Şentop’un ‘10 bin dolar’ hamlesi AKP’de kriz yarattı

featured

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un, ‘mafyadan 10 bin dolar alan siyasetçi’ iddiasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazı göndermişti. Yazının iktidar cephesinde rahatsızlık yarattığı, Erdoğan’ın Şentop’a sinirlendiği öne sürüldü.

Hakkında suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla soruşturma yürütülen Sedat Peker’den “10 bin dolar alan siyasetçi” iddiasını ilk olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dile getirdi.

Muhalefet tüm milletvekillerinin zan altında kaldığını belirterek, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un harekete geçmesini istedi. Gözlerin çevrildiği Meclis Başkanı da 27 Mayıs’ta İçişleri Bakanı Soylu’ya bir yazılı soru gönderdi. O yazının ayrıntıları ortaya çıktı.

Yazıda Şentop, “Gazi Meclis’in adının böylesi bir iddia anılmaması ve milletvekillerinin zan altında bırakılmaması” gerektiğini vurguladı. 

İlgili haber: Mafyadan 10 bin dolar alan siyasetçi kim? Şentop’tan kritik hamle

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre ise yazının, “iktidarı karıştırdığı” öne sürüldü.                     

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partililerine yönelik, “Artık konuşmayın ve hamle yapmayın” uyarısına karşın “Şentop’un, Soylu’ya gönderdiği yazı üzerinden hem Peker’in,hem de muhalefetin eline koz verildiği” ileri sürülürken, Erdoğan’ın da “söz konusu duruma sinirlendiği” iddia edildi. İktidar kanadında Şentop’un yazısına ilişkin “Yasamanın başının yürütmede görevli bir bakan ile ilgili böyle bir yazı kaleme alması kabul edilemez. Kabinenin başı cumhurbaşkanıdır. Soylu eğer açıklama yapmak isterse önce kabineyi bilgilendirir. Şentop, ‘yetki aşımı’ yapmıştır” değerlendirmeleri yapıldığı iddia edildi. 

İktidar cephesinde Şentop’un yazısı ile ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor: 

“Suç örgütü lideri Peker, iddialarıyla Soylu üzerinden doğrudan hükümeti hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de devlet bilinciyle hareket ederek, ‘bir suç örgütü liderinin iddialarıyla hareket etmeyeceklerini’ ifade edip, Soylu’ya sahip çıktı. İktidar bir suç örgütü lideri tarafından hedef alınırken, muhalefetin değirmenine su taşırcasına ‘Soylu’yu iddialarını açıklamaya davet etmek Meclis Başkanlığı’nın görevi değildir. Soylu kabinenin bir üyesi olarak kabinenin başı olan Cumhurbaşkanı’na gerekli bilgiyi verir, açıklamak istiyorsa da önce kabineye açıklama yapar. Zaten açıklamasında ‘savcıya konuşacağını’ beyan ederek, bu konunun başta bağımsız yargıyı ilgilendirdiğine dikkat çektiği halde Sayın Şentop’un yazısı ‘AKP iktidarında çift başlılığın olduğu’ gibi bir izlenimi de doğurur ki bu da ‘hayli sakıncalı bir durum.’ Çünkü bu yazı ‘Soylu’yu yeniden Peker’in hedef tahtasına oturttu.’

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Peker’den 10 bin dolar maaş alan siyasetçiyi açıkla” sözleri üzerine “Bunu açıklayacak kişi ben değilim, muhatabıdır” diyerek, Soylu’yu işaret etmiş ve “söz konusu milletvekilini yazılı ve sözlü olarak sorduğunu” söylemişti. Soylu ise “savcıya konuşacağını” belirterek, “Peker’den her ay 10 bin dolar alan siyasetçiyi” açıklamamıştı. 

Şentop’un ‘10 bin dolar’ hamlesi AKP’de kriz yarattı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!