Sibirya’da laboratuvarda tarih öncesi virüs incelemelerinde salgın riski

Sibirya'daki Vector Araştırma Merkezi'nde Buz Devri'nden kalma canlıların kalıntılarını incelemeye başladı. Bazı uzmanlar, bu incelemelerin virüsleri tekrar canlandırarak yeni bir salgını tetikleyebileceğini savunuyor.

featured

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Vector Araştırma Merkezi’nde görevli bilim insanlarının yeni araştırması uluslararası kamuoyunda gündem oldu.

Novosibirsk bölgesinde bilim insanlarının buzullardan çıkarılan mamut ve tüylü gergedan gibi canlıları incelediğini ve bu canlıları neyin öldürdüğünü bulmak için çalıştığı açıklandı. Araştırma merkezi tarafından paylaşılan fotoğraflarda bilim insanlarının buzullardan çıkarılan canlıları incelediği görülüyor.

Bilim insanlarının tarih öncesi virüsleri incelemesinden endişe duyan uzmanlar ise bu durumun yeni bir salgını tetikleyebileceğini savundu. Uluslararası medyada yer alan haberlerde, “Bilim insanları tarih öncesinden kalma virüsleri uyandırmaya çalışıyor fakat bu durum yeni bir salgın endişesi yaratıyor” denildi.

Bilim insanları paleovirüs olarak da bilinen bu virüsleri incelerken bunların tekrar canlanabileceğinden endişe eden uzmanlar, “Bu araştırmalar çok ama çok riskli. Bu tarih öncesi virüsler insanlara bulaşabilir” dedi.

Araştırma grubunun bu virüsleri inceleyerek mamut ve tüylü gergedan gibi tarih öncesi canlıların ölüm nedenlerini bulmaya çalıştığı da belirtildi.

Aix-Marseille Üniversitesi Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden Profesör Jean-Michel Claverie, “Vector araştırmaları çok ama çok riskli. Bizim bağışıklık sistemimiz bu tür virüslerle hiçbir zaman karşı karşıya gelmedi. Bunların bazıları 200 bin veya 400 bin yıllık olabilir. Bu kadar kendime güvenmezdim” ifadesini kullandı.

2019’DA PATLAMA MEYDANA GELMİŞTİ

Aynı laboratuvarda 2019 yılında bir patlama meydana geldiğini aktaran yetkililer, 2004 yılında da bir laboratuvar çalışanına ebola virüsü bulaştığını hatırlattı.

Çok sayıda hastalığa sebep olan virüsün saklandığı merkez hakkında konuşan King’s College Londra’dan biyogüvenlik uzmanı Filippa Lentzos, “En güvenli laboratuvarlarda bile açık olabilir. Kazalar meydana gelebilir” dedi.

Bilim insanlarının eksi 55 santigrat derecede çalıştığı da belirtildi. Araştırmaların yapıldığı Yakutistan bölgesinde daha önce de Pandoravirüsü isimli bir virüs keşfedilmişti.

Sibirya’da laboratuvarda tarih öncesi virüs incelemelerinde salgın riski

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!