Sözde kadın örgütlerinden ‘sığınmacı ve kaçaklar kalsın’ kampanyası

Bazı kadın örgütleri, 'Irkçılığa, göçmen ve mülteci düşmanlığına, nefrete geçit vermeden; bedenlerimize, haklarımıza, hayatlarımıza sahip çıkarak hep birlikte özgür, eşit, şiddetsiz bir gelecek inşa etme umudumuzu talan etmeye yönelik bu saldırılara karşı göçmenlerin yanındayız, yan yanayız' açıklaması yaptı.

featured

Sayıları milyonları aşan sığınmacı ve kaçakların son dönemde kadınlara yönelik tacizleri ve videolarını çekip sosyal medyada yayınlaması büyük tepki çekiyor.

Kadınlar bireysel olarak başlarına gelenlere tepki gösterse de “kadın örgütleri” bu konuda sessiz kalıyor.

Bugün açıklama yapan bazı kadın örgütleriyse sığınmacılara yönelik nefret dili kullanıldığını iddia ederek sığınmacılara sahip çıkan bir kampanyaya imza attı.

80’in üzerinde kadın örgütü ve 700’e yakın kadın, “Irkçılığın, ayrımcılığın, göçmen düşmanlığının ve körüklenen nefretin değil, göçmenlerin yanındayız” diyerek ortak bir açıklama yaptı.

HDP vb siyasi oluşumlarla alakalı kadın örgütlerinin de yer aldığı grubun açıklamasında “Zamanı ve mekanı teyit edilmemiş sosyal medya paylaşımlarıyla, öncesi ve sonrası kopuk videolarla nefret körüklendikçe durum boyut değiştiriyor ve tekil suçlara dair iddialar göçmenleri topyekün hedef göstermek için araçsallaştırılıyor. Bu tablo, halihazırda bin bir türlü zorlukla boğuşan, iradeleri hiçe sayılan, siyasal iktidarın Avrupa Birliği ile yürüttüğü her müzakerede pazarlık unsuru haline getirilen mülteciler dahil olmak üzere statüsü fark etmeksizin tüm göçmenlerin yaşamlarını içinden çıkılmaz bir ayrımcılık ve şiddet döngüsüne hapsediyor” denildi.

“Bu karanlık iklimde; göçmen düşmanlığını, ırkçılığı, nefreti ilke edinerek palazlanan, kadın ve LGBTİ+ düşmanlığı tescillenmiş siyaset esnafları ‘kadınların güvenliğine dair kaygıları’ öne sürerek ırkçılıklarına meşruiyet zemini yaratmaya çalışıyorlar” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Göçmenlerin ve mültecilerin hedef gösterilmesi, toplumun her kesiminde mevcut sosyo-ekonomik sorunlar karşısında biriken öfkenin yanlış yere kanalize edilmesinin ve siyasal iktidarın sorumluluğunun kamufle edilmesinin yöntemlerinden biri olarak işlev görüyor.

Göç bir insan hakkıdır. Savaşın, yıkımın, emperyalist hayaller uğruna gerçekleştirilen katliamların, erkek şiddetinin, işsizliğin, ekonomik krizin asıl sorumluları gizlenirken, bu politikaların sonucunda içinde bırakıldıkları cendereden zorlukla kurtularak hayatta kalan göçmenler düşman haline getirilemez…

Göçmenleri taciz, tecavüz, istismar ve şiddet faili olarak işaretleyerek hedef gösteren ve yaşadıklarımızı göçmen ve mültecilerin yarattığı sorunlar olarak tarifleyen bu ikiyüzlülüğü teşhir ediyoruz. Zira söz konusu ikiyüzlülük, maruz bırakıldığımız sistematik erkek şiddetinin esas nedeni olan erkek egemen sistemi görmezden geliyor ve eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşam mücadelemize karşı yürütülen saldırganlığın ayrılmaz bir halkasını oluşturuyor.

Irkçılığa, göçmen ve mülteci düşmanlığına, nefrete geçit vermeden; bedenlerimize, haklarımıza, hayatlarımıza sahip çıkarak hep birlikte özgür, eşit, şiddetsiz bir gelecek inşa etme umudumuzu talan etmeye yönelik bu saldırılara karşı göçmenlerin yanındayız, yan yanayız.

Biz varız! Buradayız. Birlikte yaşıyoruz, birlikte yaşamak istiyoruz.”

Sözde kadın örgütlerinden ‘sığınmacı ve kaçaklar kalsın’ kampanyası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 8 ay önce

  Şehit Fırat Can Çakıroğlu’nu da bunların Ege Üniversitesi kolu hedef göstermişti. Nerde bir Türk düşmanlığı varsa bunlar orada beliriyor. Yeri ve zamanı geldiğinde bunların topunu birden kapatıp Türk yargısının önüne getirilmeleri zorunluluktur. LGBT denen Tapınak Şovalyelerinin planını savunaraktan Türk soyunu yok etme görevi bunlara mı verildi acaba?!

 2. 8 ay önce

  Siz de onların açıklamalarını maşallah tam metin burada yayınlamışsınız

 3. 8 ay önce

  Feodal tribal yapidaki aile ortaminda babasinin 5 tane esi ya da KARISI ve ayni bu kisinin 50 ye yakin kardesinin olmasini dogal mi anormal mi oldugunu algilayamaycak durumdaki toplum uyelerinden yasamin gerceklerine uygun bir tavir beklenemez di zaten.

 4. 8 ay önce

  Bir ülkeyi şekillendiren, yücelten erkekler değil kadınlardır, çünkü, o ülkeyi yöneten erkek kesimi de kadınlar tarafından doğurulur ve hayatındaki ilk bilgileri alır, yetiştirilir..
  Bunlarla mı, hıh…
  Türkiye’ deki STK, dernek vs oluşumların ekseri çoğunluğu dış desteklidir. Dolayısı ile bunlarda onların sözcüleridir…

 5. 8 ay önce

  birlikte yasamak isteyen kadinlar kendi evlerine alsinlar, beraber selfie cekip tivitira koysunlar. Kerameti kendinden menkul kadin dayanisma seeeeesinin uyeleri.

 6. 8 ay önce

  isin icinde hdp varsa dertleri toplumu kiskirtmak ve karistirmak vardir. Bunlarin basi ezilmelidir. Siginmacilari cok istiyorlarsa doldurun güneydogu anadoluya da görelim bakalim sevgileri nasilmis. Gerci kendileri de güneydogu anadolu da yasamiyor bu kesimin. Hepsi istanbul izmir ankara adana mersin büyüksehirleri ayni bu sözde siginmacilar gibi istila etmis durumdlar. Türkiyenin kanseridirler bunlar.

 7. 8 ay önce

  soros’çu kaynaklarla beslenen bu dernekler bize insan haklarından bahsetmesin,çünkü onların ne mal olduklarını biliyoruz. riyakarlıkta bir numara olan bu dernekler Türk milletinin çıkarına bir söz dahi söylememişlerdir.

 8. 8 ay önce

  Göç, elini kolunu sallayarak gidilip gelinecek bir insan hakkı değildir…çok istiyorsanız kendiniz alın…ya da kendiniz daha mutlu olacağınız yere göç edin (sizi alan olursa tabi)….düşün artık şu Türkiye’ nin yakasından..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!