Seyfülislam Kaddafi’nin adaylık başvurusu reddedildi

featured

Libya’da NATO destekli çeteler tarafından katledilen Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin, 24 Aralık’ta yapılması planlanan başkanlık seçimleri için yaptığı adaylık başvurusu reddedildi.

Libyalılar 24 Aralık’ta başkanlık ve parlamento seçimleri için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. 

Libya Seçim Komisyonundan adı açıklanmayan bir yetkili tarafından yapılan açıklamaya göre; devrik lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin başkanlık için yaptığı adaylık başvurusu reddedildi. Kaddafi hakkında nihai yargı kararı olduğu belirtildi.

Libya Askeri Başsavcılığı tarafından 2011 yılındaki ayaklanmalar kapsamında “cinayet” suçlaması yöneltilen Seyfülislam Kaddafi, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından da “insanlığa karşı suç işlediği” gerekçesiyle aranıyor.

NELER OLMUŞTU? 

Öte yandan Libya Askeri Başsavcılığı, Libya Yüksek Seçim Komisyonundan ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter ve Seyfülislam Kaddafi hakkındaki cinayet ve savaş suçları nedeniyle adaylık işlemlerinin durdurulmasını talep etmişti. Kaddafi, 14 Kasım’da resmen adaylık başvurusunda bulunmuştu.

Libya’da 2011’de devrik lider Muammer Kaddafi’nin öldürülmesinden bu yana iç savaş sürüyor. Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümetine bağlı güçler ile Tobruk merkezli Hafter’e bağlı güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Seyfülislam Kaddafi’nin adaylık başvurusu reddedildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!