Sinop açıklarındaki bir kuru yük gemisinde yangın çıktı!

Sinop Valiliğince, "3 mil açıkta Malta bayraklı Bata isimli yük gemisinde meydana gelen yangında gemide 17 mürettebat olduğu bilgisi alınmış olup olaya ilk müdahale eden ekipler tarafından 1'i ağır yaralı, 3'ü hafif yaralı olmak üzere 13 gemi mürettebatı kurtarılmıştır. Gemi kaptanının hayatını kaybettiği değerlendirilmektedir" açıklaması yapıldı. Kuru yük gemisinde çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

featured

Sinop’un Bozburun mevkii açıklarında bir kuru yük gemisinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Deniz polisi ile Sahil Güvenlik ekipleri alevleri söndürmek için seferber oldu.

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Sinop’un 7 mil açıklarındaki bir yük gemisinde yangın çıktı. Panama bandıralı gemide 13 kişi hastaneye kaldırıldı, 3 kişi sahile getiriliyor” dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Sinop Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: “20 Aralık 2022 tarihinde saat 20.30 sıralarında Sinop’ta denizin 3 mil açıklarında Malta bayraklı BATA isimli yük gemisinde yangın meydana geldiği bilgisi alınmıştır.

‘GEMİ KAPTANININ HAYATINI KAYBETTİĞİ DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR’

Samsun Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığına bağlı helikopter Sinop 72’nci Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ve Sinop Liman Başkanlığı koordinesinde balıkçı gemileri ile birlikte yangına müdahale edilmiştir. Gemide 17 mürettebat olduğu bilgisi alınmış olup olaya ilk müdahale eden ekipler tarafından 1 ağır, 3 hafif olmak üzere 13 mürettebat kurtarılmıştır. Gemi kaptanının hayatını kaybettiği değerlendirilmektedir. Yangın geminin kamaralar bölümünde halen devam etmekte olup geriye kalan 3 mürettebatı kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir. Gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir.”

‘KAYBOLAN MÜRETTEBATI ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR’

Yangın sonrası sürüklenen ve Gerze ilçesinin 8 deniz mili açığında olduğu tespit edilen gemiye yanaşan iki römorkör, yangına müdahaleyi sürdürüyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ise kayıp bir mürettebatı arama çalışmalarına devam ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan paylaşımda, saat 06.45 itibarıyla söndürme donanımına sahip römorkörle soğutma amacıyla Beata gemisine müdahaleye başlandığı belirtildi.

İçinde personel bulunmayan geminin yaklaşık 15 mil sürüklenerek Gerze açıklarına ulaştığı, gemi ilgilileriyle gün içinde kurtarma planı detayları netleştirileceğini kaydedilen açıklamada, “Gemi dışında herhangi bir yangın emaresi görülmemekle birlikte kayıp olan bir gemi mürettebatı için arama kurtarma faaliyeti devam etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

VALİ KARAÖMEROĞLU: YAKIT SIZINTISINA KARŞI ÖNLEMLER ALINDI

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Panama bayraklı, ‘Beata Alfa’ isimli kuru yük gemisindeki yangında, dumandan etkilenen ve yaralanan mürettebatı, tedavi gördükleri hastanede ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ziyaret sonrası yangına ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Karaömeroğlu, gemiden yakıt sızıntısı riskine karşı önlemler alındığını duyurdu. Vali Karaömeroğlu, “16 yaralımızdan 4’ü yoğun bakımda, 6’sı serviste tedavileri devam ediyor. Diğer 6 yaralımızı da il dışına sevk etmiş bulunmaktayız. Kayıp olduğu değerlendirilen Mısır uyruklu bir mürettebatı arama ve kurtarma çalışmalarına Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait 2 helikopter, 2 bot ve kara timiyle olumsuz hava koşullarına rağmen aralıksız olarak sürdürülüyor. Yangın tamamen söndürüldü, soğutma çalışmaları devam ediyor. Gemiyle ilgili herhangi bir batma tehlikesi yok. Herhangi bir mazot sızıntısı gibi bir tehlike yok. Olması durumunda zaten biz hazırlıklıyız, bütün tedbirlerimizi almış durumdayız” dedi.

GAZ SIZINTISI NEDEN OLMUŞ

Gemi şirketi sahiplerinin olay yerine intikal ettiğini de aktaran Vali Karaömeroğlu, “Onların kararı neticesinde gemiyi en yakın tersanelerden birine veya limana çekeceğiz. Yangın, yaşam alanında çıkıyor; bir gaz sızıntısı nedeniyle ama şu an soğutma çalışmaları bittikten sonra Samsun Liman Başkanlığı’na ait uzmanlar gemide incelemelerini yapacaklar ve raporlarını hazırlayacaklar. 6 yaralımız, çok sağlıklı, 10 yaralımız da yoğun dumana mazur kaldı” diye konuştu.

BALIKÇILARA TEŞEKKÜR

Yangında kurtarma seferberliğine katkı sunan balıkçılar ile tüm ekibe teşekkür eden Vali Karaömeroğlu, “Hepsi çok fedakar, cefakar bir şekilde mücadele ettiler bizimle beraber. Allah onlardan razı olsun. Yine sahile intikalinde ve sahile intikalinden sonra acil servis müdahaleleri ve sağlık aşamasında sevk zincirinde hem emniyetimiz hem hastanemiz çok güzel bir koordinasyon içerisinde hareket etti. Hızlı bir müdahalede bulunduk; emeği geçen bütün arkadaşlarımıza kurumlarımıza da teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

YARALILAR O ANLARI ANLATTI

Öte yandan tedavileri süren yaralılardan Mısır uyruklu Herraz Emad (39), “Yatıyordum, başka odadaydım. Büyük bir patlama sesine kalktım. Odadaki eşyalar üzerime düştü. Karanlık oldu. Güverteye çıktığımda herkes panik ve korku içerisindeydi. Benim gibi fazla yanmayan arkadaşlar toparlandık, diğer yaralılara bakmaya başladık, birbirimizi toparladık. Gemi üzerinde kalarak, sahil güvenlikle iletişime geçtik. Kaptanı görmedim, balıkçı gemileri geldi. Onlara teşekkür ederiz” dedi.

‘KURTARIN BİZİ’ DİYE SESLER GELDİ’

Mısır uyruklu geminin yardımcı kaptanı Elberrawi Ossama (40), “Duman bizi çok etkiledi. Kaptan inip, bakmaya gitti. Ben inmedim. Kaptan indikten 1 dakika sonra patlama sesi geldi. ‘Kurtarın bizi’ diye sesler de gelmeye başladı. İndiğimde 1 kişi yanıyordu; her tarafı ateşti, kim olduğunu çıkaramadım. Yukarı çıkmasıyla denize atlaması bir anda oldu. Aramızda birbirimize baktığımızda o kişinin kaptan olduğunu anladık” ifadelerini kullandı.

Sinop açıklarındaki bir kuru yük gemisinde yangın çıktı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!