Sığınmacılar giderse iş verenlerin isyan edeceğini iddia eden Soylu’ya TÜSİAD başkanından yanıt

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "Fabrikanda Suriyeliyi çalıştır, sömür, sigortasını yaptırma. Sonra ayak ayak üstüne at, 'Ne olacak bu Suriyelilerin hali' de. Bir milyon insan gidecek. Kim isyan edecek biliyor musun? O iş sahipleri" sözlerine yanıt verdi.

featured

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sığınmacı ve kaçaklar hakkında yaptığı açıklamada, “Hepimiz buralara geldik bir yerlerden. Nereden geldik? Kim nereden geldi bu coğrafyaya? İstila olacakmış; kim neyi istila yapacak ya…” demişti.

Türkiye’de 3 milyon 762 bin Suriyeli göçmen olduğunu söyleyen Soylu, 200 bin 950 Suriyelinin de vatandaşlık aldığını belirtti. Soylu sığınmacıların gönderilip gönderilmeyeceği tartışmasına ilişkin, “Fabrikanda Suriyeliyi çalıştır, sömür, sigortasını yaptırma. Sonra ayak ayak üstüne at, ‘Ne olacak bu Suriyelilerin hali’ de. Bir milyon insan gidecek. Kim isyan edecek biliyor musun? O iş sahipleri” iddiasında bulunmuştu.

‘DEMOGRAFİK DENGELERİ BOZAN MÜLTECİ ANLAŞMASININ SÜRMESİ DAHA SAKINCALI HALE GELDİ’

İçişleri Bakanı Soylu’nun bu açıklamasının ardından patronlardan farklı bir açıklama geldi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Türkiye’yi jeopolitik yönden bir tampon bölgeye çeviren, pek çok ilimizde demografik dengeleri de bozan mülteci anlaşmasının sürmesi giderek daha sakıncalı hale geldi. Alışveriş ilişkisi modelinin artık sona ermesi ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasında entegrasyonu hedefleyen, değer ve kural temelli ilişkinin yeniden canlandırılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Turan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bugünün dünyasında demokrasileri zorlayan yapısal sorunların çözümünün; güvenilir ve iyi tasarlanmış kurum ve kurallardan geçtiğine, bu çözüme de küresel uzlaşıyla varılabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle ülkemizde olduğu kadar dünyada da liberal demokrasilerin ve hukukun üstünlüğü anlayışının güncel sorunlara tatminkar çözümler üretebilmesini önemsiyoruz.”

Sığınmacılar giderse iş verenlerin isyan edeceğini iddia eden Soylu’ya TÜSİAD başkanından yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 ay önce

    tusıatın tuzu kuru dolar euro ile para kazanıyor sanayici üretici ne yapacak şu an tedarik sıkıntısı var ülkede sorun çözülmeli ama üreticiyi de düşünmek lazım

    Cevapla
  2. 3 ay önce

    Kurdu da içerde, kuzusu da… Acaba diğer ülkelere girişler bu kadar kolay mı?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!