‘Silah üretip el altından sattı’ iddiasına UTAŞ’tan açıklama: Soruşturmayı biz açtırdık

İstanbul merkezli 11 ilde düzenlenen 'Mahzen-28' operasyonunda çok sayıda otomatik tabanca, tabanca ve yüzlerce tabanca mühimmatı ele geçirilmişti. Operasyonun polis memuru Hakan Telli'nin şehit edilmesi sırasında kullanılan ‘UTAŞ’ marka olduğu iddia edilen silahın izi sürülerek gerçekleştirildiği kaydedilmişti. Operasyonda gözaltına alınan 41 kişinin, UTAŞ Silah Sanayi ile faaliyet gösteren fabrikaların çalışanları olduğu öne sürülmüştü. Konuya ilişkin şirketten açıklama geldi. Açıklamada, söz konusu silahların izinsiz ve kaçak olarak üretildiği belirtilip "soruşturmayı biz açtırdık" denildi.

featured

VERYANSIN TV

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 18 Nisan’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yasa dışı silah imalatı ve silah kaçakçılığı yapan organize suç örgütüne yönelik “Mahzen-28” operasyonlarının düzenlendiğini belirtmişti.

Yerlikaya’nın açıklamasına göre, İstanbul, Ankara, Antalya, Düzce, Eskişehir, Kocaeli, Mersin, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Yalova’da düzenlenen operasyonlarda 41 şüpheli yakalanmıştı.

Operasyonlar sonucu 137 tam otomatik uzun namlulu silah ve 340 tam otomatik uzun namlulu silaha dönüşebilecek silah parçası, 70 yiv ve seti açılmış tabanca namlusu, 866 polimer tabanca gövdesi, 123 tabanca sürgüsü, 100 tam otomatik silah üst gövde takımı ve 100 dipçik ele geçirilmişti.

Yerlikaya, şüphelilerin, yasa dışı silah üretimi ve ticareti yaptıkları, çok miktarda silahı bütün ve parça halinde naklettikleri ve organize suç örgütleri ile narkotik suç örgütlerine silah temin ettiklerinin tespit edildiğini açıklamıştı.

‘SİLAH ÜRETİP EL ALTINDAN SATTILAR’ İDDİASI

Bazı haber sitelerinde, operasyona ilişkin ayrıntılar paylaşılmış; Kağıthane’de şehit edilen polis memuru Hakan Telli’ye isabet eden kurşunların ‘Utaş’ marka bir silahtan çıkması fakat bu silahın Türkiye’de üretiminin olmaması üzerine konuyla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilmişti.

Ekiplerin, daha sonra suç örgütlerine yönelik yaptıkları operasyonlarda da aynı silahtan çok sayıda ele geçirince silahın Türkiye’de yasa dışı şekilde imalatının yapıldığı ihtimali üzerinde durduğu kaydedilmişti.

Polisin Ankara’da girdiği bir adresin silah üretiminde yetkili olan resmi bir fabrika olduğu; fabrikanın fazla üretim yaptığı, ancak gayrı resmi olarak ürettiği fazla silahları el altından piyasaya sürdüğü ve suç örgütlerine sattığı iddia edilmişti.

Gözaltına alınan 41 kişinin, UTAŞ Silah Sanayi ile Ankara ve İstanbul’da faaliyet gösteren 3 fabrikanın usta ve çalışanları olduğu öne sürülmüştü.

UTAŞ’TAN AÇIKLAMA GELDİ

İddiaların ardından UTAŞ Silah Sanayi’den konuya ilişkin açıklama geldi.

Şirket, konuya ilişkin açıklamasında, Utaş UT9M-Mini marka silahın yurt içinde bulunan çeşitli silah üreticileri tarafından kopyalarının izinsiz ve kaçak olarak üretildiğini ve konuyla ilgili son üç yılda ciddi bir hukuki mücadeleye başladıklarını belirtti.

Açıklamada, şirketin yasa dışı silah üretimi ve silah kaçakçılığı ile ilgisi bulunmadığı kaydedildi.

