Sayıştay’ı sarsan istifanın perde arkası

Devlet kurumlarını denetleyen ve raporlarıyla çok sayıda usulsüzlüğü gözler önüne seren Sayıştay raporlarına sansür getiren yeni düzen, tepe isimleri de istifaya götürdü.

featured

Sayıştay denetçilerinin artık raporlarını doğrudan sisteme giriş yapmayacak, başkanlığa verilecek. Başkanlığa verilen raporlardan “uygun” görülenler sisteme işlenecek. Yeni sistemle birlikte görevden alma ve istifaların da arttığı belirtildi. Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, geçen hafta Sayıştay Ulaştırma ve Alt Yapı Grup Başkanı Fazıl Yıldız’ın istifasına ilişkin ilginç bilgiler aktardı.

Yılmaz’ın yazısının satır başları şöyle:

“Kamu kurum ve kuruluşlarını TBMM adına denetleyen mali yargı organı Sayıştay’da fırtınalar estiren bir istifanın perde arkasını okuyacaksınız. Bir okuyucumdan gelen mesajı paylaşarak konuya gireceğim:

“2021 denetimlerini tamamlayan Sayıştay denetçileri yüzlerce usulsüzlüğü ortaya koyan bulgularını içeren raporlarını tamamladılar. Nisan ayında Sayıştay Başkanı denetçilerine raporlarını elektronik sisteme girmemeleri talimatını verdi. Bulgular önce Başkanlığa verildi. Başkan tarafından uygun görülmeyen bulguların kaldırılması yönünde mobbing uygulandı. Ortaya çıkan raporlarda denetçilerin tespit ettiği usulsüzlüklere yer verilmedi. Çalışmaları devam eden denetçilere de kendi onayları olmadan bulgu yazılmaması talimatı verildi. Ulaştırma grup başkanı da geçen hafta, süresinden önce beklenmedik şekilde istifa etti.”

Bu iddiaları Sayıştay denetim raporlarını çalışan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’a soruyorum;

“Doğru” diyor. İktidarın Sayıştay raporlarından “rahatsızlık” duyduğunu, kurumda sıklıkla tekrarlanan üst düzey görev değişiklerinden anlayabiliriz.

En son yapılan atamalara bakalım…

Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yücel Tarhan, bu görevinden atanalı henüz bir yıl bile olmadan 7 Şubat 2022’de ayrıldı, yerine Ahmet Tezcan getirildi…

Ataması yeni yapılan aynı ekip içinde bile çatlakların oluşması dikkat çekmiyor değil.

Geçtiğimiz hafta Sayıştay Ulaştırma ve Alt Yapı Grup Başkanı Fazıl Yıldız’ın istifasıyla kurumda ikici bir sarsıntı meydana geldi.

Yıldız’ı istifaya götüren süreç, Karayolları Genel Müdürlüğü denetimi sonucunda saptanan bulguların, Sayıştay denetim raporu TBMM’ye sunulmadan kurum içinde paylaşılmasıyla alevleniyor.

Başkan Yener, Yıldız’a “söylentilerin yayılmasıyla ilgili uyarıda” bulunuyor. Yıldız amiri ile arasında geçen tartışma üzerine istifa ediyor. Yener’in başkan olarak atanmasıyla birlikte “taslak rapor” hazırlama sürecinde değişikliğe gidilmesi zaten yeterince tartışmalı bir konuydu.

Yavuzyılmaz taslak raporların özelliğini şöyle açıklıyor:

“Sayıştay denetçileri kamu kurum ve kuruluşlarında saptadıkları bulguları, gerçek rapor formatında taslak rapor hazırlar ve sisteme yüklerlerdi. Yeni yönetim taslak raporların önce kendisine gelmesini istiyor. Bu da TBMM’ye gönderilecek raporlarda “sansürleme” ihtimalini doğuruyor.”

 

thumbnail
İlişkili Haber

‘Sayıştay’ iddiası: Grup Başkanı bu talimat üzerine istifa etti

Sayıştay’ı sarsan istifanın perde arkası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Bu hamleler artık iktidarın büyük bir panik içersinde hareket ettiğini gösteriyor.Kaçınılmaz sondan kurtulamayacaklar sistemi çökertmek ve ülkeye en ağır ekonomik zararı vererek gitmek peşindeler.Yapılan herşeyin kayıt altına alınması ve delillerin karartılmasına izin verilmeyeceğini bilmeleri gerek.Sayıştayı sansürlemeleri yetmez.Kurumlarda haklarındaki en ufak belgeler bile arşivleniyor.Bu ülkeyi seven görevliler boş durmuyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!