Savcılık takipsizlik vermişti… AKP’li vekilin kız kardeşinin ‘FETÖ’ belgesi çıktı

Avukat Burak Bekiroğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’den takipsizlik kararı verdiği ‘Mücahit’ adıyla bilinen AKP Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan’ın kız kardeşi Ayşe Arslan Çınar’ın terör örgütüyle ilişkisiyle ilgili dikkat çeken bir belge paylaştı. Bekiroğlu’na göre Çınar, FETÖ'nün paravan şirketi Niagara Foundation'da başkan yardımcısı…

featured

VERYANSIN TV

Erdoğan’ın nikah şahitliğini yaptığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’den takipsizlik kararı vermesiyle gündeme gelen Ayşe Arslan Çınar’ın FETÖ ile ilişkisine dair önemli bir belge ortaya çıktı.

Avukat Burak Bekiroğlu Twitter hesabından paylaştığı belgede, ‘Mücahit’ adıyla bilinen AKP Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan’ın kız kardeşi Ayşe Arslan Çınar’ın FETÖ’nün paravan şirketi Niagara Foundation’da başkan yardımcısı olduğu görülüyor.

ABD’de yaşayan Çınar hakkındaki takipsizlik gerekçesini hatırlatan Bekiroğlu, “Hadi dosyayı geri açın” çağrısında bulundu:

“Ayşe Arslan Çınar hakındaki Takipsizlik gerekçesi: “Şüpheli Ayşe Arslan Çınar’ın FETÖ ile bağlantısını içeren dernek ve sendika üyeliğinin bulunmadığı belirlendi. Şüphelinin FETÖ tepe yönetimi ile de herhangi bir irtibat kaydının bulunmadığı tespit edildi.”

Bekiroğlu bir başka paylaşımında da Ayşe Arslan Çınar’ın eşi Mevlüt Hilmi Çınar’ın Twitter paylaşımlarını paylaşarak, “Mevlüt Hilmi Çınar isimli müptezel Okyanus ötesinden terörist elebaşı adına bu ülkenin Cumhurbaşkanını tehdit edecek ve ihale yıkmaya kalkacak, biz sessiz kalacağız öyle mi? Hadi oradan.” ifadelerini kullandı.

Hilmi Çınar’ın FETÖ’cü Enes Kanter’le fotoğrafı:

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, aynı zamanda AKP’nin kurucu isimlerinden Mehmet İhsan Arslan’ın kızı olan Ayşe Arslan Çınar hakkındaki FETÖ dosyasının üzerinin örtüldüğünü yazmıştı.  Pehlivan’a göre Çınar hakkındaki soruşturma, kapatılan başka bir dosyanın içine sokularak sümenaltı edilmişti.

Pehlivan, Ayşe Arslan Çınar’ın FETÖ üyesi olduğu ve yurtdışında örgütün kurumunda çalıştığı gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirtmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda terör soruşturmalarıyla bilinen önemli bir savcının söz konusu suç duyurusuyla ilgili soruşturmayı yürüttüğü sırada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Ankara’da Ayşe Arslan Çınar ile ilgili zaten bir soruşturma var. Elindeki tüm dosyayı gönder, sen bırak, onlar devam etsin.” talebinde bulunduğuna dikkati çeken Pehlivan, devamındaki gelişmeleri şöyle aktarmıştı:

“Halbuki, savcı tam da terörizmin finansmanı suçunu belgelediğine inanıyordu. Hatta ABD’ye iletilmek üzere bu suç üzerinden bir iade dosyası oluşturmayı planlıyordu. ‘Benden buraya kadarmış’ dedi. Elindeki delilleri toplayıp Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Lakin…  Bilmediği ve ondan saklanan kritik bir şey vardı. ‘Birleşsin’ diye gönderdiği soruşturma 2019’da kapatılmıştı. Yani, Ayşe Arslan Çınar’ın FETÖ ile ilişkilerini ortaya koyan deliller aslında açık olmayan bir dosyaya gönderilmişti. Bu yolla üstü örtülüyordu.”

Ankara’daki savcılığın söz konusu dosya hakkında “Şüpheli Ayşe Arslan Çınar’ın FETÖ ile bağlantısını içeren dernek ve sendika üyeliğinin bulunmadığı belirlendi. Şüphelinin FETÖ tepe yönetimi ile de herhangi bir irtibat kaydının bulunmadığı tespit edildi” kararına vardığına işaret eden Pehlivan, “Erdoğan’ın nikâh şahidi olduğu Ayşe Arslan Çınar’ın dosyasına bakarsak, Türkiye’nin FETÖ ile mücadeledeki kararlılığı koca bir yalandı” değerlendirmesini yapmıştı.

 

 

Savcılık takipsizlik vermişti… AKP’li vekilin kız kardeşinin ‘FETÖ’ belgesi çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!