Şehit General Erbaş, 15 Temmuz gecesi orayı işaret etmiş: İncirlik’e bakın

featured

Helikopter kazasında şehit verdiğimiz Korgeneral Osman Erbaş, 15 Temmuz gecesi ABD askerlerinin konuşlandığı İncirlik Üssü’ne işaret ettiği öğrenildi.

Bitlis’te düşen askeri helikopterde 11 askerimizle birlikte şehit verdiğimiz 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde önemli bir mücadele vermişti. Dönemin Adana eski Garnizon Komutanı ve 6’ıncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı olan Korgeneral Osman Erbaş, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ı arayarak, “Bizim birliğimizden bir olay beklemeyin, İncirlik Üssü’ne bakın. Gerekirse İl Emniyet Müdürü’nü o bölgeye sevk edin ve ana kapıları araçlarla kapattırırsanız iyi olur” demişti.

BAŞSAVCILIĞA BİLGİ NOTU

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açılan Akıncı Üssü davasının ek klasörlerinde Korgeneral Osman Erbaş’ın Hatay ve Adana Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderdiği bilgi notu da yer almıştı.

15 Temmuz’da saat 22.00’den sonra makam aracına binerek İskenderun’a eşiyle birlikte hareket ettiğini bildiren Erbaş, “Seyir halindeyken oğlum aradı ve gönderdiklerini okumamı istedi. ‘Ankara ve İstanbul karışmış’ dedi. Yola devam ederken Zekai Aksakallı ile telefonda konuştum. Bana, ‘Durum kritik, komutanlar kayıp, ben kendimi bir yere attım. Üzerimize ateş açtılar. Kendini emniyete al’ dediğini hatırlıyorum. Daha sonra Tümen Kurmay Başkanı Albay Atila Öztürk kalın bir evrak geldiğini söyledi. Bunu okumaya başladığında benim Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine atandığımı iletti. Daha sonra internetten işin büyümeye başladığını gördüm” beyanlarında bulunmuştu.

‘GELİR SENİ VURURUM’

16 Temmuz 2016 saat 00.30’da Adana’ya geçtiğini belirten Erbaş, “Yolda da sürekli Tuğgeneral Hasan Polat, Tuğgeneral Murat Soysal ve Albay T. Çelebi’yi aradım. Birliklerin kesinlikle kışla dışına çıkarılmaması emrini verdim. Hasan Polat başlangıçta bu işi bilmiyor gibi davranırken, 2. Ordu Komutanı’nı aradığını bizzat 2. Ordu Komutanı’ndan öğrendim. ‘Neden aradın?’ dediğimde, ‘Gelen direktifte 2. Ordu Komutanı yerinde kaldı’ dediğinde ben yüksek sesle, ‘Ben yerimdeyim. Sakın böyle bir şeye alet olma. Kellen gider. Bak Hasan Polat. Sen beni tanırsın. Döner gelirim ve seni vururum’ dedim” ifadelerini kullandı.

‘BENİ ALMAYA GELECEKLERMİŞ, GEL İSTERSEN…’

Aydınlık’ın aktardığına göre, Tuğgeneral Hasan Polat’ın makamında, Tuğgeneral Murat Soysal’ın ise Kilis/Gülbaba yolundan Gaziantep’e gittiğini öğrendiğini kaydeden Erbaş bilgi notunda, “Gaziantep Valisi’ni arayarak Soysal’ın Gaziantep’e intikalde olduğunu ilettim. Zaman içinde il valilerimizle konuşmalarım da oldu. Özellikle Adana Valimize, 10. Tanker Üssü’ne giriş çıkışları kapatırsa çok iyi olacağını söyledim. Saat 01.00’den sonra Tüm. Hrk. Mrk. Amiri Yüzbaşı Mahmut Ceylan yanıma gelerek, Tuğgeneral Adem Boduroğlu’nun, ‘Tümen Harekat Merkezi’ni arayarak Tümen Komutanı’nın göndermiş oldukları emre neden uymadığı ve Ankara’ya neden katılmadığını’ sorduğunu iletti. Bunun üzerine Adem Boduroğlu’nu arayarak, ‘Senin gibi alçakların yapacağı darbe bitti. Sen bu kalıbınla mı yapıyorsun? Beni almaya geleceklermiş. Adana Tümen Komutanlığı’na geldim. Gel istiyorsan’ diyerek telefonu kapattım” değerlendirmesinde bulundu.

BENİM EMRİM ALINMADAN…

Saat 02.26’da birlik komutanlarına Whatsapp’tan, “Fason darbe girişimi fiyaskodur. Emir komuta silsilesi eskisi gibi sürecektir. Hiçbir komutan arkadaşım milletine küfür ettirecek bir harekete kalkışmayacaktır. Benim emrim alınmadan kimse bir yere ayrılmayacaktır. Bu hain girişim fiyaskoyla sonuçlandırılmıştır. Allah bu millete bugünleri bir daha yaşatmasın” diye mesaj gönderdiğini anlatan Erbaş, “Ayrıca bölgemdeki Valileri arayarak birlik dışına araç çıkışını engelleyecek şekilde tedbir alınması konusunda uyarıda bulundum. Sadece kendi bölgemizdeki 6 il değil, bizim gibi düşünen komutanlarımla da istişareler yaparak, bu çetenin bizi halkımızla karşı karşıya getirmesini önlemeye yönelik çalışmalarımızı sürdürdük. Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile ilk görüşmemizde ‘bizim birliğimizden bir olay beklemeyin, İncirlik Üssü’ne bakın. Gerekirse İl Emniyet Müdürü’nü o bölgeye sevk edin ve ana kapıları araçlarla kapattırırsanız iyi olur’ dedim” ifadelerini kullandı.

Şehit General Erbaş, 15 Temmuz gecesi orayı işaret etmiş: İncirlik’e bakın

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!