Siyanür sızdıran altın madeni tekrar faaliyete başladı

Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı Çöpler bölgesinde, atık havuzundan siyanür sızdırması üzerine21 Haziran 2022'de faaliyetine son verilen Anagold Madencilik, 3 ay sonra yeniden açıldı.

featured

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik’e ait maden sahasında siyanür sızıntısı yaşanmış ve şirkete 16,4 milyon lira para cezası kesilmişti. Veryansın Tv’nin ısrarlı yayınları sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şirketin faaliyetlerini geçici olarak durdurduklarını duyurdu. Sızıntının 20 ton olduğu ve Fırat Nehri’ne karıştığı iddia edilmişti. Şirket ise sızan siyanür miktarının 8 kilogram olduğunu öne sürmüş ve nehre karışmadığını iddia etmişti. Öte yandan bakanlık sızıntının “kuru dere” yatağına ulaştığını Fırat’a karışmadığını öne sürmüştü. Ancak dün yayınladığımız yeni bilirkişi raporunda sızıntının boyutunun açıklanan resmi rakamların üstünde olduğu ortaya çıkmıştı.

Anagold tarafından yapılan açıklamada Bakanlık temsilcilerinin gözetimin gerçekleştirilen iyileştirme ile tüm kontrol sisteminin, olaydan önceki sisteme kıyasla daha da hassas hale getirildiği iddia edildi.

Konu ile ilgili Anagold Madencilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Çöpler Madeni, ilgili Bakanlıklar ve Kamu Kurumları tarafından belirlenen gerekli iyileştirme girişimlerini tamamladığına dair resmi onayları aldı. Bu iyileştirmeler, 21 Haziran’da meydana gelen olayın olası tekrarlamasını önlemek için ek koruma sağlamak üzere tasarlandı. İstenilen iyileştirilmelerin tamamlanmasıyla Anagold Madencilik, 21 Haziran’daki döküntüye yol açan koşulları ele aldı. Çöpler Madeni’ne 23 Eylül 2022 itibariyle yeniden faaliyete başlaması için onay verildi. Çöpler maden ekibi, yeniden faaliyete başlama döneminde ilgili Bakanlıklar ve Kamu Kurumları ile yakın temasta bulunmaya devam edecek.

Çöpler Madeni, madenciliğin zirve noktası olarak kabul edilen ulusal ve uluslararası standartlara sahip üretim teknikleriyle 12 yıldır faaliyet gösteriyor. Madenimiz, açıldığı günden bu yana dünya standartlarındaki en üst seviye yönetmelikler ve yönergelere uyumlu bir şekilde çalışıyor. Aynı zamanda halihazırda üst seviyede olan çalışma sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerimiz; yaşanan olay sonucunda insan ve çevre sağlığı açısından daha da iyileştirildi. Bu kapsamda tüm kontrol sistemimiz, olaydan önceki sisteme kıyasla daha da hassas hale getirildi. Ayrıca şiddetli yağış gibi olağandışı durumlarda yüzeydeki suyu toplamak için 2.100 m3’lük yağmur suyu (yüzey suyu) toplama havuzu inşa edildi. Tüm girişimler, Bakanlık temsilcilerinin gözetimiyle ve görüşleriyle tamamlandı.

Anagold Madencilik, diğer ülkelerdeki maden sahalarında olduğu gibi Çöpler bölgesinde de Türkiye ve uluslararası mevzuatlar ve standartlar çerçevesinde, insan sağlığına ve çevresel sürdürülebilirliğe uygun şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Anagold Madencilik, geçmişte olduğu gibi gelecek dönemde de bölge halkına ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edecek. Halkımıza ve ülkemize hayırlı olsun.”

Siyanür sızdıran altın madeni tekrar faaliyete başladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Yine başlıyoruz.

  2. beklediğimiz hadise.kitabına uydururlar kadıkları yerden devam ederler demiştik öyle de oldu.

  3. Utanmadan bir de aciklama yapiyorlar. Damat parasiz kalmasin tabi, ustune de utanmadan yuzde 1.5 ile ulkemize hayirli olsun cekiyorlar. Umarim diger tarafta uzerinize sivi altin dokerler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!