Sokaklarda eğitimcilerin sesi yükseldi… ‘Manken değiliz, öğretmeniz’

Türkiye genelinde 13 sendikaya üye öğretmenler, Öğretmenlik Meslek Kanunu'na karşı 1 gün süreyle iş bıraktı. Manisa'da “Bizler her şeyinize sessiz kalacak cansız mankenler değiliz” diyen öğretmenlerin cansız mankenle yaptıkları eylem dikkat çekti.

featured

Öğretmenler, yurt genelinde iş bırakma eylemi yaptı. Ankara’da iş bırakan 13 sendikaya üye bir grup öğretmen, Ulus’ta Atatürk Heykeli önünde toplandı. Öğretmenlere CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da eşlik etti. Öğretmenler ‘dünyada öğretmenler eşit, Türkiye’de çeşit çeşit’, ‘hakkını aramayı bilmeyenin öğreteceği bir şey olamaz’, ‘yeni nesil fikri hür irfanı hür vicdanı hür öğretmenlerin eseri olacak’ yazılı dövizler taşıdı.

Öğretmenler adına Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Öztürk, açıklama yaptı. Öztürk, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı olarak 13 sendikanın bir araya geldiğini ve ortak hareket etme kararı aldığını söyledi. Öztürk, taleplerinin ilkinin, 19 Kasım’da yapılacak olan kariyer basamakları sınavının iptal edilmesi olduğunu ifade ederek, öğretmenlerin özlük ve maaş haklarının da iyileştirilmesini istedi.

Öztürk, “Taleplerin yerine getirilmesi için, üretimden gelen gücümüzü kullanarak, uyarı niteliğinde bir eyleme imza atıyor ve bugün 1 gün süreyle iş bırakıyoruz” dedi.

CANSIZ MANKENLİ EYLEM

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre, tüm illerde olduğu gibi Manisa’da da eğitim sendikaları ve sendikaya üye öğretmenler çeşitli platformlarda tepkilerini göstermek için eylem yaptı. Gerçekleştirilen eylemlerin en dikkat çekeni Hürriyetçi Eğitim-Sen Manisa Şubesi’nin Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasının önünde yaptığı cansız manken eylemi oldu.

“Bizler her şeyinize sessiz kalacak cansız mankenler değiliz” diyen sendika üyesi öğretmenler yaptıkları eylem ile Milli Eğitim Bakanlığı’na seslendiler.

‘EĞİTİMCİLERE HARAKET NİTELİĞİNDE’

Toplanan grup adına açıklama yapan Hürriyetçi Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Haldun Bilgi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu hiçbir eğitimcinin görüşü alınmadan çıkartılan eğitimcilere hareket niteliğinde bir kanun olarak değerlendirdi. Bilgi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Öğretmenlik Meslek Kanununun içeriğine karşı eğitim çalışanlarından ve kamuoyundan gelen tüm haklı tepkilere rağmen mesleğimize hakaret niteliğinde bir kanun hazırlanmış ve paydaşların fikri alınmadan alelacele kanunlaştırılmıştır. 3600 ek gösterge ve kariyer basamakları dışında hiçbir düzenleme içermemektedir. Türk Milli Eğitim sistemi ve ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ dünya standartlarını yakalayana kadar mücadele ve her türlü eylemsellik sendikal hakkımızdır. Bu mücadelemizi omuz omuza sürdürmeye devam edeceğiz.”

‘KARİYER GİBİ DERDİMİZ YOK, GEÇİM DERDİMİZ VAR’

Öğretmenlerle ilgili çıkartılan her yanlış kanuna cansız mankenler gibi sessiz kalmayacaklarını söyleyen Bilgi, eğitimcilerin kariyer gibi bir derdinin olmadığını en önemli sıkıntısının geçim olduğunu söyledi.

Şube Başkanı Bilgi yaptığı açıklamada son olarak şöyle konuştu: “Bizi cansız manken gibi görüyorlar. Yaptıkları her yanlış uygulamaya sessiz kalacağımızı sanıyorlar. Biz eğitimciler her şeye sessiz kalacak cansız mankenler değiliz. Bizlerin kariyer gibi bir derdi yoktur. Geçim derdimiz vardır geçim. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önündeki bu cansız mankenler ne görebilir ne de konuşabilir, haksızlığa uğradığında da tepki veremez. Ancak biz eğitim çalışanlarını böyle cansız manken olarak görmek isteyenlere, değersizleştirenlere de ‘Hayır’ diyoruz. Bizleri onlar gibi görmek isteyenler karşısında da susmayacağız. Ülkenin irfan ordusu olarak demokratik haklar çerçevesinde ekmeğimizin de, emeğimizin de savunucusu olacağız.”

Açıklamanın ardından cansız manken eylemine katılan eğitimciler, ‘Manken Değiliz Öğretmeniz’, ‘Eğitimci Hakkını Söke Söke Alacak’ sloganları Milli Eğitim Bakanlığı’na tepkilerini dile getirdi.

İSTANBUL’DA YÜRÜYÜŞLERİ ENGELLENEN ÖĞRETMENLER OTURMA EYLEMİ YAPTI

ANKA’nın haberine göre, iş bırakma eylemi ile ilgili ortak basın açıklaması, ülke genelinde olduğu gibi İstanbul’da yapılacaktı. Açıklamanın adresi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önüydü. Çemberlitaş Meydanı’nda toplanan öğretmenler 500 metre ilerdeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürümek istedi. Polis, toplanmaya başladıkları anda öğretmenlere müdahale etti. İki öğretmeni gözaltına alan polis, kimlik kontrolünün ardından serbest bıraktı.

Barikat kuran polis, alanda toplanan öğretmenlerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürümelerine izin vermedi. Polis, Fatih Kaymakamlığı’nın gösteri ve yürüyüş yasağı kararını gerekçe gösterdi. Uzun süren müzakereler sonuç vermeyince öğretmenler, Çemberlitaş’ta oturma eylemi yaptı.

Sokaklarda eğitimcilerin sesi yükseldi… ‘Manken değiliz, öğretmeniz’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!