Şi Cinping’ten ABD Başkanı Biden’a sert Tayvan çıkışı: Ateşle oynayan kendini yakar

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ABD Başkanı Joe Biden'ın 2 saati aşan sürede yaptığı görüşmede tansiyon arttı. Biden, Tayvan konusunda barış ve istikrarı baltalayacak tek taraflı çabalara karşı çıktığının altını çizerken Çin lideri Şi, yabancı müdahalesinin kabul edilmeyeceğini vurgulayarak, "Ateşle oynayan kendini yakar." ifadelerini kullandı.

featured

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping, ekonomik ve jeopolitik gerilimler de dahil olmak üzere ikili ilişkileri ele almak üzere bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Beşinci kez telefonda görüşen Biden ve Şi’nin görüşmesi 2 saatten fazla sürdü.

GÖRÜŞME SONRASI BEYAZ SARAY AÇIKLAMA YAPTI

Beyaz Saray, görüşmenin yerel saatle sabah 08.33’te başladığını ve 10.50’de sona erdiğini aktardı. Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin ABD ve Çin arasındaki iletişim hatlarını sürdürme ve derinleştirme, farklılıkları sorumlu bir şekilde yönetme ve iki ülkenin çıkarlarının örtüştüğü yerlerde birlikte çalışma çabalarının bir parçası olduğu aktarıldı.

İKİLİ İLİŞKİLER VE KÜRSEL MESELELER GÖRÜŞÜLDÜ

Açıklamada, Biden ve Şİ’nin ikili ilişkiler ile diğer bölgesel ve küresel meseleleri ele aldıkları aktarılarak, iklim değişikliği ve sağlık güvenliğini ele almak için kendi ekiplerini görevlendirdiği ifade edildi.

ABD’DEN TAYVAN TEPKİSİ

Açıklamada, Tayvan konusunda Başkan Biden’ın ABD politikasının değişmediğini, ABD’nin statükoyu değiştirmeye veya Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı çıktığını vurguladığı belirtildi.

‘ATEŞLE OYNAYAN KENDİNİ YAKAR’

Şi Cinping, ABD’yi Çin’in gelişimini yanlış yorumlamasına karşı uyardı. Şi yaptığı açıklamada, ABD’nin ilişkileri stratejik rekabet açısından değerlendirerek, Çin’i birincil rakip olarak görmesini istedi ve en ciddi uzun vadeli zorluk ABD’nin Çin’i yanlış algılaması olacağını söyledi.

İkili ilişkileri ile Çin’in gelişimini yanlış yorumlamanın iki ülke insanlarını ve uluslararası toplumu yanıltacağını belirten Şi Cinping, iki tarafın her düzeyde iletişimi sürdürmesi ve ikili iş birliğini teşvik etmek için mevcut iletişim kanallarını iyi kullanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çin Devlet Başkanı Şi, Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde, Tayvan konusunda yabancı müdahalesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, “Ateşle oynayan kendini yakar.” dedi.

En son geçtiğimiz mart ayında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonundan kısa bir süre sonra bir araya gelmişti.

‘BIDEN ÇİN İLE TEMASTA KALMAK İSTİYOR’

ABD’li yetkililer, Başkan Biden’ın Çinli mevkidaşıyla görüşmesinin Tayvan üzerindeki gerilimi düşürmeye yardımcı olacağını ifade etti. ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby dün yaptığı açıklamada, Biden ve Şi’nin düzenli olarak temas etmesinin önemli olduğunu söylemişti. Kirby, “Başkan Biden, sadece o bölgede değil, tüm dünyada sahip olduğumuz en önemli ikili ilişkilerden biri olan Çin’in devlet başkanı ile iletişim hatlarının açık kalmasını sağlamak istiyor. Çin ile işbirliği yapabileceğimiz konular olduğu gibi açıkçası sürtüşme ve gerilimin olduğu konular da var. Bu, her iki ülkenin de ötesinde sonuçları olan, dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biridir” dedi. Kirby, bugünkü görüşmenin bir parçasının Tayvan üzerindeki gerilimler, ekonomik ilişkiler ve Çin’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına tepkisi olacağını söylemişti.

ABD’DEN TAYVAN’A ZİYARET KRİZİ

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in üzerinde hak iddia ettiği Tayvan’a muhtemel ziyaretiyle ilgili endişelerin artması üzerine Çin bu konuda sert yanıt vermişti. “Tek Çin” politikasını savunan ABD, bu politikaya aykırı olarak Tayvan adasındaki “Çin Cumhuriyeti” isimli ülkeye destek vermekten çekinmiyor. ABD’den gayriresmi savunma desteği alan Tayvan’ı Çin Halk Cumhuriyeti kendi toprakları olarak görüyor ve bu ziyarete ısrarla karşı çıkıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “ABD kendi yolunda gitmekte ve Çin’e meydan okumakta ısrar ederse kesinlikle güçlü tepkilerle karşılaşacaktır” demişti. Pelosi, Tayvan’a seyahat ederse en son 1997’de o zamanın ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan’a seyahat eden en üst düzey ABD yetkilisi olacak. Biden, geçen hafta yaptığı bir açıklamada ise ABD yetkililerinin şu anda Tayvan’ı ziyaret etmesinin “iyi bir fikir olmadığını” söylemişti.

Şi Cinping’ten ABD Başkanı Biden’a sert Tayvan çıkışı: Ateşle oynayan kendini yakar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!