‘Siyanür Fırat’a karıştı’ iddiası… Analiz sonuçları açıklandı

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, 'siyanür Fırat'a karıştı' iddiasına ilişkin "Yapılan analizler sonucunda siyanür tespit edilmemiştir." açıklaması yaptı.

featured

Fırat Nehri’ne siyanür karıştığı ve bunun da son günde kentte hastalıkları artırdığına yönelik iddiaların ardından Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü açıklama yaptı.

Açıklamada, kentte son günlerde artan ishal, kusma ve ateşli hastalıkların su kaynaklı olduğu iddiasının doğru olmadığı belirtilerek, şöyle denildi:

‘NUMUNELER ALINDI’

“Erzincan’da faaliyet gösteren bir firmaya ait siyanür içerikli atık suların Fırat Nehri üzerindeki İliç Barajı’na karıştığı ile ilgili haberler ilk günden Sağlık Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlüğümüzce yakından takip edilmiştir. Gerek ilimizde ve gerekse ilimizden önce Fırat Nehri üzerindeki barajlardaki suyu, içme suyu kaynağı olarak kullanan illerde rutin takipler dışında numuneler alınmaya başlanmış ve bakanlığımızın akredite olan halk sağlığı laboratuvarlarında analizleri yapılmıştır.

‘ANALİZ SONUCUNDA SİYANÜR TESPİT EDİLMEDİ’

Yapılan analizler sonucunda siyanür tespit edilmemiştir. Hıfzıssıhha Kanunu gereği Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın tüketimine verilen içme kullanma sularının sağlıklı olup olmadığını denetlemekle İl Sağlık Müdürlükleri görevlidir. Şebeke sularında günlük klor ölçümleri ve rutin kontrol ve denetleme numuneleri alınarak analizler yapılmakta ve sonuçlar değerlendirilmektedir. Vatandaşlarda artan ishal, kusma ve ateşli rahatsızlıklar mevsimsel rahatsızlıklar olup bu konuyla ilgisi bulunmamaktadır.”

NE OLMUŞTU?

Emekli makinist Sedat Cezayirlioğlu, Erzincan İliç’te bulunan altın madenindeki siyanür ve sülfürik asitin doğaya salındığını ve doğayı korumak için verdiği mücadeleyi daha önce defalarca Veryansın TV’de anlattı.

Cezayirlioğlu’nun iddiasına göre korkulan oldu ve madene ait siyanür borusu patlayarak Fırat nehrini besleyen dereye karıştı.

Cezayirlioğlu, 21 haziran gecesi saf siyanürü taşıyan borunun patladığını, ve tel örgüleri aşan siyanürün yüz metre aşağıdaki dereye karıştığını ifade etti.

Cezayiroğlu, Fırat nehrinde balıkların öldüğünü söyleyerek olay yerinden görüntü aldığını aktardı. Olayı savcılığa bildiren Cezayiroğlu, soruşturma başlatıldığını ve şirket yetkililerinin sızıntıdan haberdar olduğunu belirtti. Gün boyunca jandarmanın madende ve olay yerinde olduğunu belirten Cezayiroğlu, toprağın siyanürü emdiğini ve dereye karıştığını söyledi.

thumbnail
İlişkili Haber

İşte ‘Türkiye’nin Çernobili’nden dehşet veren görüntüler… Siyanür işçilere böyle temizletildi!

thumbnail
İlişkili Haber

İliç’te kritik gelişme: Anagold Madencilik siyanür sızıntısını doğruladı

thumbnail
İlişkili Haber

Veryansın TV gündeme getirmişti… Erzincan Valiliği’nden ‘siyanür sızıntısı’ açıklaması

thumbnail
İlişkili Haber

‘Çernobil’e benzetilmişti… İliç’te siyanür alarmı: Gözler Ankara’da

‘Siyanür Fırat’a karıştı’ iddiası… Analiz sonuçları açıklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 ay önce

  Yersen rafta patlıcan var. Neyi örtbas etmeye çalışmadır ki ki bunun doğrusu olsun. Sızan siyanur neredeymis peki, onu da soyleselermis. Mevsimsel rahatsızlık geçirenler ak partilerine oy vermeye devam etsinler.

 2. 3 ay önce

  Belediye işçilerin temizlediği ne idi, siyanür

 3. 3 ay önce

  eskiler daha delikanlıydı. çay yapıp içerlerdi yalanlarını desteklemek için. şimdi çay yapıp ikna edecek kadar sallamıyor halkı

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!