Şi’den Alman mevkidaşı Scholz’a: Avrupa’nın güvenliği Avrupalıların elinde olmalı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Avrupa ülkelerinin, Ukrayna krizinin çözümüne yönelik Avrupa'nın uzun dönemli istikrarını gözeten sorumlu bir tavır alması gerektiğini belirterek, "Avrupa'nın güvenliği, Avrupaların elinde olmalı." dedi.

featured
service

Şi, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı çevrim içi görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Avrupa güvenliğini bir kez daha kritik bir kavşağa getirdiğine dikkati çekerek, çatışmanın büyüyerek dönüşsüz noktaya ulaşmasını engellemek için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Çin’in, Avrupa’nın barış görüşmelerinde pozitif rol oynaması ve dengeli, etkili ve sürdürülebilir Avrupa güvenlik mimarisinin oluşturulmasını desteklediğini kaydeden Şi, “Avrupa ülkelerinin, Avrupa’nın uzun dönemli istikrarını göz önüne alarak tarihsel sorumluluk ve siyasi bilgelik göstermesi ve çözümü teşvik etmesi gerekiyor. Avrupa’nın güvenliği, Avrupalıların elinde olmalı.” ifadesini kullandı.

‘ÇİN, AVRUPA’NIN STRATEJİK ÖZERKLİĞİNİ DESTEKLİYOR’

Çin ve AB’nin kapsamlı stratejik ortaklığının, karşılıklı fırsatlar sunduğunu dile getiren Şi, iki tarafın farklılıklarından çok ortak çıkarının bulunduğunun altını çizerek, “Çin, Avrupa’nın stratejik özerkliğini destekliyor. Çin-AB ilişkisi herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadığı gibi, bir üçüncü tarafın hükmünde ve kontrolünde olmamalı.”değerlendirmesinde bulundu.

Şi’den Alman mevkidaşı Scholz’a: Avrupa’nın güvenliği Avrupalıların elinde olmalı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Diplomasi ne güzel bir sanat.Amerikan işbirlikçisi Scholz’a kalkıp desem ki;abi otur kendi b.kunu ye yiyeceksen ne diye el b.ku yiyip bir de şikayet ediyorsun,kaba terbiyesiz hadsiz filan diye etiketi yerim.Tamam peki.Sayın Şi ne dedi peki?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!