Tarihi sabotajın 30. yılı… Eşref Bitlis neden hedef oldu?

Çekiç Güç'ün Türkiye'den ayrılması gerektiğini, ABD'nin Irak'ın kuzeyinde sözde "Kürt devleti" kurmaya çalıştığını söyleyen Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis'i taşıyan uçağı 30 yıl önce bugün düştü. Yakın silah arkadaşları olayın kaza değil suikast olduğu görüşünü ısrarla sürdürdü.

featured

Ankara’da 17 Şubat 1993’te Diyarbakır’a gitmek üzere hareket eden uçağın Yenimahalle’deki PTT İşleme Merkezinin bahçesine düşmesi sonucu Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, 3 subay, bir astsubay ve bir PTT görevlisinin şehit olduğu olayın üzerinden 30 yıl geçti.

Malatya’da 1933’te dünyaya gelen Bitlis, 1952’de Kara Harp Okulundan teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1966’da Kara Harp Akademisini tamamladıktan sonra Almanya’ya dil eğitimine giden Bitlis, 1969’da Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi.

Kara Harp Akademisinde başöğretmen olarak görev yapan Bitlis, 1978’de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982’de de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986’da korgeneral rütbesi alan Bitlis, 1988’de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına getirildi.

Bitlis, 1990’da orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığına atandı.

Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye’den ayrılması gerektiğini, ABD’nin Irak’ın kuzeyinde oluşturmaya çalıştığı Kürt devletinin Türkiye’nin zararına olduğunu söyleyen Bitlis’in uçağı, 17 Şubat 1993’te Ankara Güvercinlik’teki askeri üsten Diyarbakır’a gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra Yenimahalle Posta İşletme Merkezi bahçesine düştü.

Kazada Bitlis ile Binbaşı Yaşar Erian, Yüzbaşı Tuğrul Sezginler, askeri personel Fahir Işık, Emin Öner, Posta İşletme Merkezi güvenlik görevlisi Ruhi Salay şehit oldu.

‘KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI’ KARARI VERİLDİ

Savcılık, Orgeneral Eşref Bitlis’in 1993’teki ölümüne ilişkin soruşturmada, zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle 2016’da “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Kararda, olayda bomba kullanılıp kullanılmadığının tespitinin mümkün olmadığı belirtilerek, “Bu nedenle özellikle medyada speküle edilen sabotaj iddiasına ilişkin herhangi bir somut kanıt ortaya konamamıştır.” ifadesi kullanıldı.

Zaman aşımını durduran veya kesen bir işlem bulunmadığı kaydedilen kararda, bu sebeple soruşturmada “20 yıllık asli zaman aşımı süresinin dolduğunun” kabulüyle kovuşturmaya yer olmadığının kararlaştırıldığı aktarıldı.

İTİRAZ REDDEDİLDİ

Orgeneral Bitlis’in oğlu Tarık Bitlis, 4 şüpheli hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair karara itirazda bulundu. Bunu değerlendiren Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, soruşturmanın usul, yasa ve hukuka uygun olduğunu belirterek, itirazın reddine karar verdi.

‘BUZLANMA’ DEMİŞLERDİ

Uçağın düşüş nedeni için ‘uçak kalkıştan sonra buzlandı ve yere çakıldı” açıklamasında bulunulmuştu. Raporlarda ‘pilotoj hatası’ ifadeleri yer alıyordu. Olayda şehit olan Pilot Yzb. Tuğrul Sezginler’in ailesi, Milli Savunma Bakanlığı’na dava açtı ve olayın kaza olmadığını kanıtlamaya çalıştı.

Uçağın ABD’deki firmasından gelen bilgiler olayın çözülmesinde önemli bir ipucu oldu: “Uçaklarımız sağlamdır. Eksi 60 derecede bile uçar. Kaldı ki uçağın buzlanmaya karşı sistemi var ve anında devreye girer.”

Esenboğa Meteoroloji Müdürlüğü de bunu destekler mahiyette, o günkü hava soğukluğunun sadece küçük tip uçaklar için sorun olacağını ve büyük tip uçaklarda buzlanma yaratmayacağını açıkladı.

BİTLİS NEDEN HEDEF SEÇİLDİ?

