Su şebekesinden ne aktı? Toplu zehirlenmede son durum…

Bolu'da içme suyundan hastaneye kaldırılanların sayısı 98'e ulaştı. 14'ü yoğun bakımda. Hastaların çoğu çocuk...

featured

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bolu Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenenlerin sayısı 45’i yetişkin, 53’ü çocuk olmak üzere 98’e ulaştı. 14’ü yoğun bakımda olan 43 hastanın tedavisi devam ediyor. 17 hasta başka şehirlerdeki hastanelere sevk edilmiş durumdadır. Şu ana dek olayda can kaybı olmadı” dedi.

Zehirlenme vakalarının görüldüğü 729 nüfuslu Yuva köyünde sağlık ekipleri, ev ev dolaşarak köylülerin durumu hakkında bilgi aldı. Kendini kötü hisseden kişilerden kan alınarak test yapıldı. Suların kesik olduğu köyde, cami bahçesine yüzlerce su depolandı. Köylüler, pet şişelerdeki suyu alarak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, hastaların kanlı ishal ve bu ishalle ilişkili böbrek yetmezliği tablosu ile karşı karşıya olunduğunu duyurmuştu.

Bolu Valiliği’nden dün yapılan yazılı açıklamada, Yuva köyünde bazı çocuklarda ve yetişkinlerde görülen karın ağrısı, ishal ve mide bulantısı şikayetleri nedeniyle inceleme başlatıldığı belirtildi.

Olayla ilgili 16 Temmuz’dan itibaren İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekibi tarafından Yuva köyünde araştırma başlatılarak su deposu ve şebeke suyundan numune alındığı aktarılan açıklamada, şikayetlerin gıda kaynaklı olma ihtimali doğrultusunda Gıda Kontrol ve Laboratuvar Müdürlüğünce gerekli incelemelerin sürdüğü belirtildi. İl Özel İdaresi ve İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince gerekli kontrollerin yapılarak klorlama çalışmalarının tekrarlandığı aktarılan açıklamada, olayla ilgili şikayetlerin geldiği ilk andan itibaren Bolu Valiliği koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğü’nce zehirlenme şüphesiyle hastanelere başvuran tüm vatandaşlar için tetkik, tedavi, takip ve filyasyon çalışmalarının etkin şekilde sürdürüldüğü ifade edildi. Açıklamada, şu ana kadar Bolu’daki hastanelere zehirlenme şüphesiyle başvuran 71 vatandaştan 36’sının tedavisine devam edildiği 35’inin ise taburcu edildiği duyuruldu. Sağlık taramasının düzenli olarak sürdüğü belirtilen açıklamada, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne bağlı salgın denetim ekiplerince de Yuva köyündeki tahkikatın yürütüldüğü bildirildi.

Su şebekesinden ne aktı? Toplu zehirlenmede son durum…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!