Süleyman Soylu’nun gittiği açılışta HTŞ’nin ne işi var?

Tiktok'ta paylaşılan bir görüntüde, Türkiye'nin terör örgütü listesinde bulunan HTŞ'nin (Heyet Tahrir el-Şam) sözde kolluk kuvvetlerinin İdlib'teki açılışta güvenlik sağladığı anlara ait videolar ortaya çıktı.

featured
service

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun, geçen hafta katıldığı Suriye’nin İdlib kentinde Türkiye tarafından yapılan briket evlerin açılış töreninden olduğu değerlendirilen ilginç görüntüler ortaya çıktı.

Alandan çekilen ve Tiktok’ta paylaşılan bir görüntüde Türkiye’nin terör örgütü listesinde bulunan sözde kolluk kuvvetleri HTŞ‘nin (Heyet Tahrir el-Şam) mitingin güvenliğini sağladığı anlar dikkat çekti.

Halk Tv‘den Hazal Dost’un haberine göre, videonun ilk 5 saniyesinde görülen askeri kamuflajlı kişilerin kolundaki beyaz-mavi renkteki logo HTŞ’nin güvenlik kuvveti olan ‘General Security Service’ adlı oluşuma ait.

PLAKASIZ MAKAM ARACI

Öte yandan videonun açılışı yapılan briket evlerin olduğu yerde çekilip çekilmediğini anlamak için resmi kaynaklardan paylaşılan fotoğraflar incelendiğinde lokasyonun da uyuştuğu belirtildi.

Bir diğer nokta ise miting alanına gelen makam araçları. Videoda gözüken makam araçları, normalde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ülke içinde kullandığı araçlara benzemiyor. Fakat İhlas Haber Ajansı’nın 5 Şubat 2022’de geçtiği haberde kullanılan görüntülerdeki araçlarla, TikTok kullanıcısının paylaştığı görüntüdeki araçlar birbirine benziyor. Hatta, aynı marka ve model olan bir aracın, iki videoda da plakası yok.

Habere göre ayrıca sosyal medyada paylaşılan başka bir fotoğrafta da yine açılışı yapılan briket evlerin çevresinde, HTŞ’nin kolluk gücü olan ‘General Security Service’ logolu askerleri görmek mümkün. Fotoğrafta, Kızılay’ın bayraklarıyla beraber gözüken canlı yayın aracı ise görüntünün miting günü çekilmiş olabileceğini gösteriyor.

ABD’NİN HTŞ PLANI

Görüntülerle ilgili değerlendirmesini paylaşan Veryansın Tv editörü Eray Çelebi, “ABD merkezli HTŞ’yi ılımlaştırma planı.. ABD’ye “Kürt devleti” için meşruiyet gerekçesi lazım. Yani “Kürtler” gibi “Sunnilerin” de Suriye’de “temsil” edilmesi lazım. İşte o “temsilci” HTŞ! Yine başımıza çok büyük bela alıyoruz..” uyarısında bulundu ve Veryansın Tv’de geçen yıl yayınlanan haberini hatırlattı.

HTŞ’Yİ ILIMLAŞTIRMA PROJESİ DEVREDE

“2016 yılında ABD merkezli düşünce kuruluşu Rand Corporation raporunda Suriye; “rejim”, “Kürt kontrolü“ ve “muhalefet” arasında 3’e paylaştırılıyordu” hatırlatması yapan Çelebi’nin haberinde şu ifadeler yer alıyordu:

“İdlib sorununu düğüme dönüştüren terör örgütüne karşı ABD merkezli yeni bir plan uygulamaya kondu. Washington’un eline koz geçmişti. Teslim alınamayan, nokta operasyonlarla beyni yok edilemeyen örgüt ılımlaştırılmalıydı!

İlk sinyali 30 Ocak 2020 tarihinde ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey verdi. Jeffrey “Kendileri (HTŞ), terörist değil vatansever muhalif savaşçılar olduklarını iddia ediyorlar. Bir süredir uluslararası bir tehdit oluşturduklarını görmedik” ifadelerini kullandı.

Jeffrey’in açıklamalarının ardından BM’nin raporlarında da İdlib’de tehdit önceliği olarak HTŞ’ye değil, doğrudan El Kaide’ye bağlılığını açıklayan Hurras el Din’e vurgu yapıldı.

ULUSLARARASI KRİZ GRUBU’NUN RAPORU

Bu projeyi açık eden bir rapor da Uluslararası Kriz Grubu’ndan geldi.

Suriye sahasındaki planı ifşa eden raporu, Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay’ın yazısı ile öğrendik. Raporda “NATO üye ülkelerinin eninde sonunda HTŞ’yi terör örgütü olarak görmeyi ve etiketlemeyi bırakması gerekir. Birleşmiş Milletler de benzer bir değişikliği desteklemeli” vurguları dikkat çekti.

Kriz Grubu’ndan İdlib raporu… Türkiye’yi HTŞ ile ittifaka hazırlıyorlar

Açık açık HTŞ’yi terör listesinden çıkarmaya dönük adımların atılacağı dile getirildi.”

Haberin tamamı için tıklayınız

 

Süleyman Soylu’nun gittiği açılışta HTŞ’nin ne işi var?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 gün önce

    Bop ulgulanıyor ..harfiyen..

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!