Siyasi kriz turizm sektörünü de vurdu

Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan siyasi kriz nedeniyle Yunan operatörleri Türkiye tatil rezervasyonlarını iptal ettiriyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Türk turizmciler ise “Yunanlar bu konuda daha muhafazakâr. Yaşanan siyasi gelişmelerde hemen aksiyon alıyorlar. Ancak Türkler Yunanistan’a gitmeye devam ediyor” dedi.

featured

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilim turizm sektörüne de yansıyor. Siyasi krizin yaşanmaya başladığı tarihten itibaren Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında düşüş yaşanıyor. Ancak Türkiye’de durum farklı. Türkler Yunanistan’a tatil için gitmeye devam ediyor.

‘TÜRKİYE’YE GELEN TURİST SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR’

Yaşanan krizin Türkiye tarafında ticarete ve turizme yansımadığını söyleyen turizm sektörü temsilcileri “Yunanlar bu konuda daha muhafazakâr. Yaşanan siyasi gelişmelerde hemen aksiyon alıyorlar. Bunu rakamlardan da anlayabiliriz. Türkiye’ye gelen turist sayısında düşüş var, rezervasyon iptalleri yaşanıyor. Belki güvenli görmedikleri belki de siyasi sebeplerden bu kararı alanlar var. Ancak Türkler Yunanistan’a gitmeye devam ediyor. Bu bir tercih meselesi. Kriz var diye ticaret ve turizm durmamalı” açıklamasında bulunuyor.

‘ÇOK BÜYÜK BİR SORUN DEĞİL’

Türkiye Gazetesi’nden Kaan Zenginli’nin haberine göre, turizmciler şunları söyledi:

“Bizim en büyük pazarımız Rusya, Ukrayna ve Avrupa. Şu an seferberlik ve savaş sebebiyle kuzeyden fazlasıyla turist geliyor. Hatta otellerde doluluk oranları yüzde 75’leri geçti. Avrupalı turist ise kışı Türkiye’de geçirmek için geliyor. Ağırlıklı emekli kesim tercih ediyor. Dolayısıyla Yunanistan ve Türkiye arasında yaşanan gerilim nedeniyle Yunan turistlerin Türkiye’ye gelmemesi çok büyük bir sorun değil” açıklamasında bulundu.

‘TÜRKLERİN YUNAN’DA YAPTIĞI HARCAMA YILLIK 1 MİLYAR AVRO’

Türkiye’den Yunanistan’a yılda ortalama 1 milyon Türk turist gidiyor. Pandemi nedeniyle bu rakam 250 bine kadar düşmüştü. Ancak bu yılbaşından itibaren rezervasyonlarda artış gözlemlendi. Yaşanan siyasi gerilim nedeniyle ise rakamlarda düşüş gözleniyor. Yunan tur operatörlerinden rezervasyon iptalleri geliyor. Türklerin Yunan’da yaptığı harcama ise yıllık 1 milyar avro civarında.”

Siyasi kriz turizm sektörünü de vurdu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Türk halkına yerine getirilmeyen o kadar çok sözler verildi ki, insan kuşku duymadan edemiyor. Bu sefer Zafer Partisi’ne oy vereceğim. Çünkü biliyorum ki sadece bugüne kadar verdikleri sözleri tutsalar Türkiye ihya olur.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!