Servet Vergisi ve Operasyon İngiltere

Servet Vergisi ve Operasyon İngiltere

1
İktidarın iddia ettiği şekilde bir finansal operasyon Türkiye’ye 2001 yılında yapılmıştı. İktidarı değiştirmeye yönelik olarak kurgulanmış ve uygulanmıştı.
Bu gün başımıza gelenler de bir operasyon mudur? Sayılabilir.

Ancak burada amaç iktidarın iddia ettiği gibi değildir. Sürekli borç istediğimiz yapılar “Türkiye iyice savunmasız kaldı, bir parça etlerini de biz koparalım” diyerek para kazanmaya oynuyorlar. Türkiye’de tedbirlerini alıyor. Almasın mı? Yani, biz üretemedik, kazanamadık, sizin sıcak paranıza teslim olduk o halde siz kafanıza göre takılın mı desin? Elbette hayır.

Anlatmak istediğim: Düşene vuran çok olur. Bu küresel finans çevreleri böyle kan emerek beslenirler. Sen güçlenip, gürbüzleşmezsen, aldığın borçları da betona yatırırsan, adam kayırırsan gelip dişlerini sana geçirirler. Sonuç itibariyle işleri bu.

Burada iktidara düşen yarınları planlamak, bu yaşanılanlardan ders almak ve tekrar bu hatalara düşmemektir.

2001 yılında Erdoğan’ın yaptığı eleştiriler aklımızda. O zaman hiç operasyon varmış gibi davranmayan Erdoğan’a şimdi böyle bahanelerin arkasına sığınmak yakışmıyor.

2
Bartu Soral üstadımız TV’de açıkladı, Bilin Neyaptı hocamız teknik olarak sınırı çizdi. Ben hatırlatıyorum: Bugün Türkiye’nin yapacağı şey acilen servet vergisi almaktır.

Servet üzerinden alınan vergilerin GSYH içindeki payları:
Türkiye %1
Fransa % 4.4
Kanada % 3.9
İngiltere % 4.2 (A. Aba)
Bizim bu ülkelerden neyimiz eksik? Bu verginin isabet edeceği kesimler belli. Kimlerin ödeyeceği belli.

Bu aynı zamanda bir toplumsal mutabakatı da beraberinde getirir. Yardım kampanyalarına gerek yok. Türkiye için bugün, yıllardır kime fazladan ne verdiyse şimdi fazlalıkları geri alma zamanıdır.

3
Türkiye acil olarak hem içeride hem dışarıda güveni tesis etmeli. Güven varsa çarklar döner, güven yoksa çürümeye yüz tutar. Bir kez daha yazayım:
Hem içeride hem dışarıda “Türkiye bu işi başaracak” dedirtmeliyiz. Çin için 10 yıl önce ne diyorduk? “Adamlar gümbür gümbür geliyor” İşte bütün dünyaya bunu Türkiye için dedirtmeliyiz. Şu an bu güveni sağlamaktan başka çıkar yolumuz yok. Belki de tek geçerli akçemiz bu.

4
AK Parti iktidarının yanlışları ve günahları üzerine kitaplar değil; ansiklopediler bile hazılır. Alfabetik sırayla yazsak 2 cilt ansiklopedi olur. Bunca yanlışı olan bir iktidara Selçuk Bayraktar gibi bir isim üzerinden vurmak hangi mantığın ürünü? Türkiye’de bazı kimseler Selçuk Bayraktar’ı eleştirmenin kendilerini eksiye düşüreceğini bile bile bu insanı neden eleştiriyorlar? Derdiniz Selçuk Bayraktar mı, yoksa SİHA’ların alçak teröristlere nefes aldırmaması mı? Eleştirenlere bakınca gördüğüm şu: Kullanılmaz hale getirilen PKK’lıların davası güdülüyor. Başka da bir gaye yok.