Sedat Cezayirlioğlu’na ‘madene 3 km’den fazla yaklaşmama’ kararı

Erzincan İliç'teki siyanür sızıntısıyla gündeme gelen altın madenine karşı yürüttüğü mücadelesiyle tanınan Sedat Cezayirlioğlu hakkında, savcılığın itirazı üzerine maden sahasına 3 km'den fazla yaklaşmama ve adli kontrol kararı çıkartıldı. Karara ilişkin açıklama yapan Cezayirlioğlu, "Benim köyüm maden sahasına 180 metre. 400 yıllık köyüme dahi giremiyorum şu anda" dedi.

featured

VERYANSIN TV

Erzincan İliç’te yaşanan siyanürlü altın madeni faciasının ardından bölgeye giden Veryansın Tv ekibi ve vatan toprağını savunmak için yabancı ortaklı maden şirketine direnen Sedat Cezayirlioğlu, jandarma engeliyle karşılaşmıştı.

Köyüne giremeyen Cezayirlioğlu, maden faciası sonrası sosyal medyadaki paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı. ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla gözaltına alınan İliç mücadelesinin simge ismi Sedat Cezayirlioğlu serbest bırakılmıştı.

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, Cezayirlioğlu ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Savcılık, Sedat Cezayirlioğlu’nun serbest bırakılma kararına itiraz etti. Erzincan’da başka bir hakim görevlendirilerek çıkartılan kararla, Cezayirlioğlu hakkında günde iki defa olmak üzere adli kontrol ve maden sahasına 3 km’den fazla yaklaşmama kararı çıkartıldı.

NİHAT GENÇ: MAHKEME KARARINI ŞİDDETLE REDDEDİYORUZ

Yazar Nihat Genç, Cezayirlioğlu hakkında verilen karara sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Genç, “Bir halk kahramanı olan Sedat Cezayirlioğlu’nun köyü maden sahasına 200 metre mesafededir. Sedat Cezayirlioğlu şu anda geçimini sağlamak için Malatya merkezli çalışmaktadır. Bu halk kahramanını hem ekmeğinden hem köyünden eden mahkeme kararını şiddetle reddediyoruz! Derhal düzeltilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

EVİNE DE İŞİNE DE GİDEMEYECEK!

Yazar Nihat Genç, Cezayirlioğlu hakkındaki karara sert tepki gösterdi.

Genç, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

“Zulmün ve mizahın tarihine geçecek mahkeme kararı: Sedat Cezayirlioğlu’na maden sahasına 3 km’den fazla yaklaşmama yasağı! Evi madene 300 metre mesafede ve iş yeri Malatya’da! Karar şöyle, madene 3 km yanaşması yasak ve her gün Erzincan’da karakola imza verecek! Buna göre Cezayirlioğlu hem evine gidemiyor hem işine! Ve ortada suç da yok! Ve Cezayirlioğlu bölgede madene karşı çıkan tek kişi! Tek kişi! Ona da hem evine girmek hem işine gitmek yasak! Fıkra bu kadar değil… Dün Cezayirlioğlu serbest bırakılmış, adli kontrole gerek duyulmamıştı, bugün üst mahkemeye gidilip bu karar alındı.”

CEZAYİRLİOĞLU’NDAN İLK AÇIKLAMA

Cezayirlioğlu, kararın ardından yaptığı ilk açıklamada “Dünkü kararı iptal etmişler. Hakim ben bu hukuksuzluğa imza atamam demiş. Hakim hastalık iznine ayrılıyor 1 günlüğüne, savcılığın itirazına vekaleten Erzincan’daki başka bir hakim bakıyor. Sonra da o hakim bana 1 günde 2 defa emniyete gidip imza verme ve maden sahasına 3 km’den fazla yaklaşmama cezası veriyor. Benim köyüm maden sahasına 180 metre. 400 yıllık köyüme dahi giremiyorum şu anda. Süresiz bir şekilde kesin olarak karar vermişler. Köyüme giremeyeceğim ben” dedi. Muhalefet liderlerine seslenen Cezayirlioğlu, “Benim yaşam hakkım elimden alınmış vaziyette” diye konuştu.

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

Sedat Cezayirlioğlu’na ‘madene 3 km’den fazla yaklaşmama’ kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Susmayacağız susturamayacaklar

  2. 16 Şubat 2024, 14:37

    başka hakim dediğiniz kişinin adı ne

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!