Son anket sonucu: İktidarla muhalefet arasındaki fark kapanıyor, MHP baraj altı Zafer Partisi yükselişte

MAK Danışmanlık'ın son anketine göre, Millet İttifakı'nın adayına oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 43. 'Erdoğan'a oy vermem' diyenlerin oranı ise yüzde 46'ya yükseldi.

featured

MAK Danışmanlık, mayıs ayı Türkiye gündem araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre AKP ile CHP arasındaki oy farkı yüzde 1,2’ye inerken, MHP yüzde 7’lik seçim barajının da altında. Yeni kurulan Zafer Partisi’nin yükselişi dikkat çekiyor.

MAK’ın anket sonuçlarından elde edilen veriler şöyle:

Anket katılımcılarının yüzde 36’sı 24 Haziran 2018’deki genel seçimde oyunu AKP’ye, yüzde 20’si ise CHP’ye verdiğini söyledi.

Ekonomik açıdan bu bayramın, geçen bayramlara göre zor olduğunu belirten ve “Her şey ateş pahası” diyenlerin oranı yüzde 58 olarak ölçüldü.

Hükümetin ekonomi politikalarını başarısız bulanların oranı yüzde 81’e ulaştı.

Ülkenin ekonomik sorunlarını Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın çözeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 33’de kalırken, ‘muhalefet kadroları çözer’ diyenler yüzde 41’e ulaştı.

Ülkenin temel sorunların çözme konusunda iktidarı güvenilir bulanların oranı yüzde 32, güvenilmez bulanlar ise yüzde 33 olarak ölçüldü.

Yeniden aday olması halinde Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 37 olurken, ‘Oy vermem’ diyenler yüzde 46.

Ülkenin en önemli 3 sorunu; hayat pahalılığı, işsizlik ve adaletsizlik olarak sıralandı.

Adaylardan bağımsız olarak Cumhur İttifakı’na oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 36, Millet İttifakı’na oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 43 olarak ölçüldü. Adaya bağlı olarak kanaatinin değişeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 8.

Genel seçimde AKP’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 27,1, CHP’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranıysa yüzde 25,8 oldu. İYİ Parti yüzde 15,3, HDP yüzde 7,5, MHP yüzde 6,4 olarak ölçüldü. Ankete göre DEVA Partisi yüzde 3, Gelecek Partisi yüzde 2,7 oy alıyor.

Ankete göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP yüzde 28,3, CHP yüzde 27,1, İYİ Parti yüzde 16,1, HDP 7,8, MHP yüzde 6,6, DEVA Partisi yüzde 3,1, Gelecek Partisi yüzde 2,8, Zafer Partisi 1,8, bağımsız Türkiye Partisi 1,,4 çıkıyor.

Son anket sonucu: İktidarla muhalefet arasındaki fark kapanıyor, MHP baraj altı Zafer Partisi yükselişte

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 8 ay önce

  Bu ankete kesinlikle güvenilmez nedeni çok basit: Ülkenin en önemli birinci yada ikinci sorunu sorunu olan SIĞINMACI – KAÇAK sorunu anketde yer bulamamış. Doğrudan çöpe…

 2. 8 ay önce

  Onlarca anket firması var, 20 yılda bir tanesi mi denk gelmez bana. Kim nasıl yapıyor bu anketleri bilen varsa anlatsın. Bana tamamen uydurma ve toplum mühendisliği işi gibi geliyor.

 3. 8 ay önce

  bence “Sayin Cumhurbaskani Tayyib” icin ozel yapilmis anket. Dorduncu slide’a yazdiklari etiketten belli neyin ne oldugu. Akp icin bundan bir 10-15 daha dusurebilirsiniz. Yuzde 25 civaridir oylari. Yuzde 20 bandina inerlerse bizi savasa sokmayi deneyeceklerdir. Malum ukrayna garantor falan vs.

 4. 8 ay önce

  Deva gelecek btp o oyu alsin disimi kirarim masa basinda cay icerken yapmislar anketi bence

 5. 8 ay önce

  BTP 1.4, Hüdapar 0.9 ama zafer 1.8 öyle mi? yav he he

  Cevapla
 6. 8 ay önce

  İYİ Parti Güzel Yükseltmiş Oy Oranını,CHP Ekrem İmamoğlu Ya da Mansur Yavaşı aday gösterirse,Seçimi banko kazanırlar,her şey iyi muhalefet yapmaktan geçiyor

 7. 8 ay önce

  Haberin başındaki vahim rakam hatasını düzeltmeniz uygun olacaktır. (%36 yazacağınıza, sehven %46 yazmışsınız) Algıda seçici olanları yanıltabilmektedir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!