Soylu’dan ‘MOBESE’ sorusuna tek cümlelik yanıt

featured

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kar yağdığı gün Birleşik Krallık Büyükelçisi ile balıkçıda yemek yemesiyle ilgili MOBESE kayıtlarının paylaşılması konusundaki tepkisine yanıt verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile birlikte “Afganistan İnsani Yardım Treni Uğurlama Töreni”ne katılan İçişleri Bakanı Soylu, törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ‘İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun MOBESE’lerle ilgili açıklaması oldu’ sözlerine, “Arkadaşlar; dedikodu değil, iyiliğin zamanı” yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İstanbul’da karın etkisini artırmaya başladığı gün İngiliz Büyükelçi Dominick Chilcott ile yemek yediği ortaya çıkmıştı. İmamoğlu, yemek buluşmasına ilişkin MOBESE kayıtlarının paylaşılmasına tepki göstermiş ve görüntülerin servis edilme biçimini eleştirmişti.

İmamoğlu, şunları söylemişti:

“Birileri savundu, birileri yerdi, hakaretler etti. Hiçbiri beni çok fazla ilgilendirmiyor. Bunlarla ilgilensem zaten işimi yapamazdım ben burada. Ama sonrası önemli. Devletin imkanları kullanılarak MOBESE  kamerasının görüntülerinin böylesi bir magazinsel bir sürecin parçası yapılacak şekilde servis edilmesinin sağlanmasının karşısında ben takipçi olacağım. Çok çok önemli bir meseledir. Bu iş, kişisel de bir meseledir. Bu konudaki düşüncemi İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya’yla paylaştım.

Çünkü İstanbul’un mülki amiri olarak bu konuda benim tereddütlerimi gidermekle görevli. MOBESE görüntüleri bir suçun önlenmesi, bir suçlunun tespiti için kullanılır. Genel başkanımız da bazı takip iddiaları, bazı dinleme iddialarını dile getirdi. Bundan çekinmeyiz. Bunlar varsa eğer, bilmiyorum ben. MOBESE görüntüleri bu sürecin bir parçası yapılarak servis ediliyor. Birileri bunu kullanıyor.

Bunu yapan kim ise, bunun talimatını veren kim ise, buna müsaade eden hangi sistem ise yani önemini bir insan şu an gözlerimin içine bakarken anlayabilir. Mevcut konunun önüne geçmesin diye bu kadar konuşuyorum ama önemini nasıl hissettiğimi, ne kadar önemli bulduğumu ve takipçisi olacağımı, hukuki olarak arayışlarımın, mücadelemin devam edeceğini de  ısrarlı bir biçimde ifade edeyim.”

Soylu’dan ‘MOBESE’ sorusuna tek cümlelik yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!