Sera Kadıgil CHP’den istifa etti

featured

İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, CHP’den istifa ederek Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katıldığını açıkladı. Böyle TİP’in Meclisteki milletvekili sayısı 4’e yükselecek.

Kadıgil, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, kimsenin boşuna sevinmemesini isteyerek, bunca yıllık partisine ve yoldaşlarına zarar verecek hiçbir ithamda bulunmayacağını vurguladı.

CHP’nin kendisine hayalini bile kurmadığı bir yol açtığını, birçok yoldaşının teveccühüyle Parti Meclisi üyesi ve milletvekili olarak onurlandırıldığını aktaran Kadıgil, bu kararı alırken, kendisini siyasete bizzat sokan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere kırmaktan çok korktuğu ve sevdiği insanlar olduğunu anlattı ve bu kişilerin isimlerini sıraladı.

‘BİRAZ DAHA SOLDAN DESTEK VERMEK İÇİN…’

Sera Kadıgil, bu adımı iktidara yönelik mücadeleye köstek olmak için değil biraz daha soldan destek vermek için attığını belirterek, “Hem önümüzdeki tarihi seçim sürecinde hem de el birliğiyle yaralarımızı sarma aşamasına geçtiğimizde, hepimizin iyiliğine olduğunu düşündüğüm bir yola çıkıyorum. Bilin ki ülkem için doğru olduğuna inandığım şeyi yapıyorum. Fikrim hür, vicdanım rahat. Bu ayrılığın sebebi ne bir kavga ne bir tartışma, tertemiz bir ideolojik ayrılıkla karşı karşıyayım.” ifadelerini kullandı.

‘AKP’NİN KOKUŞMUŞ DÜZENİNDEN KURTULMAK İSTEYENLERDEN BİRİYİM’

Türkiye siyasetindeki dengelerde milliyetçi-muhafazakar eksene büyük bir evrilme olduğunu ve solda bir güce gereksinim bulunduğunu söyleyen Kadıgil, “Bu eksende hak ettiği ağırlıkta temsil edilmediğini hisseden milyonlarca insan da yaşıyor bu ülkede. Hayata mevcut yapıların çok daha solundan bakan, insan uydurması sıfatlarla anılmaktan hazzetmeyen, mülkiyet aşkının insanlığı ve gezegenimizi felakete sürüklediğini görenler onlar. Sadece AKP’den değil, bugün AKP’nin temsil ettiği bu kokuşmuş düzenin bizzat kendisinden de kurtulmak isteyenler. Ben de kişisel olarak bu insanlardan biriyim.” dedi.

‘DÜNYA GÖRÜŞÜME ÇOK DAHA YAKIN BİR PARTİYE KATILIYORUM’

CHP’li Kadıgil, toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine yaptığı okumaların kendisini “azılı bir feminist haline getirdiğini” ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Yine geç kalarak da olsa nitelikli bir sosyal demokrat olmak üzere çıktığım yol ise beni bir kez daha ne mutlu ki Deniz’lerin yoluna çıkarttı. İşte o yol, o ruh bugün bu Mecliste temsil ediliyor. Artık Türkiye’nin ilk kadın genel başkanının, Behice Boran’ın partisinin Meclis grubunu, ikisi bıyıklı üç erkeğe terk etmeye benim gönlüm el vermiyor. İşte ben bugün itibarıyla inandığım değerleri açıkça ve yüksek sesle savunmak için, bu düzeni biraz düzeltmeye değil, tümden ortadan kaldırmaya çalışmak için ve bunu yaparken de partimin ilmek ilmek ördüğü dengelere zarar vermemek için dünya görüşüme çok daha yakın gördüğüm bir partiye, Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum. Hiç yürekten inanmadığım bir şeyi size anlatmadım, bundan sonra da yapmak istemiyorum. Siyasette olacaksam, olduğum gibi olmak istiyorum. İsteyen varsın ‘İmkansız’ desin, ben sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyada inat ediyorum! Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyada inat ediyorum.”

Sera Kadıgil’in de katılımıyla Erkan Baş, Barış Atay ve Ahmet Şık’la birlikte TİP’in Meclis’teki vekil sayısı 4’e yükselecek. 

Sera Kadıgil CHP’den istifa etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 1 sene önce

  CHP’nin ne kadar absürd bir party haline geldiğinin de kanıtı. 15 milletvekili i.p.’e, birkaçı başkasına, babacanla

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Aurasi bile karanlik. Nur kalmamis suratinda. Dinci minci degilim ama insanin ici disina vuruyor arkadas kim ne derse desin. Icinin kararnligi yuzune vurmus.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Darısı 12 aralikcilarin başına.ataturkun partisi PKK nin HDP sinin oluşturduğu partiye katilanin.kalmasi hata

  Cevapla
 4. Ayol daraldık valla ne statik statikotik bir şey bu parti bir türlü lampiri lop yapamıyoruz uykumuz geldi kimse bize bakmıyor valla makyajım kaçtı üfüremedik balonları ne don bir ortam böyle halkımız kem küm anlayın artık şey yapcaktık lakin unuttuk o şeyi…

  Cevapla
 5. şahtı şahbaz olmuş.

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Bagimsiz kalmasini anlayabilirdim ama baska bir partiye gecmesini anlayamam .

  Düsünceler asla partilerle savunulamaz ! Ancak partiyi savunur olursunuz.
  Ve hep biz dersiniz1 Önemli olan Ben diyebilmek !!!!!

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  PKK/hdp bayrağı altında seçime katılan ve harflerinin hiçbir önemi olmayan TİP TKP vb. vb. birçok parti var.. Dersimli Kürtçü Kemal’in önderliğindeki YeniCHP, Türk seçmene PKK/hdp’li Kürtçü M.Vekilleri kakalayıp seçtirtmek ve asıl partilerine aktarmak için bir tezgah partisi oldu..

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  şükür birazdaTip in başına bela olsun.Sehit dusmani

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!