Geleceğin Genelkurmay Başkanı olarak görülen Eşref Bitlis, “Kürt meselesi”nde “Bölgesel çözüm” peşindeydi. Buna ‘Bitlis Planı’ deniliyordu. Bitlis, Gladyo’nun Güneydoğu’da uyguladığı şiddet ve göç politikasından da rahatsızdı. Planda şu önemli başlıklar vardı: “Bölge halkı kazanılacak. Irak yönetimi, Barzaniler ve Türkiye ortak hareket edecek. Dış destekli PKK, bölgeden çıkarılacak.”

PKK’nın arkasında ABD ve Batılı güçlerin de olduğunu tespit eden Org. Bitlis, buna ilişkin görüş ve önerilerini zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a da rapor etmişti. (22 Mart 1992 tarihli mektubu gibi…) Özal’ın da bu raporları, ABD’li yetkililere verdiği ve bu bilgilerden rahatsız olan ABD’nin de, CIA üzerinden Türkiye’deki Gladyo unsurlarını kullanarak suikastı planlandığı ileri sürüldü.

‘TÜRK ORDUSU HİZADAN ÇIKTI’

Bitlis’in ölümüyle ‘bölgesel iş birliği planı’, rafa kaldırıldı. Org. İsmail Hakkı Karadayı’nın Genelkurmay Başkanlığı döneminde ise plan 1995 Mart’ında yapılan ‘Güneş Harekâtı’ ile hayata geçirildi.

Irak yönetimi, Barzani ve Türkiye’nin ortak hareketiyle bölgedeki ‘CIA Peşmergeleri’ kovuldu. Irak, Türk sınırına kadar bölgeye hakim oldu. Bu harekât Batı basınında “ABD’nin, Vietnam’dan sonraki en büyük yenilgisi” olarak değerlendirildi. ABD’nin Türk ordusuna düşmanlığı da bundan sonra arttı. ABD ve Batı basını sürekli olarak TSK’yı hedef alarak “Türk ordusu hizadan çıktı” yorumları yapmaya başladı.

Bitlis’i sadece ABD hedef yapmadı. Ergenekon kumpasında FETÖ de onun ismini Ergenekon şeması üzerinden iddianameye sokarak hedef aldı.

‘1993 KARANLIK BİR SÜREÇ’

Eşref Bitlis’in oğlu Tarık Bitlis, 2019’da yaptığı açıklamada, “Allah devlete ve millete zeval vermesin. Bu, babamın bana çocukluktan beri öğrettiği ve söylediği bir şeydi.” dedi.

Herkes gibi kendisinin de babasını kaybeden bir insanın duyduğu özlemi, bütün duyguları taşıdığını dile getiren Bitlis, “Bunların üzerinde konuşmanın bir alemi yok. 1993 çok karanlık bir süreç. Tek tek baktığınızda peş peşe gelen ve faili meçhul olarak devam eden cinayetlerin Türkiye sathına yayıldığı bir dönem. Bir ortak özelliği de bu faili meçhul cinayetlerin hepsi hala çözülmemiştir.” diye konuştu.

’26 SENE ÖNCEKİ DÜŞMANLAR BAŞKA BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKTI’

Tarık Bitlis, 26 sene önceki düşmanların çok daha değiştiğini, FETÖ gibi başka bir şekilde ortaya çıktığını ifade ederek, babasının öldüğü dönemde “derin devlet” denilen bu kavramın soruşturulmadığını anlattı.

Günümüzde de FETÖ ile ilgili soruşturmalarda çok küçük detaymış gibi kanıksanan, alışılan birtakım kavramlar geliştiğini ifade eden Bitlis, “Aynı o zaman olduğu gibi. Açılan dosyaların detaylı ve dikkatli bir şekilde görülmesi lazım. Bence tehlike devam ediyor. Hiç fark etmez derin devlet, FETÖ… Sonuçta ikisi de Türkiye’nin geleceğine balta vuran sistemler.” dedi.

