Sevim Dağdelen’in nefretine Alman Bakan bile şaşırdı

Almanya'da Libya'nın kaderi belirlenirken bir televizyon programına katılan Sevim Dağdelen Türkiye'ye nefret kustu. Almanya'da Türkiye'den göçmüş ailenin çocuğu olarak Cem Özdemir'den sonra Alman siyasetinde yer alan Dağdelen, Türkiye'nin Libya'ya girmemesi için elinden geleni yapacağını söyledi, programdaki Alman Bakan şaşkınlığını gizleyemedi.

Sevim Dağdelen’in nefretine Alman Bakan bile şaşırdı

Alman Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Berlin’de düzenlenen Libya Konferansının ardından katıldığı canlı yayında Türkiye’yi yerden yere vurdu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a canlı yayında Türkiye’yi şikayet eden Dağdelen, Libya’ya Türk askerinin girmemesi için elinden geleni yapacağını söyledi. “Libya’ya Türk askeri göndermek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın provokasyonu” diyen Dağdelen, Alman hükümetinin Erdoğan’ı durdurmasını istedi.


Alman Bakan Maas’ın ise Sevim Dağdelen’in Türkiye’ye karşı bu nefret dolu sözlerini dinlerken şaşkınlığını gizleyemediği görüldü.

Sevim Dağdelen, geçtiğimiz yıllarda terör örgütü YPG’nin bayrağını Alman Meclis’inde açmış önceki hafta ise Almanya’da Türk okulları açma isteğine engel olacağını söylemişti.

Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı görevini de yürüten Sevim Dağdelen, yaptığı açıklamalarıyla, Almanya’da terör örgütü PKK’ya yönelik yasağın kalkması için çaba gösteren isimlerin başında geliyor.

Dağdelen’in yanı sıra Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut da kamuoyunda PYD/PKK ile bağlantılı dernek ve platformlara yakınlıklarıyla biliniyor.

Bugüne kadar Türkiye’de PKK’nın düzenlediği terör saldırılarını kınayan herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınan Sol Parti milletvekilleri, PKK’nın Almanya’daki haraç toplama, terör propagandası, eleman temini gibi faaliyetleri karşısında da sessiz kalıyor.

Sol Parti Milletvekili Dağdelen, yaklaşık bir yıl önce Federal Meclis’te kürsüde yaptığı bir konuşma sırasında terör örgütü YPG/PKK’ya ait sembolü açarak örgütün propagandasını yapmıştı. Dağdelen daha önce de PYD/PKK’nın elebaşı Salih Müslim’i Federal Meclis’te ağırlamasından dolayı gündeme gelmişti.