellemeler olur; ama asıl 2026 OVP ile netleşmiş olacak ve orada da perspektifimiz tek haneli enflasyon" diye yanıt verdi.

featured

Seçimlerin ardından başlayan zam ve vergi yağmuru beraberinde enflasyonda tarihi rekorları getirmeye başladı.

Temmuz’da enflasyon aylık bazda yüzde 9,49 arttı. Böylelikle aylık enflasyon Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Yıllık enflasyon yüzde 47,83 oldu.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) ise aylık enflasyonu yüzde 13,18, yıllık enflasyonu ise yüzde 122,88 olarak hesapladı.

Erdoğan’ın Saray’daki ekonomi kurmayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Eylül ayı içerisinde kamuoyuyla paylaşılması beklenen Orta Vadeli Program’a (OVP) yönelik konuşan Yılmaz, “Teknik boyutunu Strateji ve Bütçe Başkanlığımız yürütüyor. Sonuçlarını dinleyeceğiz, tartışacağız. Bu sene bir taraftan da istişareler yapıyoruz. Geçen OVP’lerden farklı olarak yeni bir döneme girdik çünkü yeni bir hükümet kuruldu. Deprem sonrası yeni bir dönemdeyiz. Bu yeni döneme ilişkin değişik kesimlerin beklentilerini, önceliklerini alarak OVP’yi şekillendireceğiz. OVP’yi 3 ayaklı düşünebilirsiniz; birincisi para politikasının genel çerçevesi var, detayları Merkez Bankası’nın uhdesinde. Maliye politikasının detayları, bütçedeki rakamlar var. Orada bir de tabii üçüncü ayak yapısal dönüşümler, değişimler var” diye konuştu.

OVP’de hedeflenen yapısal dönüşümlere ilişkin Yılmaz, “Rekabet gücünü, verimliliği artırıcı, Türkiye’yi dünyada daha avantajlı konuma getirecek değişimler ve dönüşümler bunlar. Mesela vergi reformundan tutun eğitimdeki dönüşümlere; hukuk alanında, özellikle ekonomiyi ilgilendiren değişikliklerden yatırım ortamını iyileştirmeye, daha çok verimliliği, rekabet gücünü, ekonominin potansiyelini geliştirici her türlü köklü değişim. Gündelik değişim değil de daha köklü değişimlerden bahsediyoruz. Yapısal reform dediğimiz o” dedi.

‘TARIM VE FİNANS KESİMİ İLE GÖRÜŞME VAR’

Yılmaz, OVP’nin eylülün ilk 10 günü kamuoyu ile paylaşılabileceğini dile getirerek, “Bu biraz da çalışmaların seyrine bağlı. İstişarelerin bir kısmını bitirdik. İş dünyasıyla görüştük, işçi kesimi ile görüştük. Memurlarla, muhasebecilerle görüştük. Şimdi önümüzde tarım ve finans kesimi ile görüşme var. Tarihini tam belirleyemedik ama Tarım Bakanımız ile katılmayı düşünüyoruz. Finans kesimi ile cuma günü İstanbul Finans Merkezi’nde görüşme yapacağız. Bankalar Birliği, kamu ve özel sektör temsilcileri, banka genel müdürleri olacak. Dolayısıyla toplantıda finans kesimini temsil eden önemli aktörler olacak. Onların, önümüzdeki 3 yıla ilişkin bakışı, beklentileri konuşulacak. Bir de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile bir organizasyon düşünüyoruz. Bütün illerden başkanları davet edecekler. Bu görüşmede bütün illerin, bölgelerin sorunlarını, beklentilerini de almış olacağız” dedi. Yılmaz ayrıca OVP ile ilgili Kabine Toplantısı’nda sunum yaptığını da söyledi.

‘PERSPEKTİFİMİZ TEK HANELİ ENFLASYON’

Programda enflasyona ilişkin hedefler olup olmayacağına yönelik ise Yılmaz, “Onu Merkez Bankası’yla ortak belirleriz. Hükümet ile Merkez Bankası, OVP’de enflasyona ilişkin hedefleri birlikte belirlerler. Son bir güncelleme oldu zaten. Dolayısıyla bundan sonra büyük bir güncelleme beklememek gerekir. OVP’yi 2026 perspektifinde yapacağız, dolayısıyla 2025’e kadar belki küçük güncellemeler olur; ama asıl 2026 OVP ile netleşmiş olacak ve orada da perspektifimiz tek haneli enflasyon” dedi.

VERGİ SİTEMİNDE DEĞİŞİKLİK SİNYALİ

Yılmaz, vergi reformuna yönelik soru üzerine ise “Doğrudan vergilerin artırılıp, dolaylı vergilerin azalması hem işçi kesiminin hem işveren kesiminin ortak talebi. Bunu ben de destekliyorum. Önünüzdeki dönemde bu yönde birtakım çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu vergi artışı ya da azalışı değil; vergi sisteminin modernize edilmesi, güncellenmesi, sadeleştirilmesi ve daha dengeli hale getirilmesi” diye konuştu. (DHA)

Saray’dan ‘3 yıl ölmeyin’ mesajı… Enflasyonda tek hane için tarih: 2026!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!