Sarıgül ve Babacan ‘yeni anayasa’da birleşti: En kısa zamanda değişmeli

featured

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı parti genel merkezinde ziyaret etti. İki siyasetçi görüşme sonrası yeni anayasa çağrısı yaptı.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, basına kapalı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

TDP’nin ülke siyasetine güzel şeyler kazandırması temennisinde bulunan Babacan, ülkenin zor günlerden geçtiğini söyledi. Her alanda sorunların büyüdüğünü belirten Babacan, “Şu anda ülkeyi yönetenlerin artık bu ülkenin sorunlarına bir çözüm üretme becerisi kalmamış durumda. Siyasette artık yeni çözümler gerekiyor ve bu çözümlerin de yeni bir siyaset ruhuyla, yeni siyaset kadrolarıyla yapılması gerekiyor. İşte bunun için biz DEVA Partisi olarak yola çıktık.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Sarıgül’ü yeni siyasi parti için tebrik eden Babacan, Türkiye’nin “sivil ve yeni anayasa” ihtiyacı olduğunu savundu. Babacan, şunları kaydetti:

“Parti programımızda, Mart 2020’de, partimizin kuruluş günü açıkladığımız programda, ‘Türkiye’nin mutlaka normal, sivil dönemde hazırlanmış yeni bir anayasaya ihtiyacı var.’ dedik. İlk önce anayasanın şu sistemle ilgili maddelerini hızlı bir şekilde değiştirerek bir an önce Türkiye’nin parlamenter sisteme dönülmesiyle ilgili adımı atmanın pragmatik bir yol olacağına karar verdik. Bunun için yoğun bir şekilde şu anda parlamenter sisteme geçişle ilgili anayasa maddelerindeki değişiklikleri çalışıyoruz. Mümkün olan en kısa zamanda, normal bir dönemde, ülkenin kutuplaştırılmadığı, gerilmediği, insanların biraz yüzünün güldüğü, yarınlara güvenle bakabildiği bir dönemde bu birlik ve beraberlik ruhuyla yeni sivil bir anayasa çalışmak bizim de gerçekten gönülden arzumuz.” 

SARIGÜL: YENİ BİR KONSEY KURULMASI LAZIM

Sivil bir anayasa yapılması konusuna değinen Mustafa Sarıgül ise, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’mize yakışan bir sivil anayasa yapmamız şart. Askeri dönemden kalan anayasa, Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmıyor. Anayasa konusunda da ‘sizin anayasanız’, ‘bizim anayasamız’ olmaz, hepimizin müşterek birleşerek bütün demokrasi isteyen, ülkemizin mutluluğunu isteyen, Almanya’dan, Fransa’dan, İngiltere’den bakıldığı zaman ‘Evet Türkiye Cumhuriyeti’nin sivil bir anayasası var.’ diyeceğimiz gururla bir anayasa yapmamız lazım.”

Sarıgül ve Babacan ‘yeni anayasa’da birleşti: En kısa zamanda değişmeli

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!