Senaryo 40 yıllık çıktı

Senaryo 40 yıllık çıktı

Amerikalı korku ve dehşet romanları yazarı Dean Koontz’un 1981’de yayımlanan “Karanlığın Gözleri” isimli kitabında koronavirüs komplo senaryosu ortaya çıktı.

 

Kitapta Wuhan’daki laboratuvarda geliştirilen zatüre benzeri “Wuhan-400” adı verilen virüs, Çinli bilim insanı Li Chen tarafından ABD’ye sokularak masum Amerikalıların ölümüne yol açılıyor.

Kitaptaki hikaye, virüsün ortaya çıkması sonrası ortaya atılan Batı kaynaklı komplo teorisiyle bire bir örtüşüyor. Sadece hedef farklı. Yeni koronavirüs komplo teorileri Çin’in bu virüsü fazla nüfusunu azaltmak için bilinçli yaydığı saçmalığına dayandırırken, Koontz’un kitabı Çin’in virüsü ABD’ye göndermesi üzerine kurulu.

Wuhan ise tesadüf değil, ülkenin ticaret ve ulaşım terminali olduğu için orası seçilmiş.

ABD’de Rand kuruluşu benzeri yüzlerce think tank sürekli senaryo üretir. Bunlardan bazıları Koontz gibi yazarlara ulaşır ve hikayeleşir. Hollywood için de aynı şey geçerli.

2001 11 Eylül saldırılarının tatbikatının Pentagon tarafından ta 1979’da yapıldığı düşünülürse, “Kod Adı Kılıçbalığı” filmi daha anlaşılabilir olur.

Wuhan’daki virüs araştırma merkezi 1956’da kurulduğundan beri ABD’nin hedefinde. Kaldı ki ABD’nin Çin ve Rusya çevresinde 400 civarında Wuhan’dakinin eş değeri biyolojik savaş laboratuvarları var. Hâlâ mı komplo teorisi?

Komployu yapanlar bol miktarda hedef saptırma teorisini de üretiyor.

Irak’ın nükleer silahları, Suriye’nin kimyasal silahları, Çin’in biyolojik silahları…

Bunların hepsi aslında Amerikan savaş makinasının yalanları.