Seçim sonrası AKP’de ‘iktidar’ telaşı: 40+1 formülü tartışılıyor…

31 Mart yerel seçimlerinde ikinci parti olan AKP’de, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden seçtirmek için 40+1 formülünün konuşulduğu öne sürüldü. 

featured

Yerel seçimde ikinci parti konumuna geçen AKP’de, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin yeni formüller konuşulmaya başlandı.

Seçimlerin ardından AKP kulislerinde yaşananları yazan Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, AKP’de yerel seçim yenilgisinin ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçtirme planlarının konuşulduğunu aktardı.

’40+1’E İHTİYAÇ VAR’

Cumhurbaşkanının 50 artı 1 yerine 40 artı 1 oyla seçilmesinin yeniden gündeme getirileceğini belirten Babacan, şu kulisleri paylaştı:

“AKP içinde 40 artı 1’e neden ihtiyaç duyulduğunu anlatan ‘eski planlara’ dönelim. Parti kurmayları, bunu gerekçelendirirken ilginç bir plandan söz ediyorlardı… Onlara göre aslında buna Tayyip Erdoğan sonrasında ihtiyaç duyulacak. Muhafazakar milliyetçi tabanın tek başına iktidarda kalabilmesi için 40 artı 1’e ihtiyaç var. Erdoğan, Almanya dönüşü uçakta gazetecilere cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesinin ‘isabetli olacağını’ söylemişti.”

ERDOĞAN ‘İSABETLİ OLUR’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce “İstikrar kaynağı” dediği yüzde 50 artı 1 sisteminde net geri adım mesajı vermişti.

Erdoğan “50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Ama oy sayısı itibarıyla ‘en fazla oyu alan aday seçilir’ denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır” demişti.

Seçim sonrası AKP’de ‘iktidar’ telaşı: 40+1 formülü tartışılıyor…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 20+1 senin acindan daha garanti olur. Durum onu gosteriyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!