‘BABAM SEMBOL OLDU’

Tarık Bitlis, sokaktaki 18 yaşında bir gencin bile babasının adını bildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bildiği şu; Türkiye’nin bağımsızlığı için savaştığını belgelemiş bir insanın hatırlanması. Türk halkı birtakım şeyleri unutmuyor. Bu ülkenin bekasına, bağımsızlığına uzanan hiçbir eli, hiçbir zihniyeti, hiçbir kişiyi, bu uğurda canını kaybedenleri unutmuyor. Babamın vefat ettiği bugün gelecek kuşaklar ve benim açımdan çok önemli. İyi ki oğluyum. İyi ki Jandarma Genel Komutanı olmuş, iyi ki bu millet var. 26 sene sonra bile arkasından rahmet okuyabiliyorlar. Umudum geleceğe bakış açım, bütün karanlıklar kalksın faili meçhuller ortaya çıksın ve gelecekte bizim torunlarımız benim gibi ‘geçmişte ne olmuştu bir türlü aydınlatamadık’ konuşmalarını yapamasınlar.

Türkiye’ye birtakım oyunlar kuran, birtakım düzmeceler yapan bütün güçlere karşı direnen insanların sembolü oldu babam. Türkiye’nin bağımsızlığına gelen her türlü müdahalede eminim yüzlerce, binlerce Eşref Bitlis ya da onun torunları, çocukları olacaktır. ”

Tarık Bitlis, “Eşref Bitlis dosyası çok kısa bir süre önce çok basit nedenlerle sessiz, sakin kapatıldı. Ben dosya yeniden açılsın demiyorum. Bu güç neyse bundan başka sırada bekleyen ya da bundan sonra olacak faili meçhulleri kapatmasınlar.” ifadelerini kullandı.

Tarihi sabotajın 30. yılı… Eşref Bitlis neden hedef oldu?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

13 Yorum

 1. 16 Şubat 2021, 10:44

  Anımsattığınız için teşekkürler. Hiç unutmuyorum, olaydan 1 saat bile geçmeden “buzlanma” açıklaması yapılmıştı. O zaman aklıma hemen “bu kadar kısa sürede bu sonuca varılamaz” diye düşünmüş, sabotaj olasılığı kafamda güçlenmişti. 1993 yılına bakın, resmen Türkiye ile savaşılmış olduğunu görürsünüz. Rahmetli Eşref Bitlis gerçekten halkın, bu vatanın askeri idi, anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Toprağı bol olsun.

 2. düsman icte disardakiler onlarin hamileri. Parayi takip edin bu islerin arkasinda kimler varsa ortaya cikar ve bulunur. Bulunduklari zamanda hayatlarinin sonuna kadar beslememek gerekio. Sallandiracaksin.

 3. Büyük Komutan.Tanrı ışığında gezdirsin yüksek ruhunu.Büyük köpek siyonist evanjelist çete tarafından öldürüldüğünü söylemek farz söylememek soysuzluktur.Onun yazdığı raporları aklı sıra siyaset diye düşmana gösteren en hafif tabirle abuş aymazdır.Ruhu çürüsün.Onun zamanında Barzani isimli irin-alçaklık-ihanetten mürekkep soysuz ancak ve belki bizim Üstteğmen’lerle görüşebilirdi.Bitlis Komutan bilirdi gönderirdi görüştürürdü.İsrail denen pisliğin nefret ettiği büyük Türk Subay’ı idi.Aynı pislik katil devlete meftun aptal askeri bürokratları da lanetle anıyoruz Bir iki.Başı sağolsun ailesinin başımız sağolsun Türk Milleti olarak.

 4. 16 Şubat 2021, 11:20

  CEVİZ KABUĞUNDA TARİHİ AÇIKLAMALAR
  YENİÇAĞ GAZETESİ – 07 ŞUBAT 2005
  Orgeneral Bitlis”in ölümü ile ilgili o dönemde bilirkişi raporunu hazırlayan Prof.Dr.Ahmet Nuri Yüksel, 12 yıl sonra, şok bir açıklama yaptı ve ””adım kadar eminim, bu bir sabotaj ve bunun belgesi de var”” dedi.

  Hulki Cevizoğlu”nun, “komplo teorileri ve gerçekler” konusunun ele alındığı ve 5,5 saat süren Ceviz Kabuğu programında konuşan dönemin bilirkişisi, Prof.Dr.Ahmet Nuri Yüksel, o tarihte “sabotaj” ihtimalini “kendisine sorulmadığı” gerekçesiyle (!) raporuna yazmadığını belirtti ve “”bize mahkemenin sorduğu 4 sorunun yanıtını verdik.

  Ama gerçeği ancak raporun sonuna bir cümle ile koyduk” dedi ve şöyle devam etti: “ancak bu dikkate alınmadı.

