Sinovac aşısı yola çıktı: ‘Çin aşısına’ olan karşıtlığın bilimsel temeli var mı?

featured

Koronavirüs salgınının etkilerini büyük oranda bitirecek koronavirüs aşıları Türkiye’ye yola çıktı. Sosyal medyada aşı karşıtlığı bir kez daha körüklendi.

VERYANSIN TV

Türkiye’nin uzun uğraşlar sonrası Çin’den sipariş ettiği Sinovac Biotech’in geliştirdiği CoronVac aşıları Pekin’den yola çıktı. Aylardır türlü komplo teorileriyle aşıları hedef alanların iddialarına karşın bilimsel olarak verileri derledik.

 VİRAL VEKTÖR AŞI NE DEMEK?

Viral vektör aşıları ağırlıklı olarak virüslerin zayıflatılarak hastalığa yol açma kabiliyeti ortadan kaldırılarak bağışıklık kazanılmasını sağlıyor. Vücuda giren virüs hastalığa neden olmasa da bağışıklık sistemini tetikleyerek antikor üretilmesini sağlıyor. Aşılarda kullanılan en eski metotlardan biri olan bu teknik çiçek aşısında kullanıldı ve etkinliği hala en yüksek aşılardan biri olma özelliğini sürdürüyor.

Viral vektör aşılarının en büyük avantajı vücuda çok spesifik antijenler enjekte edilebildiği için vücudun verdiği tepkide hedefe çok yakın oluyor ve çoğu zaman tek doz aşı uzun süreli bağışıklık için yeterli olabiliyor. Bu aşıların dezavantajı ise halihazırdaki bağışıklık sisteminin bu vektörleri tanıyabilmesi. Yani vücudun antijene değil de doğrudan vektöre tepki vermesiyle sonuçlanabiliyor. Bu da aşının etkinliğini düşürebiliyor.

İNAKTİF, mRNA VE VİRAL VEKTÖR KORONAVİRÜS AŞILARI HANGİLERİ?

Tabloya göre Çin aşısı olan “Sinovac” İnaktif özellik taşıyor. Amerikalı Pfizer/Biontech ve ABD Moderna mRNA aşı tekniği ile üretiliyor. Rusya “Sputnik V” ve Oxford Üniversitesi’nin “AstraZeneca” ise viral vektör özellikte.

Sinovac aşısı yola çıktı: ‘Çin aşısına’ olan karşıtlığın bilimsel temeli var mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

11 Yorum

 1. 1 sene önce

  amerikan emperyalizminin aşısını büyük bir gururla vurduran içimizdeki sol! cu tayfa ve avaneleri bilimde tıpta çok ilerlemiş olan çin aşısına tukaka deyiveriyorlar abd nin pentagon aşısını vurulurum diyen sözde anti emperyalist özde mandacı sol tayfa

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  İyi de KÜBA bu işin neresinde niye kimse bahsetmiyor? Bence aşı meselesi toplumda bu kadar aleni tartışılacak bir konu değil, uzmanlar tartışırlar bilimsel iddalar ile birbirine girerler ama sonuçta bir sonuca varırlar ve bu devlet onayı ile uygulamaya geçer, normalde olması gereken budur. Bizde siyasi iktidar ve tayfası bu meseleyi başından beri ciddiye almamış ve hala almamakta ısrar ederek süreci iyi yönetemediği gibi toplumu da yanlış ya da eksik bilgilerle ısrarla manipüle ederek çok iyi becerdiği ve sevdiği içinde büyük paralar dönen konularda arka kapı yöntemi uygulamaktadır. Yukarıda yazarın bu konuda Çin karşıtlığını eleştirel yazılar üzerinden yorumlaması ve buna oturtması (ki bunların çoğu tıp insanı değil) saçma sapan bir değerlendirme olmuş, onlar üzerinden konuyu açıklamaya çalışmış. Örneğin kanserin çaresi Çin’de bulunsa emin olun (yakalanırsa) ilk koşup bu çareye ulaşmak isteyen o küçümseyenler olacaktır ama onların meseleden anlayan bilim insanı olmadıkları da açıktır, bunu belirtmek yeterlidir.

  Cevapla
 3. Millet ittifaki taraftarlarinda para cok..!.Dolar da cok..!.Cogu ensesi kalin…Versinler parasini amerikan asisi olsunlar…!…Gerci onlar amerikan asisini daha once defalarca yaptirdilar, ihtiyaclari yok ama, fazla mal goz cikarmaz…!!

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  İki dilenci bir kilisenin önünde dileniyormuş.
  Birisi elinde “BEN YAHUDİYİM” yazan bir pankart tutuyormuş.
  Kiliseden çıkanlar “Ben Yahudiyim” yazısını tutan adamı gördükçe inadına karşısındaki dilenciye para veriyorlarmış, hemde yüklü miktarda..
  Bunu gören bir ihtiyar elinde “Ben Yahudiyim” yazısı olan dilenciye yanaşıp;
  “Evladım burası Hıristiyanların kutsal yeri, sen burada para kazanamazsın”, demiş.
  Bunun üzerine yazıyı tutan Yahudi kahkahayı basmış ve karşısındaki dilenciye seslenmiş;
  “Hey Salomon şuna bak, bize ticareti öğretecek”

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Sadece Çin aşısı için yaptığımız anlaşma yaklaşık 4 milyar lira.
  Çok iyi para,tabi devamı olacak.
  Birileri çoooook ama çooooook kazanacak

  Cevapla
 6. Yerli ve milli aşı yok mu ortada?

  Cevapla
 7. Çinliler, Sinopharm kamu şirketinin aşısını fakir ülkelere (Emirlikler hariç), Sinovac özel şirketinin aşısını da gelişmekte olan ülkelere pazarlıyor. Böylelikle aşı piyasasını domine ediyorlar.

  Cevapla
 8. Peki bu covid, hastalığı atlatanlarda bağışıklık oluşturmuyorsa, aşı nasıl bağışıklık oluşturacak?

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  Küresel piyasa oyuncuları aynı. Amerika Çin farketmez. Faz çalışmaları tamamlanmadan aşılar piyasaya sürüldü. Bioentec aşısını bulan Uğur Şahin dünyada en zenginler 500 kişi arasına girdi. Hastalık var. kronik hastalığı ve bilinmeyen hastalığı olanlarda gribe göre biraz ağır seyrediyor. Fakat istatistik olarak zatürre olarak ölenlerde artış yok. Köşeyi dönmenin en kestirme yolu her yıl zorunlu aşılama.

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  madem aşı bağışıklık sağlamıyor veya korumuyor yan etkileri ne olduğu belli olmayan bu aşıları niye yaptıralım? veya diyelim ki türkiye

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Simdi Cin asisina karsi olmak anlaminda degilde ortadan soruyorum.Cin asisini kac ülke aliyor?Neden Cin asisina ragbet fazla yok.Neden Türkiye hemen Cin asisina sarildi.Yani bunlari topluma aciklamadan toplumun sakincalarini kuskularini yersiz olarak nitelemek bence yanlistir önce toplumu ikna edeceksiniz.Toplum Cin asisinin da güvenilir olduguna inanacak bunu gerceklestirecek olan yönetimdir.Gizli kapilar arkasinda ne gibi hesaplarin döndügünü kimse bilmiyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!