Savcı Montrö açıklaması yapan 12 amiral ve general hakkında ceza istedi

Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklama yayınladıktan sonra iktidar tarafından 'darbe iması' suçlaması yapılan 103 emekli amiral hakkında savcılık mütalaasını açıkladı. 91 isim için beraat, 12 emekli amiral ve general için ise mahkumiyet kararı talep edildi.

featured

VERYANSIN TV

Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklama yayınladıktan sonra iktidar tarafından ‘darbe iması’ suçlaması yapılan 103 emekli amiralle ilgili savcılık mütalaa açıklandı.

Savcılık Cem Gürdeniz, Atilla Kezek, Mustafa Özbey, Türker Ertürk, Çetin Tezeren, Atilla Kıyat, Vehbi Alpman, Işık Biren, Ergün Mengi, İlker Güven ve Metin Açımuz’un “meşru iktidara karşı harekete geçmek üzere ve hükümetin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellenmesi amacıyla TSK içerisinde emir komuta dışında hareket edilmesini” hedeflediğini iddia etti.

12 amiral ve generalin TCK 316. maddesinde düzenlenen “devletin güvenliğine ve anayasal düzenine karşı suç işlemek için anlaşma” suçunu işlediklerini gerekçesiyle cezalandırılması istendi.

91 sanığa beraat talep eden savcılık ayrıca söz konusu 12 amiral ve generalin TCK’nın 53’üncü maddesinde düzenlenen “belirli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasını” talep etti.

Montrö açıklamasında imzası bulunmayan emekli general Namık Kemal Çalışkan hakkında ceza istenmesi de dikkat çekti.

Sanık avukatlarının savcılık mütalaasına karşı süre talep etmesi üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 12 Aralık’a erteledi.

thumbnail
İlişkili Haber

‘Montrö’ davasında kim, ne dedi? İşte Amirallerin savunmaları

CUMHURBAŞKANLIĞI AVUKATINA TEPKİ

Mütalaa sonrası mahkeme salonunda söz alan sanık avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, mütalaanın yetersiz olduğunu, cezalandırılması talep edilen sanıkların suçunun ne olduğu konusunda net bir bilginin olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı avukatı da davanın hükümete ve devletin varlığına yapılan bir eylem davası olduğunu öne sürdü.

Söz konusu sözlere duruşma salonunda sanık avukatlarından “CMK’ya göre mütalaa sonrası iddia makamının söz hakkı yok” tepkisi gelirken, Cumhurbaşkanlığı avukatı “Darbe ve bildiri zihniyeti arz eden, darbe zihniyeti söz konusudur. Her kişi aynı zihniyette olmayabilir. Bu mahkemenin yetkisindedir. Orduyu harekete geçirebilir miyiz gibi bir düşünce vardır. Suç için anlaşmışlardır.” İddiasında bulundu.

AMİRAL CEM GÜRDENİZ’DEN İLK AÇIKLAMA

Savcının mütalaasının ardından ilk yorumunu sosyal medyadan paylaşan Gürdeniz şu ifadeleri kullandı:

“Savcının mütalaası bana Balyoz günlerini hatırlattı, o zaman da gülmüştüm şimdi de gülüyorum, tek bir hukuki gerekçeye dayanmayan, siyasi bu davada adalet aramanın bir manası yok vatanı sevmenin bedeli davalarla caydırılmaksa her şeye rağmen vatanımı sevmeye devam edeceğim.”

thumbnail
İlişkili Yazı

Tarihin yaratıcılığı ve Montrö Sözleşmesi

thumbnail
İlişkili Haber

Gözler Amirallere Montrö davasında… ‘Düşman Ceza Hukuku uygulamasını çağrıştırıyor’

İşte savcılık mütaalasının tamamı: 

thumbnail
İlişkili Haber

İlber Ortaylı’dan ‘Montrö’ çıkışı: Emekli Amiraller hepimizin söylediklerini söylüyor

Savcı Montrö açıklaması yapan 12 amiral ve general hakkında ceza istedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 2 ay önce

    Bu dava Amerika da mı yoksa Yunanistan’da mı görülüyor?

  2. 2 ay önce

    Ya ben gerçekten inanamiyorum. Cem amiralin vatan sevgisini sokak kedilerinden tutun denizdeki balıklara kadar bilmeyen canlı yok, degilki aksi düşünülsün. Amiralin cocuklerinin isimleri bile vatanla ilgili.. Ukrayna Rusya catismasinda Montronun önemi hic olmadığı kadar anlaşılmış iken hala neyin davasini konusuyoruz ben gerçekten anlamiyorum..

  3. 2 ay önce

    bu davayi takip eden avukat efendi, o laflari soylerken hic mi vicdanin sizlamadi. Oyle olmadigini, dogru olmadigini bile bile nasil bu kadar rahat konusuyorsun. Bak ileride bunlar insana hastalik olarak geri doner, demedi deme.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!