soner-polat

Soner Polat’ı son yolculuğuna uğurladık

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Tümamiral Soner Polat, son yolculuğuna uğurlandı. Polat’ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Emekli Tümamiral Soner Polat, 30 Eylül Pazar günü uzun süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Büyük mücadele insanı Polat’ın vefatı tüm yurtta derin üzüntü yarattı.

Soner Polat, bugün Levent’te düzenlenen resmi törenle son yolculuğuna uğurlandı.

FOTO: SEMIH CALISKAN/ ISTANBUL, (DHA)

Polat için Levent Camisinde öğle vakti tören düzenlendi. Kuzey Deniz Saha Komutanlığı tarafından düzenlenen törene Polat‘ın ailesinin yanı sıra, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem, Emekli Koramiral Kadir Sağdıç, Emekli Koramiral Can Erenoğlu, Soner Polat’ın sınıf ve cezaevi arkadaşı Emekli Tümamiral Semih Çetin, Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu, emekli Albay Ali Türkşen, Fenerbahçe Kulübü’nü temsilen Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, Prof. Dr. Emin Gürses, Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, Hava Pilot Yüzbaşı Murat Eren, Eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan, Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Tiyatro Sanatçısı Gülsen Tuncer, Eski CHP Milletvekili Emekli Albay Dursun Çiçek, Eski CHP Milletvekili Ali Özgündüz, Veryansın TV Genel Yayın Yönetmeni Ergün Gedek, Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan, Eski Bakan Yaşar Okuyan, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, Avukat Zeynep Küçük, Avukat Celal Ülgen, Avukat Faik Işık, Prof. Dr. Ümit Kocasakal, TESUD Başkanı Namık Kemal Çalışkan, Anka Enstitüsü Başkanı Rafet Aslantaş, Enerji Uzmanı Volkan Özdemir, Hava Pilot Yüzbaşı Murat Eren, Ulusal Kanal sunucusu Gülgûn Feyman Budak, Star gazetesi yazarı Ardan Zentürk, gazeteci yazar Ceyhun Bozkurt ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Milli Savunma Bakanır Hulusi Akar ve eşi, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve eşi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da cenazeye çelenk gönderdi.

ASKER SELAMIYLA UĞURLADI

Emekli Tümamiral Soner Polat’ın eşi Sevgi Polat, tabutun başına gelerek asker selamı verdi. Sevgi Polat tabutun önünde bulunan eşinin fotoğrafını öptü. Törene katılanlar Sevgi Polat’a taziyelerini iletti. Kılınan cenaze namazının ardından Emekli Tümamiral Soner Polat’ın Türk bayrağına sarılı tabutu daha sonra top arabasına konularak götürüldü. Törene katılan vatandaşlar da Soner Polat’ın naaşının konulduğu top arabasına eşlik etti.

‘MAVİ VATANIN KAHRAMAN KOMUTANI

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Emekli Tümamiral Soner Polat’ı anlattı. Perinçek, “Mavi vatanın kahraman komutanı, Mehmetçik ruhlu amiral. Onu sonsuza gönderiyoruz ama büyük ölüler vardır, öldükleri zamanda toprağın altında ışık tutarlar, yön gösterirler. Soner Polat amiralimiz, komutanımız öyle bir insandı. Önümüzdeki süreçte de vatanımızın bütünlüğü için mavi denizdeki kaynaklarımızı korumak için, güvenliğimiz için onun bıraktığı ışıkta her zaman kararlı olarak yürüyüşümüze devam edeceğiz” diye konuştu.

İlahiyatçı yazar Ömer Döngeloğlu’nun cenaze namazını kıldırdığı Polat‘ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Zincirlikuyu mezarlığına yüzlerce yurttaş yürüdü.

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve emekli tümamiral Soner Polat, Levent Camisinde öğle vakti düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. ( Emin İleri – Anadolu Ajansı )
Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve emekli tümamiral Soner Polat, Levent Camisinde öğle vakti düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. ( Emin İleri – Anadolu Ajansı )

SONER POLAT KİMDİR?

