Söylentiye inanıp geliyorlar… Edirne’ye Afgan akını

featured

Afganistanlı sığınmacılar, sosyal medya üzerinden, ‘Yunanistan sınır kapılarını açtı’ duyurusu ile paylaşımların yapılmasının ardından, Edirne’ye akın etti. Kentte güvenlik tedbirleri artırıldı. Jandarma ve polis ekipleri kent girişi ve Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı yolunda araçları kontrol ederek geçişlerine izin verirken, yapılan kontrollerde yakalanan sığınmacılar geldikleri illere geri gönderiliyor.

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’dan daha önce Türkiye’ye gelen sığınmacılar arasında sosyal medya üzerinden, ‘Yunanistan, Edirne’de sınır kapılarını açtı. Sınır  kapıları, 28-31 Ağustos tarihleri arasında açık tutulacak’  paylaşımlarıyla söylentiler hızla yayıldı. Paylaşımları okuyan bazı Afganistanlılar, söylentilere inanarak, daha iyi bir yaşam için  Avrupa umuduyla Edirne’ye akın etti. Büyük bir umutla sınır kente akın eden Afgan sığınmacılar, Yunanistan’ın kapıları açmadığını görünce umutları Edirne’de, son buldu.

ÇOK SAYIDA AFGAN YAKALANDI

Edirne’de yaşanan gelişmelerin ardından güvenlik güçleri denetimleri artırdı. Jandarma ve polis ekipleri, Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı yakınlarında, yaptığı denetimlerde çok sayıda Afganistanlı sığınmacıyı yakaladı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Karaağaç Mahallesi’nden Pazarkule Sınır Kapısı’na giden kara yolunda önlem alarak, gelen sığınmacıları geri çevirdi.

İl girişinde de polis ve jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alarak, gelen araçlar üzerinde uygulama yaptı. Otogar ve yolcu otobüsleri içinde Afganistanlı sığınmacıların kente girmeleri önlendi. Sığınmacıların bir kısmı yaşadıkları illere geri dönerken bir kısmı da kentte bekleyişlerini sürdürüyor.

SÖYLENTİYE İNANIP EDİRNE’YE GELDİLER

Yunanistan’ın kapılarını açtığı söylentisine inanarak Avrupa’da yaşam umuduyla Edirne’ye gelen Afganistan uyruklu Nurullah Vahip, “Yunanistan sınır kapılarını açtığı paylaşımı yapıldı biz de bunun için Edirne’ye geldik. Avrupa’ya gidip orada yaşamak istiyorum. Ben de Pazarkule Sınır Kapısı’na gittim ve kapının kapalı olduğunu gördük. İstanbul’dan taksi tutup buraya geldik. Daha önce Yunanistan’a kaçak geçtim ve orada beni yakalayıp geri gönderdiler. Şimdi tekrar Yunanistan’a gitmek istiyorum” dedi.

Afganistanlı Şehmuz Kavaka da, “Bize Yunanistan’ın sınır kapısının açıldığını söylediler, bu yüzden Edirne’ye geldik. Amacım Yunanistan’a oradan da Avrupa ülkelerine geçiş yapmak. Yapılan paylaşımın gerçek olmadığını gördük ama gelmiş bulunduk. Arkadaşlarımla birlikte Yunanistan’a gitmek istiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Yunan güvenlik güçlerinin sınırda tedbirlerini artırdığı görüldü. Yunanistan’ın sınırda yükselen dikenli telleri artırıp, devriyeleri sıklaştırdığı belirtildi.

Söylentiye inanıp geliyorlar… Edirne’ye Afgan akını

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 12 ay önce

  Almanya da oturum iznin olmadan kalamazsın, Almanya seni sınır dışı etmek istiyor ama sen Belçika’ya gidip kaçıyorsun. Bu durumda seni oturum izinin olmayan ülkeye mi gönderir vatandaşı olduğun ülkeye mi. Ab seni oturum iznin olmadığı için almadığına göre, bu zamanı da uzatmamışsın. O ülkenin hiçbir hakkından yararlanma hakkında yok. Yasal olarak uçakla gitmek pasaportun varsa, pasaportsuz almıyorlar. Siyaset içeren bir sorun da yoksa o başka bir şey yasa dışı mültecilerle yapılan şeyler başka bir şey. Bu konu da anlaşabileceğimizi düşünmüyorum, daha çok sen kendi savunacaksın ben kendi bildiğimi

  Cevapla
 2. 12 ay önce

  Ve hatta ülkeler; ait oldugu yere degil geldigi yere göndermede de serbestirler, gönderip göndermemekte! Bu onlarin deyim yerindeyse politik cikarlariyla ilgilidir !

  Örnek ; Bir kisi, konumu ne olursa olsun bir sekilde Türkiye den THY ucagi ile Almanya ya geliyor. Almanya eger o kisi gerekli sartlari yerine getirmemisse geldigi ucakla geldigi ülkeye gönderir ait oldugu ülkeye degil. Bu hakki kullanma o ülkeye aittir ! Bu genel uygulamadir!

  Cevapla
 3. 12 ay önce

  Malesef yaniliyorsun ! Iyi niyetlisin biliyorum ama öyle degil! Biraz daha düsün !

  Cevapla
 4. 12 ay önce

  Vatandaşı olmadığı oturum izni olmadığı bir ülkeye geri göndermek hukuksuzdur

  Cevapla
 5. 12 ay önce

  AYNI durum iran dada oluyor. Afganlilar duyuyor ki Türkiye SINIRI kevgire dönmüs, hurra oraya hücum ediyorlar!
  Bende olsam öyle yaparim, baska secenegim yoksa !
  Nasil olsa iran gec diyor !!!!! Türkiye gel diyor !!!!

  Cevapla
 6. 12 ay önce

  Yanlis biliyorsun ! Ülkeler o kisi hangi ülkeden gelmisse oraya gönderir, gerisi onu ilgilendirmez !
  Yani geldigi yere, ait oldugu yere degil !!!!!!

  Cevapla
 7. 12 ay önce

  Ab’nin korumalığını da yapıyorlar. Türkiye vatandaşı olmayan bir Afgan’ı Türkiye’ye nasıl geri gönderebilir, sınır dışı ediyorsa vatandaşı olduğu ülkeye gönderilir

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!