Şehitlere rahmet okumamıştı… DEM Parti o imama sahip çıktı

DEM Parti, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Kaymakam Burak Akeller’in darbettiği iddia edilen imam M.K.'ya sahip çıktı. M.K.'nın şehitlere rahmet okumadığı öne sürülmüştü.

featured

DEM Parti, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla Diyarbakır’da Kaymakam Burak Akeller tarafından darbedildiği iddia edilen imam M.K.’ya sahip çıktı. İmam M.K.’nın Diyanet’in hutbesine uymayarak şehitlere rahmet okumadığı öne sürülmüştü.

Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüleri Yüksel Mutlu ve Mahfuz Güleryüz’ün imzalarıyla yayımlanan açıklamada, “Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Kaymakam Burak Akeller’in korumalarıyla Cuma Namazı esnasında bir cami imamına yönelik gerçekleştirdiği şiddeti kınıyoruz.” denildi.

DEM Parti’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Biliyoruz ki; tarih boyunca din insanları toplumlar tarafından saygı görmüş ve devlet ricali de bu saygı çerçevesinde kendilerine yaklaşım göstermişlerdir. Egemenlerin denetimine girmeyen din insanları dönem dönem iktidar odaklarının hedefi olmuşlardır. Buna karşın şimdiye kadar başta coğrafyamız olmak üzere dünyanın hiçbir yerinde bir din insanı görev yaptığı mabedin içinde bir devlet yetkilisi tarafından fiziksel şiddete ve hakarete maruz bırakılmamıştır.

Yüzyıllık Cumhuriyet tarihi boyunca din-devlet ilişkileri bağlamında birçok olumsuzluktan söz etmek mümkündür. Tarihsel bellek, devletin dini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasının deneyimleri ile maluldür. Bununla birlikte, böylesine çirkin bir saldırının gerçekleştiğine tanık olmadık.

İmamı kendi memuru olarak gören ve asgari bürokratik kuralları dahi yok sayan Kaymakam Burak Akeller’in yetkililer tarafından derhal görevden alınmasını ve tüm kamuoyundan özür dilemesini bekliyoruz. İtibarı lükse, şatafata sığdırmış olan Diyanet’in bu konudaki sessiz tutumunu da halklarımızın takdirine bırakıyoruz. İktidar bilmelidir ki; imamlar tüm devlet yapısıyla yıllardır şekillendirmeye çalıştıkları itaatkar memurlar değildir!”

NE OLMUŞTU?

Bazı sosyal medya hesapları ve sendikaların, Kulp ilçesi Kuba Camii’nde görevli imam M.K.’nın, hutbe okurken bazı bölümleri atladığı gerekçesiyle Kaymakam Burak Akeller tarafından mikrofonla darbedildiği iddiası üzerine, Diyarbakır Valiliği tarafından olaya ilişkin soruşturma başlatıldı. Valilik tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında Kulp Kaymakamı ve ilçede görev yapan bir cami imamı arasında yaşandığı iddia edilen olaya ilişkin adli ve idari tahkikat başlatılmıştır” denildi.

KAYMAKAM AKELLER: KİMSEYİ DARBETMEDİM

Kaymakam Akeller, İmam M.K.’yı darp etmediğini, kendisini uyardığını belirterek, “Bugün Kuba Camii’ne cuma namazı için gittik. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta okunması gereken hutbede, bu hafta şehitlerimiz ile ilgili olarak rahmet duası vardı. Cami imamı bu kısmı okumadı, ben de hutbeden sonra dışarıda kendisine yüksek sesle tepki gösterdim. İmam ‘Bana baskı yapılıyor, o yüzden okumadım’ deyince, ben de bu cevaba kızıp ‘Sen devletin imamısın, kim baskı yapabilir?’ dedim. Sonra kendisi gidip darp raporu almış ama raporda iddia edildiği gibi bir darp değil de bacağının ağrıdığı yazıyor. Ben olayı İl Valimize de aktardım. İddia edildiği gibi ben devleti temsil eden biri olarak kimseyi darbetmedim” dedi.

YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olaya ilişkin inceleme başlatıldığını açıklamıştı.

X hesabından paylaşımda bulunan Yerlikaya, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller Cuma Hutbesi’nde “şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumayan” cami imamına okuması için hatırlatmada bulunmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği metnin tam okumasını sağlamıştır. Yaşanan olay sonrası gündeme getirilen iddialarla ilgili Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. İncelemenin sonucu beklenmeden kimi sosyal medya hesaplarınca yapılan yorum ve eleştiriler maksatlıdır. Konuyu yakından takip ediyoruz.”

Şehitlere rahmet okumamıştı… DEM Parti o imama sahip çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!