Sputnik’ten atılan gazeteciler ve sendika ‘grev’ dedi

“Sputnik Türkiye temsilci ve yöneticilerine sesleniyoruz: Sakın rahat uyumayın. Bu mücadele daha bitmedi, aksine yeni başlıyor. Sendika üyelerini işten atarak sorunları çözdüklerini sanan sizlere sesleniyoruz; 17 Ağustos’ta buraya grev pankartını asmaya geliyoruz!”

featured

Sputnik Türkiye’de işten atılan çalışanlar bugün Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yöneticileri ile eylem yaptı. TGS ile yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya yanaşmayan Sputnik Türkiye, 24 sendikalı gazetecinin işine son verdi. TGS, hukuksuz bulduğu işten çıkarmalara sert tepki gösterdi ve bugün grev kararını duyurdu.


Sputnik Türkiye’nin İstanbul’daki ofisinin yer aldığı Süzer Plaza önünde eylem yapan çalışanlar ve sendika yöneticileri işverene karşı son uyarılarını yaptılar.

Eylemde konuşan TGS Başkanı Gökhan Durmuş, şunları söyledi:

“Üyelerimizin, evlerine götürdükleri ekmeği biraz daha büyütmek dışında bir dert ya da istekleri yok. Bu gördüğünüz plazada 100 binlerce lira aylık ofis kirası ödeyen Sputnik patronununsa söz konusu gazetecilerin ücreti olunca aklına hemen ekonomik zorluklar geldi.

Hiç kimse bize masal anlatmasın! Sputnik işvereni, 24 üyemizi ekonomik nedenle değil sendikal nedenle işten atmıştır. Sputnik Türkiye İstanbul ve Ankara ofislerinin temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 51, 52 ve 53’üncü maddelerinin yanı sıra Türk Ceza Kanunun 118’inci maddesini de çiğnemiştir.

Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Işıkhan’a ve cumhuriyet savcılarına çağrı yapıyorum; yasaların, anayasanın çiğnenmesine izin vermeyin.

Hiçbir kurum, şirket ya da kişi bu ülkedeki kanunlardan daha güçlü değildir. Bir sendikanın grev ilanı astığı ve 17 Ağustos’ta grev uygulamasına başlayacağını duyurduğu bir süreçte 24 üyesinin işten atılması, bu ülkenin kanunlarıyla açık açık dalga geçmektir. Bu hadsizliğe karşı, Türkiye’de kanunların olduğunu görmek istiyoruz.

‘SAKIN RAHAT UYUMAYIN’

Sputnik Türkiye ofisi Ankara ve İstanbul temsilcileri, kanunları çiğneme cesaretini nereden buluyor?

Sputnik Türkiye temsilci ve yöneticilerine sesleniyoruz: Sakın rahat uyumayın. Bu mücadele daha bitmedi, aksine yeni başlıyor. Sendika üyelerini işten atarak sorunları çözdüklerini sanan sizlere sesleniyoruz; 17 Ağustos’ta buraya grev pankartını asmaya geliyoruz!

Yasadışı şekilde işine son verdiğiniz üyelerimizi işe geri alana, toplu iş sözleşmesini imzalayana kadar bu mücadele devam edecek. Bu ülkede kanunlar var. Bu ülkede çalışanların yasal hak ve güvenceleri var. Sizler de sendikamızın üyelerine hak ettikleri ücreti ve saygıyı verene kadar bu mücadele devam edecek.

Bir kez daha sesleniyoruz: Biz kazanacağız, emek kazanacak, alınteri kazanacak!”

Sputnik’ten atılan gazeteciler ve sendika ‘grev’ dedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!