Savaş ilanı ülkede olay olmuştu… Almanya Başbakanı Scholz’tan ‘Putin’ adımı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'un "Rusya'ya karşı bir savaş içindeyiz" sözlerine ilişkin "NATO ile Rusya arasında savaş yok." dedi. Scholz, Dışişleri Bakanı'nın da bunu savunduğunu ileri sürdü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşeceğini belirten Scholz, "Çünkü birbirimizle konuşmamız gerekli" ifadesini kullandı.

featured

Scholz, Tagesspiegel gazetesine verdiği röportajda, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırarak, şiddet kullanarak sınırların kaydırılmaması konusunda Avrupa’da onlarca yıldan beri güvenliği garanti altına alan uzlaşmayı bozduğunu ifade ederek, bu yüzden Ukrayna’ya destek verdiklerini söyledi.

‘RUSYA İLE NATO ARASINDA BİR SAVAŞA DÖNÜŞMEMELİ’

Ukrayna’ya verilen desteğe ilişkin tüm kararların düşünerek ve müttefik ülkelerle birlikte alındığına dikkati çeken Scholz, “Görev yeminini ciddiye alan bir Almanya Başbakanı’nın, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın, Rusya ile NATO arasında bir savaşa dönüşmemesi için her şeyi yapması gerekir.” ifadesini kullandı.

Scholz, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa herhangi bir NATO ülkesinin doğrudan müdahalesinin bulunmadığını öne sürdü.

ALMAN BAKANIN ‘RUSYA’YA KARŞI SAVAŞ İÇİNDEYİZ’ SÖZLERİ SORULDU

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un 24 Ocak’ta Strazburg’da Avrupa Konseyinde kullandığı “Rusya’ya karşı bir savaş içindeyiz, birbirimize karşı değil.” sözlerinin hatırlatılması üzerine Scholz, şunları kaydetti:

“NATO ile Rusya arasında savaş yok. Böyle bir tırmanışa izin vermeyeceğiz. Alman hükümeti olarak bu konuda tamamen hemfikiriz ve Dışişleri Bakanı da bunu böyle görüyor.”

thumbnail
İlişkili Haber

Almanya ilan etti: Rusya’ya karşı savaşıyoruz

‘PUTİN İLE GÖRÜŞECEĞİM’

Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile en son aralık ayı başında görüştüğünü anımsatarak, “Putin ile tekrar telefonda görüşeceğim çünkü birbirimizle konuşmamız gerekli.” ifadesini kullandı.

Putin ile yaptığı telefon görüşmelerinin içreğine ilişkin de Scholz, “Telefon görüşmelerimizin tonu saygısız değil ancak bakış açılarımız elbette tamamen farklı.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Scholz, Putin ile görüşmelerinde net tavır sergilediğini ifade ederek, görüşmelerde bazen de esir takası, Ukrayna’dan tahıl ihracatı veya Zaporijya Nükleer Santrali ile ilgili somut konuların ele alındığı bilgisini paylaştı.

Rusya’nın “saldırganlığını azaltmadan” savaşı sürdürdüğü sürece mevcut durumun değişmeyeceğini belirten Scholz, Putin’in askerlerini Ukrayna’dan çekerek savaşı sonlandırabileceğini yineledi.

UKRAYNA’YA SAVAŞ UÇAKLARININ SAĞLANMASI TALEBİ

Ukrayna’ya savaş uçağı sağlanmasına ilişkin yeni taleplerle ilgili Almanya’daki tartışmaya da değinen Başbakan Scholz, savaş uçaklarının sağlanmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Almanya’da bir karar verilir verilmez bir sonraki tartışma başlarsa, bu çok fazla ciddi görünmez ve vatandaşların devletin verdiği kararlara güveni sarsılır.” şeklinde konuştu.” ifadesini kullandı.

Savaş ilanı ülkede olay olmuştu… Almanya Başbakanı Scholz’tan ‘Putin’ adımı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!