Savcı hastalandı, Amiraller davası ertelendi… ‘Olağan bir uygulama değil’

103 emekli amiralin yargılandığı 'Montrö' davasında esas hakkında mütalaa sunması beklenen savcı, "sağlık sorunları" gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Duruşma 7 Ekim’e ertelendi.

featured

103 emekli amiralin, Nisan 2021’de, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve tarikat merkezindeki takkeli amiralle ilgili yaptığı açıklama için “suç işlemek için anlaşma” gerekçesiyle dava açılmıştı.

Emekli amiraller üçüncü kez yargıç karşısına çıktı. Savcı, “sağlık sorunları” gerekçesiyle duruşmaya katılmayınca, duruşma 7 Ekim’e ertelendi.

Dava avukatlarından Hüseyin Ersöz, yaşanan durumun “olağan bir uygulama olmadığını” söyledi.

Ersöz şu ifadeleri kullandı:

“Emekli Amiraller Basın Açıklaması Davası’nda, Savcı mazaretli olduğu için Esasa İlişkin Mütalaa açıklanmadı. Mahkeme Başkanı ise duruşmayı 7 Ekim’e ertelediklerini ve Ekim ayında savunmaları tamamlamayı planladıklarını açıkladı. Bu olağan bir uygulama değil!”

Ersöz şöyle devam etti:

“Sanıkların sorgularını bulundukları illerdeki mahkemeler aracılığıyla yapan Heyetin, bu kez ‘Ankara’da savunmalarını alacağım’ demesini olumlu algılamak zor. Süreci kısaltmak ve bir an önce karar vermek istedikleri açık.

Aşamalarda yaşanan hukuka aykırı karar ve uygulamalar, bu davayı siyasi bir niteliğe büründürüyor. İfade hürriyeti koruması altındaki, barışçıl bir basın açıklamasında verilebilecek tek karar ancak ‘Beraat’ olabilir. Ancak davanın siyasi niteliği endişelerimizi arttırıyor.

Bu davada yaşanan haksız özgürlük kısıtlamaları ve ifade hürriyeti ihlali ile ilgili AYM Başkanlığı önünde bekleyen Bireysel Başvuru dosyalarımız var. Olası bir hukuki çıkmazı, vereceği hak ihlali kararıyla Yüksek Mahkeme çözebilir.”

Savcı hastalandı, Amiraller davası ertelendi… ‘Olağan bir uygulama değil’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Savcının arkası yemedi çıkıp suçlama yapmak için.

  2. 19 Eylül 2022, 11:34

    Yaziktir, gunahtir. Kin ve nefretin bu kadar yogun yasandigi bir donemi yasadigimizi sanmiyorum. 28 subat , 103 amiral davalari. Hakikaten gunah isliyorlar.
    Mahkeme kararina ragmen orduevlerine alinmamalari bir hukuk skandali.Pes ki prs.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!