Savcı koronavirüsü gerekçe gösterdi, FETÖ tutuklusu doktor tahliye edildi

Savcılık, FETÖ üyeliğinden tutuklu bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olan bir profesörün ‘koronavirüs salgını nedeniyle toplum sağlığına katkıda bulunabileceği’ gerekçesiyle tahliyesini istedi. Sulh ceza hakimliği talebi reddetti, ağır ceza mahkemesi iste şüpheli doktoru tahliye etti. Veryansın Tv, mahkemenin tahliye kararına ulaştı.

Savcı koronavirüsü gerekçe gösterdi, FETÖ tutuklusu doktor tahliye edildi

“FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklu bulunan profesörün avukatı Hatice Yıldız Savcılığa tahliye talebinde bulundu.

SAVCI: TOPLUM SAĞLIĞINA KATKIDA BULUNABİLİR

Soruşturma savcısı, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne sunduğu tahliye tahliye talebinde “HSK ve Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle almış olduğu kararlar gözetilerek bu kişinin toplum sağlığına katkıda bulunabileceği de dikkate alınmış olup ayrıca iade nedenindeki eksiklerin giderilmesi uzun süre alacağından hak kaybına sebebiyet vermemek için” ifadeleriyle şüphelinin serbest bırakılmasını istedi.

HAKİMLİK REDDETTİ

Medyascope’tan Caner Polat’ın haberine göre, hakimlik, tanık beyanlarının içeriği ve tüm dosya kapsamı birlikte ele alındığında atılı suçun işlendiğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu ve iddia olunan örgütsel konumuna dikkat çekerek, kaçma şüphesinin bulunduğu gerekçesiyle tahliye talebini reddetti.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Mart 2020 tarihli ret kararı üzerine Savcılık bir hafta sonra şüpheli profesör hakkında iddianame hazırlayarak dosyayı Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Mahkeme, ‘dosya kapsamı ve tutuklulukta geçirilen süreyi’ dikkate alarak şüphelinin tensiple tahliyesine karar verdi.

Veryansın Tv’nin ulaştığı Avukat Hatice Yıldız, müvekkilinin ismini açıklamadı. Ancak mahkeme kararlarını paylaştı.

İşte Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye kararı: