Sevan Nişanyan hakkında suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, ezan ve müezzinlerle ilgili sözleri nedeniyle eski Taraf yazarı, "yetmez ama evetçi" Sevan Nişanyan hakkında suç duyurusunda bulundu.

featured

Diyanet İşleri Başkanlığı, Sevan Nişanyan’ın “Bangır bangır hoparlörle bağıran ezan kadar iğrenç bir saldırı, tecavüz, taciz bayağı böyle insanın mahrem yerlerine el atılması düzeyinde bir saldırı daha bilmiyorum. Türkiye’de yaşamanın en korkunç boyutlarından biri budur. Bangır bangır hayvan gibi bağıran ezanlar.” sözlerinin gündem olmasının ardından harekete geçti.

AA’nın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, Sevan Nişanyan hakkında suç duyurusunda bulundu. Başkanlığın hukuk müşavirlerince Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Nişanyan’ın ezan ve müezzinlerle ilgili sözlerine yer verildi.

‘HALKIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU AŞAĞILANDI’

Ezanın, İslam medeniyetinin simgesi ve ortak dili olduğu belirtilen dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:

“Sevan Nişanyan’ın sözleriyle İslam’ın şiarı ezan aşağılanmış, bütün Müslümanların dini değerlerine saldırılmış ve hakaret edilmiş, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek gibi bir görev kanunla kendisine tevdi edilen başkanlığımız ve personeli rencide edilmiştir.

Şüphelinin söylemleriyle, saygı sınırları aşılarak Türk milletinin inanç ve manevi değerlerine düşmanca bir tavırla adeta kin ve nefret kusulmuş, mukaddesatımıza dil uzatılmış, insan onur ve şerefi hiçe sayılarak toplumda ayrıştırmaya ve gerginliğe yol açılacak şekilde halkın büyük bir çoğunluğu tahrik edilmiş ve aşağılanmıştır.”

‘KİN, TAHRİK, AŞAĞILAMA…’

Dilekçede Nişanyan hakkında, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarından kamu davası açılması istendi.

 

Sevan Nişanyan hakkında suç duyurusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!