SONER POLAT, 1958 yılında, Van’da dünyaya geldi. Deniz Harp Okulu’ndan 1979 yılında mezun oldu. Çeşitli harp gemilerinde görev aldı. Turgutreis Firkateyni’nin komutanlığını yaptı. Burak sınıfı korvetlerin komodoru oldu. Genelkurmay karargâhında istihbarat görevlerinde çalıştı. Roma Deniz Ataşesi olarak İtalya’da bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın özel sekreterliğini yaptı. Deniz Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı oldu. Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve NATO Savunma Koleji’nden (Roma) mezun oldu.

Tuğamiralliğe 2005 yılında terfi etti. Bu rütbede, 2005-2007 yıllarında Ankara’da Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı, 2007-2009 yıllarında Mersin’de Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı olarak görev yaptı. Tümamiralliğe 2009 yılında terfi etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı’na atandı. Bu görevini sürdürürken, 11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz davası nedeniyle tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu. 2013 Ağustos ayı Yüksek Askeri Şûrası’nda emekli edildi. Emeklilik sonrasında, 6 Eylül 2013 tarihinde Hasdal’dan Silivri Cezaevi’ne gönderildi.
Balyoz davasında özel yetkili 10, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı ve bu hüküm Yargıtay tarafından onandı. Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasında hak ihlali yapıldığına yönelik oybirliğiyle aldığı kararı neticesinde 19 Haziran 2014’te tahliye edildi. Yeniden görülen davada Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 31 Mart 2015 tarihli kararıyla tüm sanıklarla beraber beraat etti. Mahkeme ayrıca dijital delillerde sahtecilik iddiasına ilişkin suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
Bayan Sevgi Polat ile evlidir. İstiklâl Harbi’nde Bahriyemiz, Yeniden Kazanmak, Türkiye İçin Jeopolitik Rota, Mavi Vatan İçin Stratejik Rota adlı kitapları yayımlanmıştır.

Amiral Polat, 2014 yılından buyana Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu. Polat 6 Nisan 2015 tarihinde de Vatan Partişi’ne üye olmuş ve daha sonra yönetime seçilmişti.

Polat, Vatan Partisi’nin 11-13 Mart 2017 tarihleri arasında yapılan kongresinden sona ise Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine seçilmiş ve Genel BaşkanYardımcılığı görevine getirilmişti.

Soner Polat’ı son yolculuğuna uğurladık

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Yorum

 1. 3 Ekim 2019, 07:30

  Mustafa Kemal’in gerçek askeri Polat komutanım, mücadeleni bıraktığın yerden devam ettireceğime söz veriyorum. Işıklar içinde uyu, yüce gönüllü insan.

 2. 3 Ekim 2019, 05:16

  Allah rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun komutanım.

 3. Eşsiz dostluğunu bir şeref madalyası gibi ölene dek taşıyacağız Soner Polat komutanım!
  Tanrı rahmet eylesin!
  Aydınlık içinde uyu!

 4. Komutanımız olduğun için Teşekkürler. Allah gani gani Rahmet eylesin.

 5. Nurlar icinde yat Mustafa Kemal’in GERCEK askeri.

 6. 2 Ekim 2019, 13:43

  Türk Milletinin yetiştirdiği çok değerli , fedakâr ve kahraman bir insanı kaybettik. Anısı ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum. Milletimizin başı sağolsun.

 7. allah rahmet eylesin yakinen takip ettigim cok kıymetli bir insandı

 8. Allah rahmet eylesin. Eyler de . Çünkü böyle temiz ve dürüst MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜMÜZÜN askeri olmak herkese nasip olmaz. Temizliği yüzünde görülen nadir adamdır SONER POLAT AMİRALİMİZ.Nur içinde yat komutanımız. İçimizden bir parça kopardın ya sen, tam huzurla yaşayacağın yıllarında sıkıntılarının ve acılarının bedelini hastalanarak çektin. İşte üzüldüğümüz durumda bu bizlerin,senin sevenlerin olarak…

 9. Allah rahmet eylesin.Yuce Turk Ulusunun basi sag olsun.

 10. 2 Ekim 2019, 11:42

  Yedi denizin isimsiz aslanları yoldaşın olsun son seferinde.
  Denizlerin sakin, yolun açık, mekânın cennet olsun…

 11. 2 Ekim 2019, 11:35

  Kaç insan gönül gözlerinin samimi yaşları ile uğurlanır böyle. Güle güle Soner Paşa, güle güle Mustafa Kemal’in düzgün askeri.

 12. 2 Ekim 2019, 10:16

  Nur içinde yat inşallah…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!