‘KOPYALARI İZİNSİZ VE KAÇAK ÜRETİLDİ’

UTAŞ’ın açıklaması şöyle:

“Üretimini yapmakta olduğumuz Utaş UT9M-Mini marka silahın; marka, tasarım ve patent hakları şirketimize aittir. Yurt dışında katıldığımız fuarlarda yoğun ilgi gören bu silah tamamen ihraç edilmekte ve yurt içinde satışı yapılmamaktadır.

Şirketimiz, her türlü sınai hakları kendisine ait olan Utaş UT9M-Mini marka silahın yurt içinde bulunan çeşitli silah üreticileri tarafından kopyalarının izinsiz ve kaçak olarak üretilmesi, tespit edilmesiyle son üç yılda ciddi bir hukuki mücadeleye başlamıştır.

‘SİLAHIMIZIN KOPYASI OLDUĞU TESPİT EDİLDİ’

Bu kapsamda:

1. Silahın kaçak olarak üretildiği yerler de Cumhuriyet Başsavcılıklarına; silah kaçakçılığı, marka, tasarım ve patent haklarına tecavüz, haksız rekabet suçları kapsamında suç duyurularında bulunulmuştur. Bu kapsamda yapılan aramalarda çok sayıda UT9M-Mini silahının üniversal olmayan parçaları ele geçirilmiştir.

2. Üretimin ve satışın yapıldığı fabrikalarda mahkeme aracılığı ile delil tespiti yaptırılmıştır. Yapılan aramalarda, UT9M-Mini silahımızın birebir kopyası niteliğinde olan silahlar ve bu silaha ait üniversal olmayan çok sayıda silah parçası ele geçirilmiştir. Patent ve tasarım uzmanlarının yaptığı incelemede ele geçirilen silahların ve silah parçalarının birebir UT9M-Mini silahımızın kopyası olduğu tespit edilmiştir.

3. Ele geçirilen silah ve silah parçaları ile ilgili olarak Fikri ve Sınai Hukuk Mahkemeleri’nde; marka, tasarım ve patent haklarına tecavüz ile ilgili olarak tazminat davaları açılmıştır.

‘HUKUKİ MÜCADELE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ŞİRKETLERDE DE ARAMA YAPILDI’

Geçtiğimiz günlerde yasa dışı silah imalatı ve silah kaçakçılığı yapanlara yönelik olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında çok sayıda kişi gözaltına alınmış ve çok sayıda silah üretimi yapılan yerde arama yapılmıştır. Dosyada gizlilik kararı olduğu için bu aşamada değerli paydaşlarımıza yeteri kadar bilgi veremiyoruz. Ancak sektörden edindiğimiz bilgilere göre hukuki mücadele yürüttüğümüz şirketlerde de bu kapsamda aramalar yapılmış ve UT9M-Mini marka silahımızın yukarda da bahsettiğimiz şekilde üretilmiş birebir kopyası markasız olarak ele geçirilmiştir.

‘MARKA VE TİCARİ İTİBARIMIZI ZEDELEMEK İSTEYEN ODAKLAR…’

Bu silahların yani bize ait silahların sahte versiyonlarının (sahte olarak üretilmiş olanların) bulunması nedeniyle kurumumuzu zayıflatmak isteyen ve bunun üzerinden marka ve ticari itibarımızı zedelemek isteyen odaklara karşı hukuki sürecimizi tüm kararlılığımızla devam edecektir. Şirketimizin, yasa dışı silah üretimi ve silah kaçakçılığı ile ilgisi bulunmadığı gibi ilerleyen aşamalarda dosyanın müştekisi ve mağduru olduğu anlaşılacaktır. Bizler bu mağduriyeti yaşamış kurum olarak bu operasyonların sonuna kadar gidilmesi ve mağduriyetimizin giderilmesini talep ettik ve etmeye devam edeceğiz. Söz konusu her tür yasal hakkı elimizde olan bir ürün üzerinden yaşadığımız yıpranma ve sonraki süreçte yaşanabilecek her tür haber ve piyasa dezenformasyonuna karşı bu açıklamayı yaptığımızı bilhassa bildirmek istiyoruz.”

‘Silah üretip el altından sattı’ iddiasına UTAŞ’tan açıklama: Soruşturmayı biz açtırdık

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!