Sputnik sendikalı gazetecileri işten attı

Sputnik Türkiye'de başlayan grevin ardından çoğunluğunu Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyelerinin oluşturduğu gazeteciler işten çıkarılmaya başlandı. TGS uygulamaya tepki gösterdi ve yarın Sputnik binası önünde olacaklarını duyurdu.

featured

Toplu iş sözleşmesinin uzlaşmayla sonuçlanmaması üzerine grev kararı alan Sputnik çalışanları işten çıkarılmaya başlandı.

Radyo Sputnik’te ‘Akşam Postası’ programını yapan gazeteci Atilla Güner, sosyal medya hesabından işten çıkarıldığını duyurdu. Güner, sendikalı olan çalışanların da işten çıkarıldığını aktardı.

Güner, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu akşam yayını için hazırlıklarımı yapmıştım. İzin dönüşü saat 17.00’de buluşacaktım. Ancak Sputnik Radyo yöneticisi bugün beni çağırdı ve ‘küçülüyoruz, sizi işten çıkardık’ dedi. Gazeteciler, neden-sonuç ilişkisini açıklamak zorunda. İşyerindeki çoğunluk bir süre önce TGS üyesi oldu, hak mücadelesi başlattı, uzlaşma olmadı ve grev kararı asıldı. Ben de gençlere destek verdim. Gazetecilik hayatım boyunca zaten hep bunu yapmaya çalıştım. Şu anda çok sayıda sendikalı da işten çıkarılıyor. Bir gün yeni bir mecrada buluşmak üzere hoşçakalın.”

‘SENDİKAYA ÜYE OLUN’ ÇAĞRISI

İşten atılan gazetecilerden Erkin Öncan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Değerli arkadaşlar, bildiğiniz gibi, sendikalı olduğumuz için topluca işten atıldık. Öncelikle, başta Türkiye’deki meslektaşlarım olmak üzere, Sputnik’in çeşitli servislerinden ve Donbass’ta savaş cephesinde haber takibi yapan Rus meslektaşlarımızdan gelen destek mesajları için çok teşekkür ederim.

Bugüne kadar çok önemli kriz başlıklarında tehditlere, ‘ajan’ yakıştırmalarına, hedef göstermelere, fişlemelere rağmen dik durarak işimizi yaptık. Bundan sonra da yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz.

Bu karar hukuksuzdur, işlerimize geri döneceğiz. Sürecin en başında söylediğimiz gibi, bundan sonra da “Ни шагу назад!” (Geri adım yok) demeye devam ediyoruz. Gücümüz örgütlülüğümüzden geliyor. Herkesi, emek ve sendika mücadelemizde bizlere destek olmaya, henüz sendikalı olmayan meslektaşlarımı da sendikalı olmaya davet ediyorum.”

TGS: SPUTNİK’İN ÖNÜNE ÇAĞIRDI

TGS de karara tepki gösterdi:

“UYARIYORUZ! Sputnik işvereni sendikal haklara saygı gösterip üyelerimizin taleplerini karşılamak yerine onları işten atıyor. Suç işlemekten vazgeçin, atılan gazetecileri işe geri alın!”

TGS Başkanı Gökhan Durmuş, işten atılan gazetecilerle birlikte düzenlediği basın toplantısında, yarın 11.00’de Sputnik binası önünde toplanacaklarını duyurdu.

Sputnik sendikalı gazetecileri işten attı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!