Şi Jinping’den çağrı: Asya dünya barışının çıpası olmalı!

Gönül Kenter yazdı...

featured

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, uluslararası toplumu gezegendeki herkesin güvenliğini sağlamak için birlikte çalışmaya çağırdı.

“Güvenlik, barışın ön koşuludur” diyen Çin Devlet Başkanı bu bağlamda “Asya’ya özel bir rol” vurgusu yaptı.

Boao Asya Forumu’nda konuşan Çin Devlet Başkanı, dünyadaki herkesin güvenliğini sağlamak için “küresel bir güvenlik girişimi” önerdi.

Şi Jinping: “Dünyada barış ve istikrarı korumak için birlikte çalışmalıyız.”

Konuşmasında Türkçe karşılığı “birlikten dirlik doğar” diyebileceğimiz Çinlilerin “İstikrar bir ülkeye refah getirirken, istikrarsızlık yoksulluk getirir” atasözünü hatırlatan Şi Jinping “Güvenlik kalkınmanın ön koşuludur” dedi.

“Güvenlik bölünmez bir bütündür ve herkes içindir” vurgusunu öne çıkartan Çin Devlet Başkanı bu bağlamda ABD’yi uyardı:

“Biz insanlar, bölünmez bir güvenlik topluluğu içinde yaşıyoruz. 21. yüzyılın Soğuk Savaş zihniyetinin küresel barış yapısını sadece yok ettiğini; hegemonyacılık ve güç politikalarının dünya barışını sadece tehlikeye atttığını; blok çatışmalarının güvenlik sorunlarını sadece daha da kötüleştirdiğini defalarca gösterdi”…

Şi Jinping, 21. yüzyılın dünya barışını tehlikeye atan geleneklerini sürdürmemek adına, “herkes için güvenlik” koşulunun dünya çapında sağlanması için uluslararası ortak eylem çağrısında bulundu:

“Çin, dünyada barış ve güvenliği korumak için birlik içinde çalıştığımız küresel bir güvenlik girişimi önermek istiyor: Küresel bağlamda ortak; kapsamlı; işbirliği içinde ve sürdürülebilir güvenlik vizyonuna bağlı olduğumuz yeni bir güvenlik girişimi… “

Şi Jinping’in çağrısı Ukrayna savaşından bu yana işaretleri alınan yeni dünya düzeninin dile getirilmiş ilk kilometre taşlarından biri olarak not alınmalıdır.

Çin devlet başkanı Şi Jinping’in tüm devletlerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısı ABD/ NATO’ya diğer bir uyarı olarak anlaşılmalıdır. Jinping özellikle, diğer devletlerin iç işlerine karışmama ve farklı ülke halklarının kalkınma ve sosyal sistemler yolundaki bağımsız kararlarına saygı gösterilmesi uyarısının açık adresinin, demokrasi götürme bahanesiyle ülkeleri perişan eden ABD/NATO olduğu anlaşılıyor.

ASYA DEVLETİNE ÇAĞRI

Şi ayrıca Asya ülkelerini, Asya’yı dünya barışının bir çıpası, küresel büyümenin bir motoru ve uluslararası işbirliğinin öncüsü haline getirmeye çağırdı. Çin ajansı Şinhua’nın yorumuna göre, Asya halkı, Çin Devlet Başkanı’na barışın değerine büyük saygı duyuyor ve ilerlemenin sadece sıcak veya soğuk savaşlarla sağlanamayacağını anlıyor.

Şi Jinping:

“Geçtiğimiz birkaç yüzyıl boyunca Asya, Asya mucizesini mümkün kılan genel bir istikrar ve hızlı bir büyüme yaşadı. Asya geliştiğinde tüm dünya yararlanır.”

“Asya daha da geliştirilmeli ve güçlendirilmeli; Asya’nın esnekliği, bilgeliği ve gücü gösterilmelidir.”

“Asya’da barış mutlaka korunmalıdır, bunun için Asyalılararası işbirliğini güçlendirmek, ortaklaşa Asya birliğini teşvik etmek zorunludur. Asya’da barış ve istikrar, kıtanın sakinlerine otomatikman veya herhangi bir ülkenin hayırseverliği olarak gelmeyecek. Barış ve istikrar Asya’ya bölgedeki devletlerin ortak çabasıyla gelecek.”

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping Asya ülkelerini “karşılıklı saygı, eşitlik, karşılıklı yarar ve barış içinde bir arada yaşama ilkelerinin gerçek bir siyaseti olması çağrısında bulundu.

Şi’nin Asya ülkelerini “karşılıklı saygı, eşitlik, karşılıklı çıkar ve barış içinde bir arada yaşama ilkelerinin desteklenmesi, iyi komşuluk ve dostluk politikasının izlenmesi ve Asya’nın geleceğinin her zaman bulunduğu bölgenin, kendi elinde olmasının sağlanmasına” çağrısı “Asya bağımsızlığının” çağrısı olarak duyulmalıdır.

Şi Jinping’in çağrısı Ukrayna savaşından bu yana işaretleri alınan yeni dünya düzeninin dile getirilmiş ilk kilometre taşlarından biri olarak not alınmalıdır.

BOP projeleriyle kann gölüne çevirilmiş Orta Doğu halklarına da ışık tutacak nitelikte.

Not: Boao Forumu, 26 Asya ülkesinin üst düzey siyasi, ticari ve akademik liderlerinin bir araya geldiği toplantı. Şekil itibariyle Avrupa Davos Dünya Ekonomik Forum modeli ile karşılaştırılabilinir.

 

 

 

Şi Jinping’den çağrı: Asya dünya barışının çıpası olmalı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı. çaredir, kurtuluştur ve buram buram Atatürk kokmaktadır.

  2. 2 ay önce

    Artık neredeyse kadavraya dönüşmüş emperyalist Amerika ve Avrupa devletlerine barış, demokrasi ayaklarıyla hayran olan bizim kıytırık solculara duyurulur. Diğerlerini saymaya gerek yok zaten.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!