Soros’un TESEV’i hangi belediyelerle iş birliği yapıyor?

TESEV’in “iş birliği” yaptığı kurumlar arasında, Veryansın Tv’nin daha önce gündeme getirdiği Hazine ve Dışişleri gibi devlet kurumları dışında AKP’li ve CHP’li belediyeler de yer alıyor.

featured

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı’nın finanse ettiği Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) AKP’li ve CHP’li belediyelerle de “iş birliği” yapıyor.

Veryansın Tv, “Soros” tartışmaları devam ederken Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden TESEV’e giden bağışı haberleştirmişti.

Haberde aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı gibi devlet kurumlarının da TESEV’in “iş birliği yapılan kurumlar” listesine girdiği belirtilmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Hazine, Soros’un vakfı TESEV’e bağış yapmış!

Liste, söz konusu devlet kurumlarıyla sınırlı değil. TESEV’in 2021 Faaliyet Raporu’na göre AKP’li Gaziantep, Beyoğlu, Sultanbeyli ile CHP’li Ankara, İstanbul, İzmir, Şişli ve Maltepe Belediyeleri de listede yer alıyor.

ANKARA İÇİN ‘MOR HARİTAM’

Rapora göre TESEV, yerel yönetimlerin karar alma süreçlerini ve belediyeler arası etkileşimi destekliyor.

Bu kapsamda 2020 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi için “Mor Haritam” projesi hazırlandı.

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) aracılığıyla fonlanan “Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi” kapsamında uygulanan proje, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları” geliştirmesini hedefliyor.

Projenin Eskişehir, Edirne, Kocaeli, Gaziantep ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri için de uygulanması için ön hazırlıklara başlandığı belirtiliyor.

İSTANBUL VE İZMİR’E ‘KENT95’

TESEV’in erken çocukluk dönemiyle ilgili verileri ortaya koyan “Kent95” projesi kapsamında 2021 yılının ilk üç ayında İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm İstanbul ilçe belediyeleri ve İzmir merkez ilçe belediyelerini kapsayan eğitimler verdiği dile getiriliyor.

2018 yılında Bernard van Leer Vakfı desteğiyle uygulamaya başlanan ‘Kent95’in, karar alıcıların, veriye dayalı karar almaları ve somut politika önerileri geliştirmeleri için hazırlandığı ifade ediliyor.

MoDel UYGULAMASI

Belediyelerin stratejik planlarını izleme, değerlendirme ve sivil toplum katılımını kolaylaştıran “MoDel” isimli projede başlangıçta aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir’in de bulunduğu 10 belediyenin yer aldığı, son olarak bu sayının 20’ye çıktığı belirtiliyor.

TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ: İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ

Rapora göre, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığını yaptığı Türkiye Belediyeler Birliği’nin projenin ülke genelinde yaygınlaştırılması için iş birliğine hazır…

‘AKTİF ROL ALDIK’

TESEV’in, İstanbul Kent Konseyi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı ortaklığıyla geliştirdiği “Katılımcı Bütçe – Bütçe Senin” uygulamasının çalışma grubunda aktif olarak yer aldı.

Raporda TESEV faaliyetlerinin demokratikleşmeye etkisi başlığı altında sunulan bu projelerin ve projeler kapsamında belediyeler ile yapılan toplantıların TESEV’in belediyeler ile iletişimi güçlendirdiğine vurgu yapılıyor.

LİSTEDE BAŞKA KİMLER VAR?

Peki, devlet kurumları ve belediyeler dışında TESEV’in iş birliği yaptığı kurumlar listesinde hangi kuruluşlar var?

Avrupa Komisyonu, Hollanda Büyükelçiliği, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, her yıl Davos’ta yapılan Dünya Ekonomi Forumu, adı sık sık turuncu darbelerle anılan ABD merkezli National Endowment for Democracy (NED) adlı kuruluşla bağlantılı Denge Denetleme Ağı ve Aydın Doğan Vakfı bunlardan bazıları.

HABLEMİTOĞLU’NUN KİTABINDAKİ VAKIFLAR…

Listede, suikasta kurban giden Necip Hablemitoğlu’nun “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası” kitabında yer alan Friedrich Ebert Vakfı ve Heinrich Böll Vakfı da yer alıyor.

Hablemitoğlu bu kitapta, Alman vakıflarının Türkiye’de yasal olmayan çalışmalar yaptığını, etnik ve mezhepsel ayrılıkları körüklediğini savunuyordu.

İşte listede yer alan 58 kurumun tamamı:

Soros’un TESEV’i hangi belediyelerle iş birliği yapıyor?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 3 ay önce

    hedef aynı CUMHURİYET. renkler farklı yemezler

  2. 3 ay önce

    Çeşit çeşit kurumlar, kuruluşlar, dernekler, vakıflar adı altında devletin kılcal damarlarına kadar nüfuz etmiş AB/ABD/NATO. Atatürk’ten sonraki bütün siyasetçilerin desteği ve işbirliği sayesinde. Geçmişin devamı/sonucu olan şimdiki siyasetçiler de hepsi aynı batakta fakat sadece karşısındakinin suratındaki çamuru görüyor. Biz de halk olarak hepsini görüyor ve seyrediyoruz. Nereye kadar bilmem.

  3. 3 ay önce

    Mustafa Yıldırım. Sivil Örümceğin Ağında kitabını değerli veryansın okuyucularına kitabı okumadılarsa tavsiye ederim. Türkiyenin nasıl bazı sivil toplum dernekleri tarafından eşir alındığını anlatan tokat gibi bir kitap. İşin üzücü yanı kitab yeni bir kitap değil. Aydınlar haykırıyor ama maalesef halk yığınlarına ulaşılamıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!