Soylu: Dilinizle, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyun

Şırnak'ta konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Dilinizle, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyun. Bu büyük medeniyetle gurur duyun" dedi.

featured

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’ta Cudi Dağı’nda valilik ve belediye organizasyonuyla 2’nci Cudi Festivali’ne katıldı. Festivale Soylu’nun yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Vali Osman Bilgin, Belediye Başkanı Mehmet Yarka ve çok sayıda kişi de katıldı. Festivalde belediye gençlik merkezi erbane ekibi eşliğinde sefine bölgesine çıkıldı. Burada güvercin uçurulurken şükür namazı kılındı.

DHA’nın haberine göre, Şırnak Yamaç Paraşütü ve Doğa Sporları Kulübü pilot üyeleri tarafından gösteri uçuşu yapılan festivalde katılımcılar, Kürtçe ve Türkçe müzikler eşliğinde halay çekti.

‘5 BİN YILLIK TARİHİ YENİDEN İHYA EDİYORSUNUZ’

Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, “Bize tarihi ve medeniyetiyle ve geçmişimizle olan vuslatını anlatıyor. Cudi Dağı diyor ki; ‘Ben bugün güzelim. Çünkü sevdiklerimle beraberim.’ Diyor ki; ‘Benim bana bırakılan emanetlere sahip çıkan bu nesle müteşekkirim. Nuh’un emanetine, ecdadımızın emanetine, medeniyet mirasına sahip çıkan bu millete, bu güzel insanlara müteşekkirim.’ Namazımızı kıldık, kurbanımızı kestik. Allah nasip edecek biraz sonra aşuremizi yiyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Tam 5 bin yıllık bir tarihi bugün yeniden ihya ediyorsunuz” diyen Soylu, “Geçen yılı ihya ettiniz. Ondan önceki yıl Allah’a çok şükürler olsun Kurban Bayramı’nda burada aynen bugün kıldığımız gibi bir bayram namazını eda ettik” şeklinde konuştu.

‘GÜN OLUR BİZ GİDERİZ BAŞKA KARDEŞLERİMİZ GELİR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini dile getiren Soylu, “Burada hep birlikteyiz, burada olamayan ama kalbi burada olan, gönlü burada olan ve milletinin bir tekinin gözyaşında hicran içerisinde olan sevincinde mutlu olan kıymetli Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın kardeşlerine selamlarını, muhabbetlerini, sevgilerini getirdim. Biz sizin emrinize amadeyiz. Biz sizin hizmetkarınızız. Gün olur biz gideriz başka kardeşlerimiz gelir. Bilesiniz ki onların da adımlarının sahibi bellidir. Onların da yürüyeceği yol ve menzili bellidir. Biz Müslümanız. Elhamdülillah bu dünya bu kadardır. Esası olan ahirdir” dedi.

‘TEZGAHLARI SİZ BOZDUNUZ’

Şırnaklılardan Kürtçeyle gurur duymasını isteyen Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“Hiçbir zaman hiçbiriniz ve hiçbiriniz aklımızdan peygamber efendimizin bütün insanlığa emanet bıraktığı ve veda ettiği Veda Hutbesi’ndeki söyledikleri aklınızdan hiçbir zaman çıkmasın. Dilimiz, rengimiz, etnik kökenimiz bunların hiçbirisinin birbirimizi ayırt edecek bir gücü söz konusu değildir. Bizi ancak Allah karşısında ona olan kulluğumuzla takvamız kurtaracaktır. Günlük birtakım kelimelerin, cümle oyunlarının esareti içerisinde olmayın, olmayalım. Kıymetli hemşehrilerim; dilinizle, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyun. Bu büyük medeniyetle gurur duyun. Buradan şuradaki oturuşunuzla hal dilinizle öyle şeyler anlatıyor ve söylüyorsunuz ki; geleceğe büyük bir miras bırakıyorsunuz. Kural oyununu ve tezgahları siz bozdunuz. Huzur yolculuğunuz, hayırlı ve uğurlu olsun.”

Konuşmaların ardından festival ilahiler ve şarkılarla devam etti.

Soylu: Dilinizle, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyun

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  bu ulvi kelami da Turkce buyurmus sayin bakan.

  Cevapla
 2. 2 ay önce

  Ben Türk üm ve bu Topraklar benim dediğim de ırkçı olucam pehhhh

 3. 2 ay önce

  Doğudan batıya bir ses yükselir
  Yiğitler yiğitler bizim yiğitler
  Gavur dağlarından Dadallar gelir
  Yiğitler yiğitler bizim yiğitler

  Yiğitler yiğitler bizim yiğitler
  Onu bilir Binboğalar Ceritler

  Göğsü toprak toprak öfke oyuklu
  (Alnı çizgi çizgi zafer oyuklu)
  Anası ağlamış öfke yayıklı
  Elinde dirgeni kara bıyıklı
  Yiğitler yiğitler bizim yiğitler

  Onu bilmeyen şu uğursuz bitler
  Yiğitler yiğitler bizim yiğitler

  Karşıdan geliyor elinde dirgen
  Sırtı yırtık yırtık omzunda yorgan
  Yaktı anamızı zalım kemirgen
  Yiğitler yiğitler bizim yiğitler

  Mahzuni Şerif’im yiğit yavrusu
  Anadolu’sundan yoktur kaygısı
  Sizin değil beyler işin doğrusu
  Yiğitler yiğitler bizim yiğitler

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!