  Mahkemede ben bu konuyu açtığımda, bana; (ukalalık etme ne sorduysak ona cevap ver) dediler.”” Yaptıkları incelemede, motorların sağlam olduğunu, motor zarfının yırtılmamış olduğunu, bin dereceye dayanan motor perdelerinin üzerinde çizikler tespit ettiklerini kaydeden Prof.Dr.Yüksel, ””buzlanma olmadığı kesin olarak tespit edildi.

  Adım kadar eminim, bu bir sabotaj ve bunun belgesi de var”” dedi.

  Maalesef programın videosunu bulamadım ama ben de izlemiştim o gün programı.Geriye baktığımızda sabotaj olduğu kesinleşmiş ve kabul edilmiş olsaydı ne olurdu sorusu geliyor akla.Kimin yaptığının bulunması,bulunan şeyin ucu büyük ihtimalle ABD’ye dokunacağı için ne gibi bir karşılık verileceği gibi sorunlar çıkacaktı ortaya.Bugün dahi bu yüzleşme yapılamıyor.Ne İdlip’te verdiğimiz 33 şehidin arkasında olanlar,ne ABD’nin açıktan yaptığı yardımların hesabı sorulamıyor.Vatanseverler satın alınamayınca öldürülüyor.Bizlere ölüm yıl dönümlerinde anmak düşüyor 🙁

 5. 16 Şubat 2021, 12:28

  23/09/2010 yılında bu Ropörtajı yapan FETÖ’ nün Cihan haber ajansı. Bu sabotajı gündeme getirerek, hem Albay Arif Doğan üzerinden, toplumda ki ergenekon, balyoz kumpaslarına olan inanırlılığı artırmak, hem de gerçek suçluyu, yani fetö’yü gizlemek için kullanıyor. Aynı Rahmetli Hrant Dink cinayetinde olduğu gibi bir taşla iki kuş misali.

  https://www.haberturk.com/gundem/haber/554465-esref-bitlisin-ucagi-bal-gibi-dusuruldu

 6. 16 Şubat 2021, 19:33

  vatansever büyük komutan.mekanı cennetin en güzel yeri olsun.

 7. 16 Şubat 2021, 19:59

  Kadir Yavuz bey.Topragı bol olsun denmez.Allah rahmet etsin denir.

  • 17 Şubat 2023, 14:08

   Ben ahrete inanmıyorum. Toprak olacağız, bu nedenle toprağı bol olsun diyorum. O topraktan çiçek olsun, ağaç olsun, çınar olsun anlamında.

 8. 16 Şubat 2021, 21:00

  düşman içerde oldumu kapı kilit tutmaz ogul

 9. 16 Şubat 2021, 21:50

  Türk Milletinin hakkını korumak, Vatanına sahip çıkmak için canını verdi Kahraman Komutanımız. Hakkını hiçbir zaman ödeyemeyiz, Allah Razı Olsun, Mekanı Cennet Olsun. Sabotajı yapan hainlerin ve gerekli araştırmayı yapmayıp dosyanın kapanmasına göz yuman, Şehidimizin hakkını aramayan tüm yetkililerin de Allah belasını versin. Türk Evladı Kendi Vatanında hakkını arayamıyor hem öksüz hem yetim ne yazık ki….

 10. Allah rahmet eylesin böyle insanlar yok çıkmıyor artık …kıymet bilen varmı?

 11. Şehit paşamızın ruhu şad olsun. Allah rahmet eylesin. O zaman çekiç güç ile Irak’ta yapılanı şimdi Suriye’de yapmaya çalışıyorlar. Türk Milleti farkında, Devlet’in buna göre önlem alıp hareket etmesini bekliyoruz. Suriye operasyonlarını yarıda kesenler, demografik operasyona sessiz kalanlar, fonlananlar ve entegre etmeye çalışanlar, üç maymunu oynayanlar tarih önünde sorumlu olur.

 12. Hepsi, ayni nedenden dolayi 1er ay ara ile abd tarafindan olduruldu. Uğur Mumcu’yu kimin oldurdugunu biliyoruz. Digerlerini de ayni kisi oldurdu.
  Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
  Adnan Kahveci 5 Şubat 1993
  Eşref Bitlis 17 Şubat1993
  Turgut Özal 17 Nisan 1993

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!